Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ludowy jarmark wojewódzki

2025-07-10 09:00

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Regionalne potrawy, występy zespołów ludowych, a także niemal 100 wystawców prezentujących bogactwo kulturalne województwa łódzkiego to elementy jarmarku wojewódzkiego, jaki odbył się rynku Włókniarek Łódzkich.

Na rynku łódzkiej Manufaktury pojawiło się ponad 200 tysięcy odwiedzających, 100 wystawców, 10 zespołów ludowych oraz nieskończona mnogość smaków i kolorów regionalnego folkloru z regionu łódzkiego, jak i gości z całej Polski. Rynek Włókniarek Łódzkich zamienił się w tętniącą energią przestrzeń tradycji i kulinarnego rzemiosła. Wśród wystawców było wiele Kół Gospodyń Wiejskich z całego regionu oraz producentów regionalnej, tradycyjnej i zdrowej żywności. Ich stoiska kusiły pierogami z różnorodnym farszem, żurkiem na prawdziwym zakwasie, rzemieślniczymi serami czy domowymi przetworami. Smaki i aromaty przyciągały gości jarmarku a produkty oraz potrawy błyskawicznie znikały.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwiedzający spacerowali wśród namiotów wystawców, czyli twórców ludowych, rękodzielników i producentów tradycyjnej żywności. Była również bogata i bezpłatna strefa dla dzieci z dmuchańcami, watą cukrową i animacjami. A to wszystko przy dźwiękach regionalnej muzyki ludowej - na scenie zaprezentowało się aż 10 zespołów i orkiestr dętych z każdej części regiony łódzkiego.

Reklama

- Jesteśmy tutaj po to, aby przybliżyć Wam nasz wspaniały region, nasze wspaniałe województwo łódzkie. Jest ono wyjątkowe, kolorowe, smaczne, różnorodne, otwarte i nowoczesne. Zorganizowaliśmy Jarmark Wojewódzki, abyście mieli szansę go dotknąć, posmakować, zobaczyć, zainspirować się. Łódzkie ma bardzo wiele do zaoferowania. Mamy piękne zbiorniki wodne, parki i wiele atrakcji, do których wszystkich Państwa zapraszamy. Mamy również piękny folklor i tradycję. A to jest opowieść o nas, o tym, o tym, jacy jesteśmy. To nasze tańce, pieśni ludowe, hafty, rękodzieło. To wszystko stanowi o sile i potędze województwa łódzkiego – mówili organizatorzy jarmarku z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Część KGW i producentów regionalnej żywności wzięła udział w wojewódzkim etapie konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo - smaki regionów” organizowanym przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Wystawcy – uczestnicy tych przepysznych zmagań rywalizowali w dwóch głównych kategoriach: potrawy i regionalny produkt żywnościowy.

Przez cały dzień na scenie zaprezentowało się aż 10 zespołów ludowych oraz regionalnych orkiestr dętych. Publiczność bawiła się razem z Zespołem Ludowym Piliczanie, Dziecięcym Zespołem Pieśni i Tańca Kuniczanka, Zespołem Ludowym „Ale Babki” z Drużbic, Orkiestrą Dętą ze Starej Brzeźnicy, Ludowym Zespołem „Niesięcin”, Zespołem Ludowym Ziemia Skierniewicka, Amatorskim Zespołem Regionalnym im. Wł. St. Reymonta, Młodzieżową Orkiestrą Dętą „Ogniki”, Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” oraz z Zespołem Ludowym Ziemi Piotrkowskiej „Piotrkowianie”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: Padają gorzkie słowa o stosunkach Polaków do Niemców - nie mogę się z tym pogodzić

2025-07-15 10:40
Abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

- Padają różnego rodzaju komentarze i gorzkie słowa, które rozgrzewają opinię publiczną i pogłębiają podziały. Nie mogę się z tym pogodzić - mówi abp Józef Kupny odnosząc się do napięć w relacjach polsko-niemieckich. - Jako następca Bolesława Kominka czuję się wręcz zobowiązany, by przypomnieć, iż to z właśnie Wrocławia wyszła niesamowita iskra pojednania polsko-niemieckiego. Pragniemy ją kontynuować - powiedział KAI metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Episkopatu.

Więcej ...

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Więcej ...

Prezydent o misji Uznańskiego-Wiśniewskiego: przełom w dziejach polskiej nauki i wyraz odwagi

2025-07-15 14:25
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Zakończona sukcesem misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego to nie tylko przełom w dziejach polskiej nauki, to wyraz odwagi i ducha, który od pokoleń kształtuje nasze narodowe dążenia - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. „Polska dziękuje za Pańską odwagę” - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...