Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Sosnowiec

DAR o bezpieczeństwie

Renata Szopa – szefowa DAR, ks. prał. Jan Szkoc – najpilniejszy
uczestnik DAR-u i st. asp. Sonia Kepper

Piotr Lorenc

Renata Szopa – szefowa DAR, ks. prał. Jan Szkoc – najpilniejszy uczestnik DAR-u i st. asp. Sonia Kepper

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR) odbył się 20 maja, tradycyjnie w auli Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, wykład na tematem szeroko rozumianej profilaktyki zagrożeń. To był najbezpieczniejszy DAR w historii. Nie dlatego, że inne były niebezpieczne, ale dlatego, że uczestniczyła w nim st. asp. Sonia Kepper – rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

St. asp. Sonia Kepper przez 8 lat pracowała w Wydziale do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Dwa lata temu Dominik Łączyk – miejski komendant policji w Sosnowcu, polecił jej pełnienie obowiązków rzecznika prasowego, z których znakomicie się wywiązuje, czego najlepszym przykładem było spotkanie z rodzinami naszej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas wykładu i panelu dyskusyjnego policjantka przedstawiła zgromadzonym uczestnikom Diecezjalnej Akademii Rodziny szeroki wachlarz oszustw, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Co ważne podała też sposoby, jak unikać zagrożeń. – Już nie tylko fałszywy wnuczek, lecz także rzekomy przedstawiciel poczty lub kurier czy fikcyjny policjant usiłują wyłudzić od nas kosztowności czy pieniądze. Tak było kilka dni temu w jednym z miast, gdzie kilkoro seniorów odebrało telefony od oszustów. Dzwonił kurier z informacją, że na paczce lub liście widnieje nieprawidłowy adres i nie można doręczyć przesyłki. Prosił o podanie właściwego adresu zamieszkania. Gdy tylko starsza osoba podała swój adres, po chwili ponownie zadzwonił telefon. Tym razem oszust przedstawiał się za policjanta z komendy. Twierdził, że poprzedni telefon był próbą wyłudzenia danych, tylko po to, aby złodzieje mogli przyjść do domu starszej osoby i ją okraść. Polecił też zgromadzić cenne przedmioty i pieniądze w jednym miejscu. Rozmówca obiecywał, że do ich mieszkania przyjdzie policjant w cywilu, który zabezpieczy kosztowności. Na szczęście seniorzy nie dali się oszukać – powiedziała st. asp. Sonia Kepper. Podkreśliła też, że żadne tego typu działania policji nie są organizowane przez telefon. – Jeśli już, to policjanci przychodzą osobiście. Mają wówczas obowiązek wylegitymować się. Co więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie wykorzystują również w swoich akcjach pieniędzy czy kosztowności obywateli – podkreśliła prelegentka.

Reklama

Sporo uwagi policjantka poświęciła także cyberprzestępczości, na którą jesteśmy coraz bardziej narażeni, bowiem coraz częściej korzystamy z Internetu – czy to by zrobić zakupy, czy skorzystać z bankowości elektronicznej. – Pamiętajmy, że żaden bank nigdy nie wysyła do swoich klientów pytań dotyczących haseł lub innych poufnych danych ani próśb o ich aktualizację. Komputer lub telefon komórkowy podłączony do Internetu musi mieć zainstalowany program antywirusowy i musi on być na bieżąco aktualizowany. Płatności internetowych dokonujmy tylko z wykorzystaniem pewnych komputerów, nie róbmy tego z urządzeń znajdujących się w miejscach publicznych, np. w kawiarenkach internetowych lub na uczelni. Instalujmy na swoich komputerach tylko legalne oprogramowanie. Programy niewiadomego pochodzenia mogą być przygotowane przez hakerów i zawierać wirusy lub inne szkodliwe oprogramowanie. Aktualizujmy system operacyjny i istotne dla jego funkcjonowania aplikacje, np. przeglądarki internetowe. Hakerzy stale szukają luk w oprogramowaniu, które są następnie wykorzystywane do przestępstw internetowych. I w końcu nie otwierajmy wiadomości i dołączonych do nich załączników nieznanego pochodzenia. Często załączniki takie zawierają wirusy lub inne oprogramowanie, które pozwala na szpiegowanie naszych działań – przestrzegała policjantka.

Spotkanie DAR w Sosnowcu było bardzo owocne i spotkało się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Dlatego być może po wakacjach odbędzie się kolejny panel z udziałem st. asp. Soni Kepper.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-31 14:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zabawa zapałkami

Niedziela Ogólnopolska 21/2017, str. 36-37

Prof. Romuald Szeremietiew

Grzegorz Boguszewski

Prof. Romuald Szeremietiew

O możliwej odpowiedzi na zagrożenie bezpieczeństwa Polski z prof. Romualdem Szeremietiewem rozmawia Wiesława Lewandowska

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?