Reklama

Niedziela Łódzka

Konsekrowani Bogu

Niedziela łódzka 5/2020, str. I

2 lutego to dzień osób poświęconych Panu

Ks. Paweł Kłys

2 lutego to dzień osób poświęconych Panu

W święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Bożej Gromnicznej, obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Wprowadził go Jan Paweł II w 1997 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czym jest życie konsekrowane? W ogromnym uproszczeniu mówimy tak o życiu zakonnym, choć konsekrowane mogą być także osoby, które nie żyją w klasztorach. Instytuty Życia Konsekrowanego dzielą się na zakonne (tu mieszczą się zakony czy zgromadzenia zakonne, czyli instytuty, których członkowie składają publiczne śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa), świeckie (do tej grupy należą osoby żyjące według określonych przepisów zatwierdzonych przez Kościół, które nie mieszkają w klasztorach i nie noszą habitów) i stowarzyszenia życia apostolskiego (to zgromadzenia, w których nie wymaga się składania publicznych ślubów zakonnych).

Oprócz tego istnieją także indywidualne formy życia konsekrowanego, czyli dziewice konsekrowane, wdowy konsekrowane i pustelnicy. Tym, co łączy wszystkie formy życia konsekrowanego są rady ewangeliczne. Święty Jan Paweł II ujął to słowami: „Życie konsekrowane, głęboko zakorzenione w przykładzie życia i w nauczaniu Chrystusa Pana, jest darem Boga Ojca udzielonym Jego Kościołowi za sprawą Ducha Świętego. Dzięki profesji rad ewangelicznych charakterystyczne przymioty Jezusa – dziewictwo, ubóstwo i posłuszeństwo – stają się w pewien swoisty i trwały sposób widzialne w świecie, a spojrzenie wiernych zwraca się ku tajemnicy Królestwa Bożego, które już jest obecne w historii, ale w pełni urzeczywistni się w niebie” („Vita consecrata”, 1). W tych kilku zaledwie zdaniach zostało powiedziane o życiu konsekrowanym to, co najważniejsze: jest ono pozytywną odpowiedzią na propozycję Jezusa, by żyć tak jak On: w czystości, ubóstwie i całkowitym posłuszeństwie Ojcu. Jest ono także darem Ojca dla Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszyscy chrześcijanie są włączani w wewnętrzne życie Boże przez sakrament chrztu św. To jest pierwsza i najważniejsza konsekracja człowieka, który staje się przybranym dzieckiem Bożym. Jezus polecił uczniom głosić Ewangelię wszystkim narodom i udzielać im chrztu (zob. Mt 28,19). Niektórych chrześcijan zaprasza natomiast do życia bardziej radykalnego, do całkowitego skoncentrowania się na Nim: „Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!” (Mt 19,21). Pójście śladami Jezusa oznacza przyjęcie Jego stylu życia nie tylko w ubóstwie, ale i w czystości. Jezus mówi, że „są i tacy bezżenni, którzy dla królestwa niebieskiego sami zostali bezżenni” (Mt 19,12). Ubóstwo i czystość otwierają serce człowieka, by mógł we wszystkim szukać tylko woli Ojca, na wzór Jezusa, który powiedział: „Moim pokarmem jest wypełnić wolę Tego, który Mnie posłał, i wykonać Jego dzieło” (J 4,34).

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w archidiecezji łódzkiej odbędą się w przeddzień święta Ofiarowania Pańskiego, tj. 1 lutego. W tym dniu o godz. 12 w bazylice archikatedralnej Mszy św. przewodniczył będzie abp Grzegorz Ryś.

Podziel się:

Oceń:

2020-01-28 11:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spełnione pragnienie

Marcin Ostrowski

– Konsekracja to nie koniec ani szczęśliwe zakończenie – to początek – tymi słowami o. Jacek Dubel CSsR zakończył misje, przygotowujące do konsekracji parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hartowcu

Więcej ...

Jak działa Duch Święty?

Adobe Stock

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj