Reklama

Niedziela w Warszawie

Drzwi bardziej otwarte

Artur stelmasiak

Za dwa tygodnie rozpocznie się Rok Jubileuszu Miłosierdzia. W wyznaczonych warszawskich kościołach, kaplicach, a nawet w więzieniach będzie można uzyskać odpust zupełny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół w Roku Miłosierdzia ma szczególnie przypominać oblicze Ojca, który przyjmuje, przebacza i całkowicie zapomina popełniony grzech. Aby uzyskać odpust wierni mają odbyć krótką pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupa diecezjalnego.

Po dwóch stronach Wisły

Rok Miłosierdzia rozpoczyna się w Kościele powszechnym 8 grudnia. Do tego szczególnego okresu kapłani z archidiecezji warszawskiej przygotowania zaczną już wcześniej. W sobotę 28 listopada w archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się bowiem dzień skupienia dla duchowieństwa, podczas którego zostanie zainaugurowany rok Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski oraz duchowe przygotowanie do Roku Miłosierdzia. – To bardzo ważne wydarzenia dla całego duchowieństwa z archidiecezji. Konferencje dla kapłanów będzie głosił bp Andrzej Czaja – mówi ks. prał. Tadeusz Sowa, moderator Wydziałów Duszpasterskich warszawskiej kurii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Również w diecezji warszawsko-praskiej przewidziane są specjalne uroczystości. Zawierzenie łasce Miłosierdzia Bożego odbędzie 12 grudnia w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. – Na uroczystość zaproszeni są kapłani, a szczególnie proboszczowie kościołów jubileuszowych z delegacjami swoich parafian – mówi Magdalena Kowalewska z biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej.

Inauguracja Jubileuszu w obydwu warszawskich diecezjach zaplanowana jest na 13 grudnia. W archidiecezji centralne uroczystości odbędą się w bazylice archikatedralnej, a po prawej stronie Wisły abp Henryk Hoser zaprasza do konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku. W tych stołecznych kościołach biskupi uroczyście otworzą Drzwi Miłosierdzia, które symbolizować będą rozpoczęcie Jubileuszu.

Odpusty Miłosierdzia

W obydwu diecezjach zostaną wyznaczone kościoły jubileuszowe, w których wierni otrzymają odpust zupełny. Będą to przede wszystkim świątynie pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego oraz wszystkie warszawskie bazyliki. W sumie będzie to kilkadziesiąt świątyń, w których otwarte zostaną Drzwi Miłosierdzia. Abp Henryk Hoser wyznaczył na terenie swojej diecezji ponad 30 kościołów.

Reklama

Papież Franciszek szczególną uwagę zwraca na tych, którzy miłosierdzia najbardziej potrzebują. Jubileusz jest czasem duchowej amnestii, która obejmuje bardzo wiele osób. Dlatego też wyjątkowym miejscem będzie każda kaplica więzienna, a kiedy skazani będą przechodzili przez drzwi swojej celi, to będzie dla nich przejście przez Drzwi Święte. – Kapelani służby więziennej powinni szczególnie zadbać o propagowanie Roku Miłosierdzia wśród swoich podopiecznych – mówi ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.

Warunkiem uzyskania odpustu jest przystąpienie do sakramentu pojednania i Eucharystii. Konieczne jest wyznanie wiary, modlitwa za Papieża oraz w intencjach „dla dobra Kościoła i całego świata”.

Po co ten rok?

Największą grupą, która może skorzystać z Jubileuszu są ludzie z pogranicza Kościoła, którzy chcą otworzyć się na działanie łaski. – Papież zdecydował, że drzwi do Kościoła będą otwarte na oścież. To zaproszenie dla osób, które obecnie są poza zasięgiem naszego duszpasterstwa – wskazuje ks. Tadeusz Sowa.

Rok Miłosierdzia ma bardzo wiele wymiarów. Papież ogłosił Jubileusz m.in. po to, by potrząsnąć schematycznym duszpasterstwem. – Jest tak, że cyklicznie słyszymy te same treści. Teraz duszpasterze muszą się zastanowić jak inaczej powiedzieć o tej samej prawdzie Ewangelii – mówi ks. Śliwiński.

Przed wiekami lata jubileuszowe związane były np. z uwalnianiem niewolników. Dziś w takich wielkich miastach jak Warszawa są współczesne formy zniewolenia. – Wystarczy popatrzeć na niektórych pracowników wielkich korporacji, którzy często bywają niewolnikami kredytów i wysokiego poziomu życia. Są gotowi na wiele niegodziwości, aby tylko utrzymać swój poziom materialny. Rok Miłosierdzia jest także dla nich, aby zastanowili się na tym, czy nie warto wyrwać się z ekonomicznej niewoli – dodaje ks. Śliwiński.

* * *

28 listopada o godz. 10 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela rozpocznie się adwentowy dzień skupienia dla kapłanów z archidiecezji warszawskiej. Spotkanie będzie poświęcone Jubileuszowi Chrztu Polski oraz Jubileuszowi Roku Miłosierdzia.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-19 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie Jego z pokolenia na pokolenie

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Przemyski

Archiwum parafii

Uroczystościom przewodniczył Metropolita Przemyski

U progu Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia nowa świątynia w Sanoczku pw. Bożego Miłosierdzia stała się widocznym znakiem wiary tych, którzy ją wybudowali na chwałę Boga, potrzeby żyjących i przyszłych pokoleń.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...