Reklama

Niedziela Lubelska

Jubileusz 300-lecia Metropolitalnego Seminarium w Lublinie (2. dzień)

Archiwum

Drugi dzień jubileuszu 300-lecia Metropolitalnego Seminarium rozpoczęła uroczysta modlitwa w kościele seminaryjnym w intencji miejscowej wspólnoty. Z tej okazji nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej. Zainaugurowano także nowy rok akademicki 2014/2015.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Rozpoczynamy ten jubileusz z błogosławieństwem Ojca Świętego. Abp Celestino Migliore w najważniejszym dniu naszego jubileuszu reprezentuje właśnie osobę Ojca Świętego – podkreślał metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

W auli Metropolitalnego Seminarium Duchownego wybrzmiało uroczyste „Gaude Mater Poloniae” i rozpoczęła się inauguracja roku akademickiego 2014/2015 z immatrykulacją kleryków I roku. W czasie inauguracji rektor seminarium, ks. dr Marek Słomka, przypomniał historię seminarium sięgając do wspomnień jego absolwentów oraz przybliżył ostatnie wydarzenia z życia wspólnoty, która przez ostatni rok przygotowywała się do obchodów 300. jubileuszu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita lubelski wręczył odznaczenia „Lumen mundi” zapoczątkowane przez abp. Józefa Życińskiego. – Chcemy dzisiaj odznaczyć trzy osoby, z trzech różnych narodów, aby przypomnieć, że Ewangelia jest uniwersalna, że alumni naszego seminarium przez wieki pracowali i pracują obecnie na wszystkich kontynentach, że Kościół idzie z Ewangelią do wszystkich kultur i narodów, łamiąc bariery i granice, gromadząc nas w jedną rodzinę dzieci Bożych – podkreślał abp Budzik. Odznaczenia odebrali: s. dr Mirosława Grunt, przełożona generalna sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, ks. kan. Gian Paolo Giovanatsi z Włoch oraz ks. Gottfried Fellner z Augsburga.

Wykład inauguracyjny pt. „Wartości europejskie w kontekście wyzwań nowej ewangelizacji” wygłosił abp Zbigniew Stankiewicz z Rygi. – W seminarium usłyszałem słowa, że kapłan jest przywódcą narodu. To w moim życiu szczególnie się spełniło, bo zostałem metropolitą arcybiskupem ryskim – mówił do alumnów abp Stankiewicz.

Hierarcha z Łotwy, który w 2011 r. otrzymał tytuł „Europejczyka roku na Łotwie” mówił o zagrożeniach, z którymi we współczesnym świecie spotykają się katolicy. Wśród podstawowych wartości europejskich opartych o wiarę katolicką i o Pismo Święte wskazał tę, iż „człowiek sam w sobie jest wartością”. – Człowiek jest koroną stworzenia. Chrystus oddał swoje życie za wszystkich; za prostytutkę, za narkomana, za pijaka. Jeżeli Syn Boży oddał swoje życie za każdego człowieka, to życie ludzkie ma nieopisaną wartość – mówił abp Stankiewicz.

Reklama

Wymienił też prawo do życia w wolności. – Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boże jest wolny w swoich wyborach. Jesteśmy istotami moralnymi, które potrafią odróżnić dobro od zła oraz ponosić za to odpowiedzialność – dodał.

Hierarcha jako kolejną wartość podał znaczenie równości. – Musimy pamiętać, że przesłanie ewangeliczne dotyczy wszystkich ludzi – zaznaczał. Wśród szczególnych zagrożeń równości skupił się na feminizmie. – Błąd feminizmu polega na przeciwstawieniu kobiety mężczyźnie. Kobiety próbują odebrać rolę mężczyźnie i we wszystkim jemu dorównać. Jednak w planie Bożym kobieta i mężczyzna powołani są do współpracy, do wzajemnego uzupełniania się – podkreślał arcybiskup. Czwartą pozycję w katalogu wartości według arcybiskupa zajmuje braterstwo. – Musisz pomagać biednemu, temu który jest w potrzebie. To pochodzi z Ewangelii. Trzeba mieć tę wrażliwość. Musimy wzajemnie się wspierać – zaznaczał arcybiskup.

Jako ostatnią wartość metropolita Rygi podał szacunek do przyrody. – Przyrodę musimy szanować, dbać o ekologię. Pan Bóg przecież dał człowiekowi ziemię i kazał ją pielęgnować, rozwijać. Mamy twórczo przemieniać otaczającą nas rzeczywistość – mówił.

- Jaka jest podstawowa wartość Europy? Długo się nad tym zastanawiałem. Przyszła mi myśl, że główną wartością Europy jest godność człowieka. Człowiek jest faktycznym celem w sobie, a nie może być tylko środkiem do osiągnięcia innych celów. Z godności człowieka wynikają jego prawa – podsumował abp Stankiewicz.

Reklama

Hierarcha z Łotwy wskazał też na główne zadania Kościoła. - Główną misją Kościoła jest ewangelizacja, krzewienie wiary, rozpowszechnianie Królestwa Bożego. Tylko jak my mamy dzisiaj głosić Ewangelię? – stawiał pytanie zebranym na obchodach jubileuszu. Jednocześnie zwrócił uwagę, iż wymienione wartości ewangeliczne bywają współcześnie zniekształcane i odrywane od swoich pierwotnych znaczeń. Jako przykład wskazał wolność, która – jak powiedział - staje się anarchią, samowolą niszczącą naturę człowieka.

Podczas jubileuszowej inauguracji nowego roku akademickiego głos zabrał także ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL. Przypomniał, że w momencie utworzenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nie miał on swojej siedziby i korzystał wówczas z gościnności diecezji lubelskiej u wybitnego biskupa Mariana Fulmana. Przez cztery lata lubelskie seminarium to była siedziba KUL. Tutaj wszyscy studenci odbierali swoje wykształcenie –przypomniał ks. prof. Dębiński

- Seminarium to dla mnie miejsce szczególne dlatego, że ono w bardzo dużym stopniu służy nie tylko Kościołowi lokalnemu, czy powszechnemu, ale służy całemu społeczeństwu Lublina i Lubelszczyzny - powiedział Wojciech Wilk, wojewoda lubelski. – Tutaj przyszli kapłani zdobywają wykształcenie i kształtują powołanie, by stąd wyjść i służyć ludziom. Należy pamiętać, że bardzo często kapłani poświęcają swoje osobiste plany po to, by nam służyć. Dla nas, świeckich, jest to najważniejsze – dodał.

- Trzysta lat seminarium duchownego, za dwa lata siedemset lat istnienia naszego miasta, za trzy lata stulecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego . Wchodzimy zatem w okres wspaniałych jubileuszy. A jubileusze to okazja do wdzięczności, a z drugiej strony do podkreślania osiągnięć i życzeń na przyszłość – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Reklama

Na zakończenie przemówił abp Stanisław Budzik. – Gdyby nie było seminarium to pewnie nie byłoby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a potem nie powstałby Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Lublin nie byłby tym, czym jest dzisiaj – zauważył metropolita lubelski. – Mówiłem papieżowi Franciszkowi o uniwersalnym wymiarze naszego seminarium. Wychowankowie tego seminarium pracują we wszystkich zakątkach świata, od Argentyny aż po Papuę Nową Gwinee. – zaznaczył.

W uroczystościach wzięło udział wielu hierarchów kościelnych obrządku rzymskokatolickiego i greko-katolickiego, duchowieństwo archidiecezji lubelskiej, zaproszeni przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, przedstawiciele służb mundurowych, seminarzyści i absolwenci lubelskiego seminarium.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-25 21:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas świadectwa

Uczestnicy forum, które odbyło się pod hasłem „Konserwacja czy misja? Jak uwolnić potencjał parafii”

Paweł Wysoki

Uczestnicy forum, które odbyło się pod hasłem „Konserwacja czy misja? Jak uwolnić potencjał parafii”

Żyjemy w takiej epoce Kościoła, że potrzebne jest obudzenie misyjnego wymiaru jego funkcjonowania – powiedział bp Adam Bab.

Więcej ...

Spotkanie wolontariuszy przygotowujących pielgrzymkę dzieci w Leżajsku

2024-06-25 09:52
Wolontariusze Pielgrzymek Dzieci Pierwszokomunijnych

ks. Maciej Flader

Wolontariusze Pielgrzymek Dzieci Pierwszokomunijnych

Dwie pierwsze soboty czerwca stały się okazja do przeżywania pielgrzymki dzieci komunijnych, rocznicowych i członków Eucharystycznego Ruchu Młodych. W niedzielę, 23 czerwca 2024 r., w Leżajsku spotkali się wolontariusze i darczyńcy, dzięki którym udało się przygotować wydarzenie.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?