Reklama

Niedziela Przemyska

Została pamięć i pomniki

Kwesty to doskonała lekcja partiotyzmu

Archiwum Urzędu Miasta

Kwesty to doskonała lekcja partiotyzmu

Blisko 7 tys. zł na ratowanie zabytków jednej z najstarszych nekropolii w Polsce i Europie – Starego Cmentarza w Jarosławiu udało się zebrać podczas tegorocznej kwesty w uroczystość Wszystkich Świętych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Samorządowcy, młodzież, nauczyciele i miłośnicy Jarosławia od godzin porannych kwestowali na odnowienie zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza. Kwesta, która odbywa się już od 24 lat, to inicjatywa nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu, dzisiaj wspieranych przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia oraz Komitet Społeczny na Rzecz Ratowania Zabytków Starych Polskich Cmentarzy.

Starszy niż Powązki

Na przestrzeni lat dzięki ofiarności mieszkańców, przy wsparciu i zaangażowaniu środków z budżetu miasta uratowano wiele cennych pod względem historycznym i artystycznym zabytków jarosławskiej nekropolii. Ale wciąż jest co ratować, bo na cmentarzu założonym w 1784 r., a więc wcześniej niż Warszawskie Powązki, Cmentarz Łyczakowski we Lwowie czy Rakowicki w Krakowie, spoczywają bohaterowie okresu powstań narodowych z 1831 i 1863 r. oraz pierwszej i drugiej wojny światowej, ważne osobistości miasta i kraju. To tu spoczywa jeden z dowódców powstania styczniowego płk Leon Czechowski czy ks. Henryk Jakliński, który zanim został kapłanem, walczył w powstaniu i pięć lat spędził zesłany na Syberię. Nekropolia skrywa też doczesne szczątki zasłużonych kapłanów, jak opiekun sierot i ubogich ks. Mieczysław Lisiński, wychowawca młodzieży i patriota w niełatwych czasach zniewolenia komunistycznego ks. Bronisław Fila czy kapłan, człowiek o „gołębim” sercu ks. Władysław Janeczko. I choć ich już nie ma, to została pamięć i pomniki, które wymagają restauracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zabytki sztuki

Stary Cmentarz w Jarosławiu to miejsce wyjątkowe także pod względem zabytków sztuki nagrobnej. Do najstarszych zaliczany jest figuralny nagrobek nad mogiłą Stanisława Kamieńskiego z 1840 r., który ukazuje płaczącą, ubraną w antyczne szaty, wspartą na krzyżu kobietę w otoczeniu trojga dzieci opłakujących śmierć męża i ojca. Kolejne to nagrobek zmarłej w 1828 r. Brygidy z Jaśkiewiczów Modrzejowskiej, którego autorem jest żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku lwowski rzeźbiarz Anton Schimser.

Reklama

Uratowano 34 nagrobki

To tylko nieliczne przykłady bogactwa sztuki cmentarnej jarosławskiej nekropolii, które bez wsparcia społecznego już dawno przestałyby istnieć. Tylko na przestrzeni ostatnich 9 lat zebrane fundusze oraz przeznaczone kwoty z budżetu miasta – łącznie ponad 260 tys. zł. – pozwoliły uratować 34 obiekty na Starym i Nowym Cmentarzu w Jarosławiu. W tym roku odrestaurowano m.in. grobowiec rodziny Ostrowskich i Wojciechowskich oraz pomnik nagrobny Lakatosa Antala na Starym Cmentarzu i grobowiec Rokiczanów na Nowym Cmentarzu.

Kwesty to także doskonała lekcja patriotyzmu dla młodzieży i studentów, którzy kwestowali wraz ze swoimi wychowawcami. Podobnie jak w latach ubiegłych, w Jarosławiu kwestowano też na renowację zabytkowych nagrobków polskiego cmentarza w Jaworowie na Ukrainie oraz zbierano fundusze na wsparcie ubogich i potrzebujących.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-17 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Na najstarszym cmentarzu

MARGITA KOTAS

Więcej ...

Marsz za tym, co najważniejsze

2024-06-16 10:57

@VaticanNews

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny.

Więcej ...

Gdańsk: 15-tysięcy uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

2024-06-17 13:16

PAP/Paweł Supernak

Około 15 tys. uczestników zgromadził Marsz dla Życia i rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Gdańska. Obecni byli mieszkańcy Archidiecezji Gdańskiej oraz z całej Polski, a także goście z Londynu, Berlina i Luksemburga. W Marszu uczestniczył metropolita gdański i przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Zaufaj Panu".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy