Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Czy wiecie, co wam uczyniłem?“ ( J13, 12b), pod takim hasłem odbyło się wieczorem 6 marca w kościele ewangelickim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy. Nabożeństwu przewodniczył ks. Adam Glajcar proboszcz parafii ewangelicko- augsburskiej w Częstochowie. – Zgromadziliśmy się na modlitwie, aby wspólnie zatrzymać się u stóp krzyża Chrystusowego i by czerpać z tego źródła miłości – mówił ks. Adam Glajcar.

Kazanie wygłosił ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do gestu umycia nóg przez Jezusa uczniom podczas Ostatniej Wieczerzy ks. Grabowski podkreślił, że „Chrystus uczy uczniów pokory”. – Grzeszny człowiek uczy się pokory od Boga – mówił ks. Grabowski. Kaznodzieja przypomniał, że „Jezus przyjmuje wobec uczniów postawę sługi”. – Gest ten ma dać uczniom udział w godzinie męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa – podkreślił kaznodzieja i dodał, że „kroczenie za Jezusem zawsze jest wymagające”.

„Czy chrześcijanie XXI wieku rozumieją Jezusa?” – pytał Dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. „ Łatwiej jest zrozumieć Jezusa, gdy żyje się Jego słowem, kiedy to słowo staje się pokarmem codziennym” – podkreślił ks. Grabowski.

Kapłan zwrócił również uwagę na znaczenie modlitwy, którą określił jako „zwrócenie serca i umysłu do Boga”. – W modlitwie ważne jest oddawanie Bogu swojego czasu. Kto się modli nie traci czasu – mówił ks. Grabowski i dodał, że „modlitwa to potrzeba ludzi wiary”.

„Bez modlitwy nie ma kochania Pana Boga”. – kontynuował kaznodzieja i przypomniał za Albertem Schweitzerem, lekarzem, teologiem i duchownym luterańskim, że „modlitwy nie zmieniają świata, ale zmieniają ludzi, a to ludzie zmieniają świat”.

Reklama

Podczas nabożeństwa siostra brygidka podzieliła się swoim świadectwem o modlitwie i podkreśliła, że modlitwa w jej życiu jest „ciągłym pragnieniem spotkania z Mistrzem”.

Nabożeństwo zakończyła wspólna modlitwa „Ojcze nasz” i błogosławieństwo Aaronowe udzielone przez wszystkich duchownych.

Wspólna modlitwa zgromadziła wiernych kościoła katolickiego i kościoła ewangelickiego. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich: ks. Szczepan Rycharski kustosz Katedry pw. Matki Bożej Królowej Apostołów Diecezji Krakowsko-Częstochowskiej oraz parafii Polskokatolickiej w Częstochowie, ks. dr Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. Mariusz Frukacz redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej oraz siostry brygidki.

Początki Światowego Dnia Modlitwy sięgają roku 1887, gdy wspólną modlitwę kobiet zainicjowała w USA w 1887 r. Mary Ellen James z Kościoła prezbiteriańskiego. Trzy lata później baptystki Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody wezwały do obchodzenia Dnia Modlitwy w intencji misji zagranicznych, a także za biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych, emigrantów i ofiary wojny. W 1919 r. oba te, co roku odbywające się dni modlitwy kobiet, połączono i wspólne nabożeństwo odbyło się po raz pierwszy w pierwszy piątek Wielkiego Postu tegoż roku.

W Polsce pierwsze nabożeństwo ŚDMK odbyło się 4 marca 1927 r. w kościele baptystów w Łodzi.

Podziel się:

Oceń:

2015-03-06 21:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kryzys w polskiej ekumenii?

Adobe Stock

Zwierzchnik polskiego prawosławia – abp Sawa zapowiedział, że prawosławni nie będą uczestniczyć w wydarzeniach z udziałem luterańskich prezbiterek, czyli kobiet księży.

Więcej ...

Ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją „Religia zostaje w szkole”

2024-07-01 15:11

Adobe Stock

Instytut Ordo Iuris wraz z Centrum Życia i Rodziny pod patronatem Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, zainicjowało zbieranie podpisów pod petycją broniącą obecności religii w polskich szkołach, której chcą się pozbyć obecne władze MEN. Organizatorzy liczą na silne poparcie społeczne dla akcji wśród wszystkich środowisk chrześcijańskich i rodzicielskich, którym zależny na utrzymaniu wychowawczej roli szkoły w duchu moralności chrześcijańskiej.

Więcej ...

Prolog 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej z pielgrzymką do MB Szkaplerznej w tle

2024-07-03 10:50

Michalina Stopka

Tegoroczna 44. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę wyruszy za równy miesiąc. Tradycyjnie już grupa 14 wyrusza dwa dni wcześniej. W tym roku zaproszenie kierują nie tylko do tych, co chcą iść do tronu Czarnej Madonny, ale także na pielgrzymkę w pielgrzymce do NMP z Góry Karmel w Głębowicach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...