Reklama

Niedziela Wrocławska

Premiera Teatru na Ostrowie

Scena z przedstawienia

Materiały prasowe

Scena z przedstawienia

Teatr na Ostrowie przygotował nowy spektakl dla dzieci, którego premiera odbędzie się 2 października 2017. „Edi z Bombaju” jest kontynuacją oferty spektakli edukacyjnych, z których Teatr na Ostrowie słynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Autor scenariusza, Stefan Brzozowski, zawarł w treści spektaklu osobiste doświadczenia z okresu szkolnego. Jako dziecko artystów wciąż podróżował i uczęszczał do szkół w wielu miastach Polski. Różnie reagowano na nowego ucznia w klasie. Powodem była inność, budząca z jednej strony zaciekawienie, a z drugiej niechęć i wrogość. Rodzące się emocje powodowały niesnaski w grupach uczniów. – O tych właśnie emocjach mówimy w naszym spektaklu. Próbujemy podpowiedzieć młodym widzom, jak można zbudować dobre relacje z osobą pochodzącą z innej szkoły, z innego miasta czy innej kultury, nie tracąc przy tym własnej tożsamości – tłumaczy Stefan Brzozowski, dyrektor Teatru na Ostrowie.

Spektakl powstał w wyniku uważnego słuchania potrzeb nauczycieli, jako narzędzie wypełniające założenia edukacji włączającej, pamiętając, że mamy w polskim systemie edukacji ponad dwadzieścia tysięcy dzieci innej narodowości. Wyraźne są też inspiracje książkami o losach polskich dzieci w okresie II wojny światowej, tułających się po świecie w tych tragicznych latach dla Polski, i znajdujących schronienie w tak odległych krajach jak Indie, Meksyk czy Nowa Zelandia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Kończymy tym spektaklem cykl o innościach („Pączkowe drzewo”, „Nowy i inni”) i w kolejnych premierach zaproponujemy klasykę literatury polskiej. Będzie to „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry, z premierą 2 października 2018 r. oraz spektakl dla młodzieży „Klik i robisz co chcesz”, w którym przestrzegamy przed zagrożeniami płynącymi z Internetu – zaprasza Stefan Brzozowski.

Reklama

Tytułowy „Edi z Bombaju” to mały chłopiec z Indii, który z rodzicami, absolwentami wrocławskiej Akademii Medycznej, przyjeżdża do Polski. W jego rodzinie żywe są wspomnienia polskich dzieci, które znalazły schronienie w Indiach podczas II wojny światowej. Jednym z opiekunów dzieci był dziadek Ediego. Marzenie dziadka, by zobaczyć Polskę, spełnia Edi. Zanim chłopiec odnajdzie swoje miejsce w nowym kraju, musi pokonać niechęć szkolnych kolegów, spowodowaną jego pochodzeniem i odmiennym kolorem skóry. W klasie, gdzie relacje są od dawna ułożone, pojawienie się nowego kolegi z innej kultury wywołuje burzę emocji. Koledzy albo okazują mu wrogość, albo traktują jak swego rodzaju osobliwość. Dorośli zaś nadmiernie się starają, by poczuł się dobrze, co przynosi wręcz odwrotny skutek. Historia Ediego kończy się dobrze, ale spektakl nie daje gotowej recepty, jednak delikatnie i z humorem obnaża ludzkie przywary.

Reżyser spektaklu – Marta Kwiek to artystka o dużym doświadczeniu reżyserskim. Z rozmachem zaplanowała dynamikę przedstawienia, którą tworzą zmiany planów, charakterystycznych dla Teatru na Ostrowie – od aktorskiego, przez lalkowy, aż po plastyczno-świetlny. Dopełnieniem jest atrakcyjna scenografia i wspaniała, niemalże filmowa muzyka, którą przygotowała Elżbieta Sokołowska.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-21 09:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Teatr Polski złamał prawo

Robert Krauz/niezalezna.pl

Kierownictwu Teatru Polskiego we Wrocławiu udała się łatwa "sztuka". "Sztuka" wypromowania przedstawienia za wszelką cenę. Dzięki temu ich "sztuka" jest już tak nisko, że już chyba niżej upaść nie może.

Więcej ...

Po co ten rząd rządzi?

2024-06-15 11:51
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Codziennie słyszymy o rozliczeniach Prawa i Sprawiedliwości, które mają odwrócić uwagę od tego co się dzieje od grudnia zeszłego roku, a zamieniły się w groteskę, gdy np. Dariusz Joński przed wyborami za wszelką cenę chce ściągnąć na przedstawienie Daniela Obajtka (i to w sprawie, która w żaden sposób nie dotyczy jego i Orlenu, którym zarządzał), a gdy jest już po wyborach, to Joński niczym pingwinek z mema – już nie chce przesłuchiwać byłego prezesa największego koncernu paliwowego w tym rejonie Europy.

Więcej ...

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych