Reklama

Niedziela Wrocławska

Kto włożył pismo „Solidarności Walczącej” do kapsuł w Żórawinie?

Dewiza „Solidarności Walczącej”.

Wikipedia

Dewiza „Solidarności Walczącej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwa remont kościoła Świętej Trójcy w Żórawinie. Specjaliści weszli na dach, ocenili stan wież i dachu na dramatyczny i zdecydowali o pilnym demontażu kuli zamontowanej na 40-metrowej wieży. Wewnątrz kuli znaleziono dwie „kapsuły czasu”, a w nich dokument, który zaskoczył wszystkich: pismo „Solidarności Walczącej” z 1983 r.

Kto stoi za ukryciem egzemplarza? Prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, historyk sztuki i specjalista od historii kościoła (autor dysertacji pt. „Rzeźba manierystyczna z przełomu XVI i XVII wieku w kościele pw. Świętej Trójcy w Żórawinie”) podkreśla, że w przypadku „kapsuł czasu” ukrytych w kuli została zachowana pełna dyskrecja i nikt nie podpisał się pod ukrytymi dokumentami.

– W drugiej kapsule odnaleźliśmy dokument, który potwierdził to, co działo się w 1983 r. w kościele Świętej Trójcy, czyli kolejne etapy renowacji zabytku. To notatka sporządzona pięknym, kaligraficznym pismem, na papierze czerpanym, podpisana przez ówczesnego konserwatora Józefa Cempę – mówi prof. Oszczanowski. – W 1983 r. żywa była idea, aby w tym kościele urządzić tzw. muzeum manieryzmu. Ten pomysł nie został zrealizowany, a historia znalazła swój szczęśliwy koniec, bo dziś właścicielem i gospodarzem świątyni jest parafia z niezwykle rzutkim proboszczem, ks. Cezarym Chwilczyńskim. W 1983 r. odnaleziono w kapsule dokument wcześniejszy, z roku 1905. Ten przekazano do Muzeum Archidiecezjalnego, do ks. prof. Józefa Patera, a na jego miejsce włożono nowy, informujący o pracach dokonanych w czasie ówczesnego remontu. Wtedy, gdy trwały prace konserwatorskie, żywiono nadzieję, że do 1986 r. zostaną one zakończone i powstanie muzeum. Muzeum jednak nie powstało, a znalezione dokumenty potwierdzają szczególny okres w historii kościoła – wyjaśnia profesor. Zapowiada też, że zdeponowany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu egzemplarz pisma „Solidarności Walczącej” wróci do Żórawiny. – Wykonamy prace konserwatorskie, przygotujemy faksymile i dokument wróci do właściciela. Te prace, które teraz są wykonywane w świątyni w Zórawinie, też doradzam opatrzyć stosownym dokumentem, bo jak widać potomni cenią sobie takie ślady, jest to dla kolejnych pokoleń ważne źródło wiedzy – dodaje. Profesor uważa, że można podjąć próbę znalezienia osób, które zdecydowały o zawartości kapsuły w 1983 r. – Myślę, że idea włożenia do „kapsuły czasu” dokumentu „Solidarności Walczącej” była pomysłem środowiska konserwatorów pracujących przy renowacji kościoła. Prawdopodobieństwo, że to właśnie oni zdecydowali zostawić pamiątkę dla następnych pokoleń jest bardzo duże. Czasy były trudne, chcieli pozostawić świadka historii, a że był to „świadek” niechciany, jego przyszłość nie była pewna, chcieli zapewnić mu miejsce bezpieczne – nie pomylili się, okazało się, że informacja przetrwała. Tu chodziło o pamięć, o historię – i to się udało – mówi prof. Oszczanowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2019-07-31 10:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

II Wrocławski Piknik Historyczny

mat.prasowe

Solidarność Walcząca zaprasza w dniach 1 – 3 czerwca do Centrum Historii Zajezdnia (ul. Grabiszyńska 184) na II Wrocławski Piknik Historyczny. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie młodzieżowa konspiracja lat 80.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania