Reklama

Aspekty

Zielonogórsko-Gorzowskie Bramy Miłosierdzia (3)

Wielka łaska od Boga

Drzwi Święte w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Karolina Krasowska

Drzwi Święte w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia kontynuujemy cykl artykułów, w których przedstawiamy Bramy Miłosierdzia w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Tym razem na łamach „Niedzieli” – „Aspektów” prezentujemy Drzwi Święte w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie.

Kult Miłosierdzia

Historia kultu Bożego Miłosierdzia w Świebodzinie jest związana z postacią śp. ks. prał. Sylwestra Zawadzkiego, który zainicjował i podjął się budowy zarówno diecezjalnego sanktuarium Miłosierdzia Bożego, jak i figury Chrystusa Króla Wszechświata – obecnie dwóch najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Kapłanowi bardzo zależało na tym, aby kult Bożego Miłosierdzia zakorzenił się w parafii na os. Łużyckim w Świebodzinie. W sanktuarium znajduje się Kaplica Adoracji, w której płonie Ogień Miłosierdzia, przywieziony przez ks. prał. Zawadzkiego z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Projekt kaplicy wykonała prof. inż. arch. Barbara Bielecka. W sanktuarium są także obecne inne elementy związane z kultem Bożego Miłosierdzia. Ten największy przymiot Boga przedstawia obraz znajdujący się w ołtarzu głównym świątyni. Znajduje się tam także dębowy ołtarz, w którym zostały umieszczone relikwie sekretarki Bożego Miłosierdzia – św. s. Faustyny Kowalskiej oraz wizerunek świętej, wykonany przez malarkę Jadwigę Streb. Z kultem jest związana również postać bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika s. Faustyny i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, którego relikwie oraz figura są także obecne w świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drzwi Święte i nabożeństwa

Jubileuszowa Brama Miłosierdzia w sanktuarium w Świebodzinie została otwarta podczas rekolekcji parafialnych 13 grudnia ubiegłego roku. Obrzęd ten miał miejsce na początku Mszy św. Drzwi Święte otworzył delegat biskupa, wypowiadając słowa nawiązujące do Psalmu 118: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli dzięki Panu. Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie”, który z księgą Ewangelii w rękach wszedł przez otwarte drzwi do świątyni. W Roku Miłosierdzia w sanktuarium odbywają się jubileuszowe nabożeństwa. W każdy piątek o godz. 15 wierni przeżywają rozbudowane nabożeństwo związane z Godziną Miłosierdzia. Przed Koronką odmawiają Litanię do Miłosierdzia Bożego, są odczytywane intencje pielgrzymów minionego tygodnia. Po Koronce są Komunia św., błogosławieństwo i ucałowanie relikwii trzech apostołów Miłosierdzia – św. s. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II i bł. ks. Michała Sopoćki. Fenomenem sanktuarium są odprawiane w ciągu tygodnia cztery Msze św., podczas których jest okazja do spowiedzi św. – Zapraszamy do sanktuarium do Świebodzina szczególnie w charakterze pielgrzymkowym, indywidualne i grupowo. Zapraszamy tych, którzy potrzebują czegoś więcej, którzy szukają doznań duchowych – mówi ks. Daniel Dydak, wikariusz parafii. – Św. Faustyna powiedziała, że kapłani mają polecać Koronkę do Miłosierdzia Bożego jako ostatnią deskę ratunku człowiekowi przed śmiercią. W tym klimacie czasów ostatecznych, w których żyjemy, ma to swoje pewne wybrzmienie. Koronka cały czas odżywa w nas i nie ma chyba takich wiernych, którzy nie wiedzieliby, jak tę modlitwę odmówić. Koronka do Miłosierdzia Bożego jest takim żywym nabożeństwem bezpośrednio związanym z kultem Miłosierdzia i również zachęcamy do tego, żeby propagować ją we własnej pobożności w całej naszej diecezji – dodaje wikariusz.

Reklama

Bóg jest Miłością

Z łask płynących z Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia korzystają Małgorzata i Dariusz ze Świebodzina. Małgorzata: – Uważam, że Rok Miłosierdzia jest wielką łaską od Boga, wielkim darem dla nas wszystkich. Dzięki niemu możemy uzyskać odpusty za nas, naszych bliskich oraz za dusze w czyśćcu cierpiące, które potrzebują modlitwy i miłosierdzia. W Roku Miłosierdzia staram się być codziennie na Mszy św., uczestniczyć we wszystkich możliwych nabożeństwach i dziękować Bogu za dar, jaki tutaj mamy my, mieszkańcy Świebodzina. Jest za co dziękować. Ja też jestem osobą bardzo doświadczoną zdrowotnie, dużo chorowałam i dostałam wiele łask, cudów uzdrowienia nawet. Dalej toczę walkę, ale wierze, że jeżeli taka jest wola Boga, to On sprawi kolejny cud.

Reklama

Dariusz: – Od pewnego czasu moja miłość do Boga jest stabilna. Bóg jest Miłością i gości w moim sercu na co dzień.

* * *

Plan nabożeństw w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie:

• Codziennie podczas każdej Mszy św. możliwość spowiedzi św.

• Codziennie (oprócz piątku) o godz. 15 – Koronka do Bożego Miłosierdzia z odczytaniem fragmentów „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej

• W piątki o godz. 15 – Godzina Miłosierdzia z odczytaniem intencji składanych przez pielgrzymów oraz ucałowaniem relikwii św. s. Faustyny, św. Jana Pawia II i bł. ks. Michała Sopoćki

Podziel się:

Oceń:

2016-04-07 10:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz Miłosierdzia

Romolo Tavani / Fotolia.com

Więcej ...

Kard. Ryś: czy królestwo Boże rośnie w Tobie?

2024-06-16 19:08

Archidiecezja Łódzka

W Ksawerowie k. Łodzi, w parafii pw. MB Częstochowskiej odbyły się dziś uroczystości związane z jubileuszem 25-lecia przedszkola prowadzonego przez Siostry Karmelitanki. W dziękczynieniu, któremu przewodniczył kard. Grzegorz Ryś uczestniczyły dzieci wraz ze swoimi rodzicami, absolwenci przedszkola oraz cała ksawerowska wspólnota parafialna.

Więcej ...

Finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-06-17 11:04

Mat. prasowy

W dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Niepokalanowie miał miejsce finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy