Watykan chce całkowicie przestawić się na samochody elektryczne do 2030 r.
2025-07-02 09:11
KAI
Adobe Stock
Watykan od dawna jeździ elektrycznie - i po niemiecku. Elektryczny papamobile pochodzi od Mercedesa-Benza, poza murami Watykanu Leon XIV lubi podróżować ciemną hybrydą VW, urzędnicy kościelni są przewożeni elektrycznymi vanami. Teraz również pracownicy mają poruszać się w bardziej ekologiczny sposób. W poniedziałek Państwo Watykańskie podpisało umowę na średnio- i długoterminowy leasing pojazdów elektrycznych dla pracowników. Partnerem jest Volkswagen Financial Services AG. Państwo Watykańskie chce całkowicie przestawić się na samochody elektryczne do 2030 roku.
Pierwszym partnerem strategicznym projektu jest niemiecki producent samochodów Volkswagen. Według Watykanu dostarczył on już dziesiątki samochodów elektrycznych do najmniejszego państwa na świecie. Część watykańskiej policji jeździ w pełni elektrycznymi modelami z Wolfsburga.
Własna energia słoneczna
Państwo Watykańskie stopniowo rozbudowuje niezbędną infrastrukturę ładowania. Do tej pory pracownicy mają do dyspozycji 20 stacji szybkiego ładowania i 2 stacje ultraszybkiego ładowania. Podobnie jak całe Państwo Watykańskie, mają one być zasilane własną energią słoneczną. W tym celu Watykan planuje obecnie budowę dużej elektrowni fotowoltaicznej na eksterytorialnym terenie na północnych obrzeżach Rzymu. Łączy ona wykorzystanie gruntów rolnych z wytwarzaniem energii słonecznej.
Systemy fotowoltaiczne znajdują się już na dachach Sali Audiencyjnej i Muzeów Watykańskich.
Zainaugurowano watykańskie obchody Światowego Dnia Ubogich
Beata Zajączkowska/vaticannews.va / Watykan (KAI)
Halfpoint/pl.fotolia.com
Uroczystym koncertem w Auli Pawła VI zostały zainaugurowane watykańskie obchody Światowego Dnia Ubogich. Zagrała dla nich m.in. orkiestra włoskiego kina pod batutą laureata Oskara Nicoli Piovaniego.
Paryska katedra Notre-Dame jest w tym roku najczęściej odwiedzanym francuskim zabytkiem. Wyprzedziła m.in. bazylikę Sacré-Coeur na wzgórzu Montmartre, Luwr i Wieżę Eiffla. Szacuje się, że do końca roku odwiedzi ją 12 mln osób, czyli drugie tyle, ile przybyło już do niej od momentu ponownego otwarcia w grudniu 2024 r.
Watykańskie Obserwatorium: gdy matematyka tworzy most między dwoma wszechświatami
2025-07-10 17:18
tom/KAI
Rb85/pl.wikipedia.org
Dwóch naukowców Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, ojciec Gabriele Gionti, S.J. i ojciec Matteo Galaverni, ujawniło zaskakujący wynik. Istnieją dwa różne sposoby opisu grawitacji w obecności dodatkowego pola („pola skalarnego”) - „układu Jordana” i „układu Einsteina” - które, przy użyciu odpowiednich narzędzi matematycznych, nie tylko opisują tę samą fizykę, ale mogą nawet tworzyć nowe rozwiązania równań Einsteina, które opisują wszechświat w dużych skalach i które opisują fizycznie różne scenariusze wszechświata.