Reklama

Niedziela Rzeszowska

Kalwaria Widelska

Stefan Wilk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku XXI wieku na Podkarpaciu, w powiecie kolbuszowskim, w miejscowości Widełka z inicjatywy księdza proboszcza Lucjana Kota, wspieranego przez radę parafian, powstał nowy cmentarz oraz mała kalwaria.

Projekt małej kalwarii wykonał rzeszowski architekt Roman Orleański. Bp Edward Białogłowski poświęcił umieszczony na sześciometrowym słupie 9-metrowy krzyż. Ogrodzenie nowego cmentarza wykonał Stanisław Kretowicz. 2 września 2008 r. wydano zgodę na budowę kalwarii w centralnym punkcie nowego cmentarza. W pracę przy budowie małej kalwarii zaangażowała się cała Widełka z sołtysem Stanisławem Rumakiem oraz radą sołecką i Kłapówka z Edwardem Sudołem oraz radą sołecką. Mieszkańcy Widełki, a także okolicznych miejscowości podarowali potężne (ważące po kilka ton) kamienie. Organizacją zwożenia kamieni zajęli się Marian Selwa (członek kapeli „Widelanie”) i Paweł Bernacki. Przez trzy lata zwożono ziemię i żwir, żeby wyrównać teren i usypać wzniesienie. Ciężkiego sprzętu budowlanego użyczyli Marian Selwa oraz Bronisław Buczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wzniesieniu zamontowano krzyż. Pod krzyżem umieszczono figury Matki Bożej Bolesnej oraz św. Jana, które zostały ufundowane przez sołtysów Widełki i Kłapówki wraz z rodzinami.

Na ścianie frontowej ołtarza widnieje obraz przedstawiający „Ostatnią Wieczerzę", pod ołtarzem wybudowano z kamieni grotę. Fundatorami obrazu są anonimowi darczyńcy ze Stanów Zjednoczonych. W grocie położono figurę ukrzyżowanego Chrystusa, którą ufundowała rodzina Krystyny i Pawła Bemackich. Przy grobie postawiono dwóch rzymskich żołnierzy. Ich fundatorami jest rodzina C. J. Syniec. Znaczący wkład w powstanie małej kalwarii wniosły Róże Różańcowe działające przy kościele parafialnym. Ufundowały one tablice kamienne przedstawiające drogę krzyżową oraz latarnie. Instalację elektryczną nadzorował Antoni Jaskot. Natomiast kamienie układali Marek Syniec oraz Mirosław Jamróz.

Reklama

Mała kalwaria w Widełce została poświęcona 12 marca 2010 r. przez bp. Kazimierza Górnego. Kalwaria stanowi wotum dziękczynne, wybudowane z okazji 90. rocznicy powstania parafii w Widełce.

W okresie Wielkiego Postu odbywa się tam o godz. 20 Droga Krzyżowa dla młodzieży.

Obiekt ten zarówno w dzień, jak i nocą można zobaczyć na stronie internetowej parafii: www.parafia.widelka.pl .

Podziel się:

Oceń:

2016-02-11 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pacławska: rozpoczyna się Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Bożena Sztajner/Niedziela

Poświęceniem szat Matki Bożej Zaśniętej i procesją rozpoczną się obchody Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Co roku od 11 do 15 sierpnia na Jasną Górę Podkarpacia, jak nazywane bywa kalwaryjskie sanktuarium, przybywają tysiące wiernych z różnych miast Polski oraz Ukrainy i Słowacji.

Więcej ...

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli