Reklama

Niedziela Wrocławska

Źrenica oka biskupa

Tomasz Lewandowski

Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne we Wrocławiu świętowało w październiku br. 450-lecie istnienia. Przez wieki to miejsce wykształciło tysiące kapłanów, którzy szli do świata i głosili Ewangelię. I choć realia się zmieniły, Chrystus pozostał tam na pierwszym miejscu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobór Watykański II w Dekrecie o formacji kapłańskiej nazywa seminarium „sercem diecezji”. Rektor wrocławskiego seminarium – ks. dr Adam Łuźniak powiedział: – Potwierdza się to, co mówi się niekiedy o seminarium duchownym, że jest to źrenica oka biskupa. Wiemy, że źrenica jest centralnym organem, bardzo ważnym, ale i bardzo wrażliwym. Tak samo jest z seminarium duchownym – przekonywał. Ksiądz Rektor dostrzega zmianę realiów głoszenia Ewangelii i nowe wyzwania stojące przed seminariami dzisiaj. – Jubileusz uświadamia nam, że mamy za sobą bogatą historię, ale jednocześnie, że każdy rok przynosi nowe wyzwania. Dzisiejszy świat zmienia się z ogromną prędkością. Papież Franciszek pokazał nam, że można ewangelizować przez Twitter czy przez inne formy komunikacji cyfrowej, a więc to wszystko przed nami – mówił.

Bóg jest Bogiem czasu

Uroczystości jubileuszowe trwały we wrocławskim seminarium dwa dni. – Jubileusz rodzi refleksję, że historia się nie kończy, że 450. rok istnienia seminarium nie jest ostatnim. Nie spotkaliśmy się na konferencji zamykającej. Jesteśmy tu po to, by Bogu dziękować za czas, który minął, a jednocześnie prosić o błogosławieństwo na czas, który przed nami. Bóg jest Bogiem czasu, cała historia do Niego należy – mówił 14 października br. podczas specjalnej konferencji naukowej ks. dr Łuźniak. 450 lat historii MWSD przedstawił ks. prof. Józef Pater, a o solidnej formacji przyszłych kapłanów jako jednym z najważniejszych zadań współczesnego Kościoła mówił ks. prał. dr Ryszard Selejdak z watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Podczas Mszy św. poprzedzającej konferencję bp Ignacy Dec – biskup świdnicki i były rektor MWSD we Wrocławiu podkreślał ważne zadanie seminarium w kształtowaniu przyszłych księży w aspekcie ludzkim, ascetycznym, intelektualnym i duszpasterskim. Wspominał również minione lata: – Pamiętam, gdy papież Jan Paweł II odwiedził pierwszy raz Wrocław w czerwcu 1983 r. Byłem wówczas prefektem i wychowawcą w seminarium. Przygotowywaliśmy się na wizytę Ojca Świętego, a panowała wokół tego wspaniała atmosfera... To było jedno z najważniejszych wydarzeń w historii seminarium. Później, w czasie mojej kadencji rektorskiej, obchodziliśmy 425-lecie, a dzisiaj już 450-lecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kartka pocztowa

Jubileusz wrocławskiego MWSD to nie tylko konferencja naukowa – alumni przygotowali przedstawienie teatralne pt. „Pustynia”, był też m.in. specjalny pokaz filmowy o wrocławskim seminarium, zrealizowany przez ośrodek audiowizualny Kurii Metropolitalnej. Ciekawostką jest również specjalna kartka pocztowa, na której przedstawiono budynek Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz tryptyk znajdujący się w seminaryjnej kaplicy. Wprowadzono ją do obiegu 30 września br., a autorem projektu jest Maciej Jędrysik.

* * *

Seminarium Duchowne we Wrocławiu
zostało powołane do życia przez bp. Kaspra z Łagowa w październiku 1565 r. jako owoc soboru trydenckiego. Formowało wówczas powołanych do kapłaństwa od Śląska Cieszyńskiego aż po Brandenburgię. Pierwszym rektorem seminarium był kan. dr Teodor Lindanus. Alumni zamieszkali w jednym z budynków kapitulnych, a na wykłady uczęszczali do kościoła św. Marcina. W 1572 r. wybudowano dla kleryków specjalny budynek nad Odrą. W 1575 r. biskup wrocławski Marcin Gerstmann, chcąc ochronić alumnów przed nadmiernym wpływem protestantyzmu, przeniósł seminarium do Nysy. W roku 1656 seminarium powróciło do Wrocławia, a od 1702 r. klerycy studiowali w nowo powstałej dwuwydziałowej Akademii Leopoldyńskiej. Po II wojnie światowej seminarium zainaugurowało swoją działalność 8 października 1947 r. Na pierwszy rok zgłosiło się wtedy 24 alumnów – wśród nich był m.in. śp. bp Józef Pazdur. W okresie powojennym seminarium wykształciło i uformowało ponad 1,5 tys. księży, pracujących głównie w diecezji wrocławskiej, ale także w wielu krajach Europy i poza jej granicami. W 1968 r. Stolica Apostolska erygowała Papieski Fakultet Teologiczny, pozwalający rozwijać naukowy warsztat seminarium. W 1990 r. z inicjatywy kard. Henryka Gulbinowicza powstało, jako prekursorskie w Polsce, a drugie w Europie, przedsięwzięcie „Annus Propedeuticus”, czyli specjalna formacja dla roku pierwszego. Ma ona miejsce w pocysterskim klasztorze w Henrykowie.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-21 08:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: zobaczmy w ludziach potrzebujących twarz Chrystusa

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Obchody Światowego Dnia Ubogich w archidiecezji wrocławskiej z inicjatywy abp Józefa Kupnego odbędą się w bazylice św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. Do uczestnictwa w centralnej Mszy św., którą o godz. 13.00 będzie transmitowała TVP Polonia zostali zaproszeni m.in. osadzeni w miejscowym zakładzie karnym.

Więcej ...

Gdańsk: 15-tysięcy uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

2024-06-17 13:16

PAP/Paweł Supernak

Około 15 tys. uczestników zgromadził Marsz dla Życia i rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Gdańska. Obecni byli mieszkańcy Archidiecezji Gdańskiej oraz z całej Polski, a także goście z Londynu, Berlina i Luksemburga. W Marszu uczestniczył metropolita gdański i przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Zaufaj Panu".

Więcej ...

Spotkanie, które łączy pokolenia

2024-06-17 14:05
Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Marzena Cyfert

Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Na Świętym Wzgórzu na Osobowicach odbyło się doroczne „Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną”. Rozpoczęło się Mszą św. a po niej nastąpił przegląd zespołów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy