Reklama

Niedziela Legnicka

Cel Pieszej Pielgrzymki Osiągnięty

Legniccy pielgrzymi dotarli do Jasnej Góry

Ks. Piotr Nowosielski

Legniccy pielgrzymi dotarli do Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymi biorący udział w tegorocznej 27. Pieszej Pielgrzymce Diecezji Legnickiej na Jasną Górę 7 sierpnia br. stanęli przed obrazem Jasnogórskiej Pani. Przez 10 dni, a niektórzy dłużej, przemierzali drogę pod hasłem: „Idziemy w mocy Ducha Chrystusowego”.

W ostatnim etapie wędrówki towarzyszyli im pielgrzymi z parafii w diecezji, którzy wraz ze swymi duszpasterzami przybyli do Częstochowy. Wszystkich pielgrzymów powitał pod wałami jasnogórskimi biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a ich prezentacji dokonał ks. Mariusz Majewski, główny przewodnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tym razem aura była deszczowa. Nawet bardzo, gdyż pielgrzymi wkraczali na wały i na teren klasztoru w ulewnym deszczu. Jednak chęć stanięcia przed Cudownym Obrazem była tak wielka, że nie zważali na pogodę. Zresztą podczas wędrówki gorące słońce towarzyszyło im każdego dnia.

Przed Cudownym Obrazem

Po modlitwie przed Obrazem Jasnogórskim, podczas której m.in. zostały złożone na ołtarzu zapisane intencje przekazywane pielgrzymom przez parafian w ramach poczty pielgrzymkowej, wszyscy uczestnicy wzięli udział we Mszy św. w jasnogórskiej bazylice. Przewodniczył jej Biskup legnicki w gronie ponad 60 księży, wśród których nie zabrakło także twórcy i długoletniego głównego przewodnika pielgrzymki ks. prał. Mariana Kopki.

Wszystkich powitał podprzeor o. Jan Poteralski OSPPE. Ojciec Jan dziękował wszystkim za podjęty trud pielgrzymowania, a jednocześnie zwrócił uwagę, że przez pielgrzymowanie uczestnicy stają się czytelnym znakiem dla innych, jak żyć, jak postępować, aby już tutaj na ziemi doświadczać miłosierdzia Bożego w drodze do nieba. – Kochani pielgrzymi. Tak naprawdę to wasza pielgrzymka nie kończy się dzisiaj, ale się zaczyna. Bo kiedy wrócicie do waszych domów, parafii, miejsc pracy, trzeba będzie dalej żyć tym i świadczyć o tym, czego doświadczyliście w tej pielgrzymce, aby iść dalej w mocy Chrystusowego Ducha – mówił.

Reklama

Słowo Biskupa legnickiego

– Przybycie tutaj jest ukoronowaniem tego pielgrzymowania. Ale jest to też okazja, aby wniknąć głębiej, zebrać wszystkie doświadczenia pielgrzymowania nie tylko do tego sanktuarium, ale do osobistego celu każdego z nas, jakim jest miejsce, sposób spotkania człowieka z Bogiem – mówił w homilii biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. – Przez te dni, które były pielgrzymowaniem, mieliśmy okazję zobaczyć przedziwną rzecz, że Bóg z nami nie jest dlatego, że na to zasługujemy, ale dlatego, że On przychodzi „zbawiać to, co zginęło” (Łk 19,10). Największym skarbem takiego pielgrzymowania jest to, żeby zobaczyć siebie jako grzesznika – mówił ksiądz biskup.

Zwrócił też uwagę, że w dzisiejszym świecie, kiedy jest tak dużo dyskusji na różne tematy, w tym i takie, które dotyczą życia Kościoła, trzeba zło nazywać złem, ale też pamiętać o tym, że wszystko zależy od tych, którzy będą wierzyć i będą gotowi iść pod krzyż. – Jak Maryja stawać się tymi, którzy będą doświadczać mocy Chrystusa. Maryja też nie wszystko od początku wiedziała. Uczyła się. Była „pielgrzymującą” od Zwiastowania po Krzyż. Ona pomaga nam wierzyć w Moc Ducha i Słowo, które może nas przepełniać. Niech w ten sposób nasze pielgrzymowanie stanie się płodne, aby rodził się w nas nowy człowiek – życzył pielgrzymom ksiądz biskup.

W godzinie Apelu

Warto wspomnieć, że dzień wcześniej główny przewodnik ks. Mariusz Majewski prowadził rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Cudownego Obrazu. Przed obrazem Matki Bożej tak mówił o legnickim pielgrzymowaniu: – Pielgrzymi legniccy tej nocy, po 10 dniach od Legnicy, po 13 dniach od Jeleniej Góry, 14 dniach od granicy naszej Ojczyzny ze Zgorzelca, stanęli na rogatkach Częstochowy, aby jutro w południe pokłonić się, Maryjo, przed Twoim obliczem. Nasze tegoroczne pielgrzymowanie przeżywamy ze słowami: „Idziemy w mocy Ducha Chrystusowego”. Każdego dnia rozważaliśmy tematy Wielkiej Nowenny Narodu Polskiego, które dla naszego Narodu przygotował sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Maryjo modliliśmy się o jego rychłą beatyfikację i uczyliśmy się od Wielkiego Prymasa, jak stawiając wszystko na Maryję, żyć wiarą w jedynego i prawdziwego Boga. Jak realizować nasze osobiste powołanie w życiu małżeńskim i rodzinnym, społecznym i narodowym, w życiu Kościoła Chrystusowego, pielgrzymując ścieżkami naszej codzienności.

Reklama

Jako wspólnota Kościoła legnickiego, realizując misję wyznaczoną nam przez naszego pasterza, pielgrzymując na Jasną Górę, szukaliśmy tych wyjątkowych chwil, w których każdy z nas mógł dać się odnaleźć i nawiedzić Bożej obecności.

Stając przed Twoim obliczem Matko, prosimy, abyśmy tę łaskę napełnienia się światłem Bożym, światłem Bożej łaski, mogli ponieść do naszych domów, w miejsca pracy, w miejsca codziennego życia. Przeniknięci, napełnieni światłem z Jasnej Góry – góry przemienienia, z doświadczeniem przemiany dokonanej w „Polskiej Kanie”, ruszymy Matko do naszych wspólnot, aby nieść w świat nadzieję, czyniąc to w mocy Ducha Chrystusowego.

Epilog Pieszej Pielgrzymki

Przypomnijmy także, że tradycją w naszej diecezji stał się Epilog Pieszej Pielgrzymki, który odbywa się we wrześniu. Tym razem będzie to sobota 21 września. Początek w katedrze o godz. 8.30.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-13 12:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: kilka tysięcy pielgrzymów wyruszyło w kierunku Jasnej Góry

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża rozpoczęła się 37. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Przed pątnikami ponad 200 km i dziewięć dni rekolekcji w drodze

Więcej ...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w naszym życiu

2024-04-16 13:43

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 17, 20-26.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Kościół

Diecezja rzeszowska po aresztowaniu księdza:...

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Kościół

Małżeństwo z Andrychowa idzie do grobu św. Jakuba....

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania