Reklama

Wiadomości

Apel o szacunek i pamięć

Uroczystości 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej
przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, 10 kwietnia 2017 r.

Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Uroczystości 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, 10 kwietnia 2017 r.

W całej Polsce, ale także za granicą uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. – Apeluję i błagam o szacunek dla ofiar i tych, którzy chcą czcić ich pamięć – powiedział prezydent Andrzej Duda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za czasów poprzedniego rządu oficjalne uroczystości rocznicowe były skromne i często omijane. Teraz w państwowych uroczystościach, które trwały cały dzień, wzięli udział prezydent, premier, wszyscy ministrowie oraz szef partii rządzącej. Politycy byli obecni praktycznie przy wszystkich grobach ofiar oraz w miejscach związanych z pamięcią o katastrofie.

Podczas uroczystości przed Pałacem Prezydenckim nawiązano do wydarzeń sprzed 7 lat, gdy przed budynkiem gromadziło się tysiące Polaków. – W tamtych dniach zwykli obywatele, Polacy, wy wszyscy zdaliście wielki historyczny egzamin. Że byliście tutaj, że oddaliście hołd tym, którym ten wielki hołd się należał i nadal się należy – dziękuję wam za to – powiedział prezydent Duda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przemówieniu odwołał się do słów, które widnieją na powązkowskim pomniku, wokół którego pochowana jest część ofiar: „Zginęli w służbie Rzeczypospolitej”. – A gdzież jest sprawiedliwość? Gdzie są ich prawa do rzetelnej informacji, do rzetelnego śledztwa w sprawie śmierci ich najbliższych, prawa do szacunku? – pytał prezydent. – Dlatego wyjaśnienie przyczyn katastrofy jest kwestią absolutnie elementarną: albo Polska będzie państwem poważnym, albo nim nie będzie.

Centralnym punktem uroczystości w stolicy była Msza św. w archikatedrze św. Jana, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przyłączył się do apelu prezydenta o szacunek wobec pamięci o ofiarach. – Wobec tajemnicy śmierci, zwłaszcza takiej śmierci, pozostają cisza, refleksja, modlitwa i szacunek dla tych, którzy umarli, ale też wzajemny szacunek dla tych wszystkich, którzy stają nad grobami umarłych – powiedział.

Podczas Eucharystii z udziałem rodzin ofiar, prezydenta, całego rządu oraz parlamentarzystów homilię wygłosił ks. prof. Krzysztof Pawlina, były rektor seminarium duchownego, które sąsiaduje z Pałacem Prezydenckim. Przypomniał, że w kościele razem z klerykami czasami modlił się śp. Lech Kaczyński. – Miłość do Ojczyzny, którą nosili bracia, którzy zginęli pod Smoleńskiem, musi być poniesiona dalej, a wartości, dla których żyli, muszą być podniesione wyżej – podkreślił.

Reklama

Po Mszy św. w stronę Pałacu Prezydenckiego ruszył Marsz Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. – Dziś jest szczególny dzień. Prawda w niemałej mierze została już pokazana – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego, prezentacja podkomisji smoleńskiej, która odbyła się na Wojskowej Akademii Technicznej, pokazała przebieg tragedii z bardzo wysokim stopniem prawdopodobieństwa.

Były premier odniósł się także do ataków, których doświadczają osoby czczące pamięć o tragedii smoleńskiej. Jego zdaniem, jest to efekt strachu przed prawdą. – Polska jest jedna i jeżeli mamy mieć tę jedną RP, to musimy iść drogą inną niż droga nienawiści czy zemsty. To odrzucamy, ale nie odrzucamy prawdy, sprawiedliwości i wielkiego dzieła, które tak bardzo wielu niepokoi w Polsce i za granicą: dzieła naprawy RP – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Podziel się:

Oceń:

2017-04-18 14:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zginęli, aby Polska była Polską

Bożena Sztajner/Niedziela

Życie człowieka jest wielką tajemnicą – i tylko Bóg zna ją naprawdę. Zawsze życie jest darem Boga i zadaniem człowieka. Są ludzie, którzy przechodzą przez życie jakby niepostrzeżenie, nie zostawiając śladów. Są tacy, którzy wyznaczają drogi innym.

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?