Reklama

Niedziela Świdnicka

Stare Bogaczowice

Upamiętniono ofiary ludobójstwa na Wołyniu

Składanie kwiatów pod pomnikiem repatriantów z Kresów Wschodnich

Grzegorz Macko

Składanie kwiatów pod pomnikiem repatriantów z Kresów Wschodnich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 73. rocznicę zbrodni wołyńskiej w Starych Bogaczowicach odprawiona została Msza św. w intencji pomordowanych Polaków na Kresach Wschodnich. Eucharystię sprawował i kazanie wygłosił proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Starych Bogaczowicach ks. dr Jacek Biernacki, który w swoim kazaniu szczególną uwagę poświęcił pojednaniu w duchu prawdy. W Mszy św. uczestniczyli m.in.: poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Michał Dworczyk, wicewojewoda dolnośląski Kamil Zieliński, samorządowcy z Wałbrzycha i powiatu oraz mieszkańcy. Po zakończeniu liturgii uczestnicy przeszli z kościoła pod pomnik upamiętniający przyjazd repatriantów z Kresów Wschodnich. W skierowanych do uczestników słowach poseł Michał Dworczyk podkreślał potrzebę uczczenia ofiar zbrodni wołyńskiej i ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian. Głos również zabrał wicewojewoda Kamil Zieliński. Następnie pod pomnikiem złożone zostały kwiaty.

Mianem „zbrodni wołyńskiej” określane jest ludobójstwo dokonane w latach 1942-45 przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach – głównie na terenie byłego województwa wołyńskiego, ale również w województwie lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim, a nawet na terenach graniczących z Wołyniem od zachodu i północy – Lubelszczyźnie i Polesiu. Szacuje się, że wyniku zbrodni wołyńskiej w bestialski sposób pozbawiono życia ok. 100 tys. Polaków. Do eksterminacji ludności polskiej przystąpili: członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B) Stepana Bandery – tzw. banderowcy oraz Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej. Apogeum zbrodni wołyńskiej przypadło na niedzielę 11 lipca 1943 r. Tego dnia bezbronna ludność polska, licznie zgromadzona w kościołach, stała się łatwym celem dla ukraińskich oprawców. Cała akcja była dokładnie zaplanowana i zrealizowana z zimną krwią. Podczas „krwawej niedzieli”, tylko tego jednego dnia, niewyobrażalnie okrutnymi sposobami zadano śmierć kilkunastu tysiącom Polaków, w tym dzieciom, kobietom i starcom zamieszkującym głównie powiaty: włodzimierski, horochowski i kowelski. W miejscowości Poryck podczas odprawiania Mszy św. 20-osobowa grupa uzbrojonych nacjonalistów ukraińskich wtargnęła do kościoła i wymordowała ponad 100 ludzi, w tym ks. Szawłowskiego i ministrantów. W podobnych okolicznościach wiele polskich osad zostało unicestwionych. W 1944 r. antypolskie działania ukraińskich nacjonalistów przeniosły się z Wołynia do Galicji Wschodniej, tj. województw: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego, a także na Lubelszczyznę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Straty Kościoła rzymskokatolickiego na Kresach Wschodnich były ogromne. Z rąk banderowców i członków UPA zginęło kilkuset duchownych – księży, zakonników i zakonnic. Na terenie samej diecezji łuckiej zostało zdewastowanych i zniszczonych ponad 50 katolickich kościołów i 25 kaplic. W wyniku działań ukraińskich nacjonalistów ze166 funkcjonujących ok. 70 procent polskich parafii przestało istnieć. Ogromna większość wiejskich parafii, w tym kościoły, kaplice i plebanie, została całkowicie zniszczona.

Wielu mieszkańców Kresów Wschodnich Rzeczpospolitej, którzy wbrew swojej woli musieli po II wojnie opuścić swoje rodzinne domy, a swoje miejsce odnajdywali na terenie dzisiejszego powiatu wałbrzyskiego, często powraca myślami do tych tragicznych wydarzeń sprzed ponad 70 lat. Dziś wiedza o zbrodni wołyńskiej jest coraz powszechniejsza, również wśród ludzi młodych. To daje nadzieję, że pamięć o ofiarach tego ludobójstwa nigdy nie zginie.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-21 10:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi z Polski i Ukrainy upamiętnią w obu krajach 80. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej

Adobe Stock

Kościelne obchody 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej odbędą się w Polsce i na Ukrainie, a towarzyszyć im będzie ogłoszenie wspólnego orędzia Kościoła katolickiego w Polsce, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie. Orędzie „Przebaczenia i pojednania” zostanie podpisane 7 lipca w Warszawie.

Więcej ...

Już za chwilę synod

2024-05-13 11:24
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

W najbliższą niedzielę oficjalnie rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. Natomiast dziś w budynku Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej odbył się briefing prasowy, w których biskupi wrocławscy: bp Jacek Kiciński CMF i bp Maciej Małyga oraz Adriana Kwiatkowska z Sekretariatu Synodu opowiadali o tym, jak przebiegają przygotowania do synodu, co się będzie działo w najbliższym czasie, jakie są cele synodu, po co jest on zwoływany i jakie wnioski wypływają z dotychczasowego czasu presynodalnego.

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania