Reklama

Edytorial

W oczach dziecka widać wszystko

Niedziela Ogólnopolska 34/2014, str. 2

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W smutnych oczach dziecka z okładki najnowszej „Niedzieli” widać wszystko. Brakuje już nawet łez na opłakiwanie tragicznego losu wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się iraccy chrześcijanie, wypędzani z miejsca zamieszkania i pozbawiani dobytku całego życia. Chrześcijanie są mordowani przez islamskich fundamentalistów w okrutny sposób, nawet przez ścinanie głów i krzyżowanie. Egzekucje wykonuje się publicznie, aby szerzyć większy postrach. Kobiety i dziewczęta są porywane. Uciekający ludzie, ryzykując utratę życia, odważnie przyznają się do Chrystusa – nie chcą się wyrzec swojej wiary i zostać muzułmanami.

– Na tym kończą się dzieje chrześcijaństwa w Iraku – tak jeden z posługujących tam księży określił masowy exodus wyznawców Chrystusa. Open Doors w specjalnym raporcie przewiduje, że w 2020 r. w całym Iraku może już nie być żadnego chrześcijanina. „Ból przeszywa moje serce, kiedy myślę o dzieciach w Iraku. Niech je chroni Maryja, nasza Matka” – napisał Ojciec Święty Franciszek na Twitterze. Można przeczytać jeszcze taki papieski wpis: „Nie zapominajmy krzyku chrześcijan i każdej społeczności prześladowanej w Iraku”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W związku z rzezią chrześcijan w Iraku papież Franciszek w liście do sekretarza generalnego ONZ napisał: „Ponawiam pilny apel do społeczności międzynarodowej o działanie w celu położenia kresu obecnej humanitarnej katastrofie”. Do Iraku udał się też specjalny wysłannik Ojca Świętego. Stanowcze oświadczenie wydała Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego, wyliczając zbrodnicze czyny, popełniane przez dżihadystów Państwa Islamskiego. Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE) wezwała członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań na rzecz powstrzymania tragedii mniejszości chrześcijańskiej w północnym Iraku.

Okazuje się, że w naszych czasach ginie więcej męczenników niż w okresie rzymskich prześladowań w pierwszych wiekach Kościoła. Tylko w XX wieku liczba wymordowanych chrześcijan jest wyższa aniżeli w poprzednich wiekach razem wziętych. W XXI wieku chrześcijanie reprezentują ponad 75 proc. prześladowanych ze względu na wyznawaną wiarę, i pozostają obecnie najbardziej prześladowaną wspólnotą religijną na świecie.

Reklama

Wyznawcy Chrystusa modlą się za swoich prześladowanych braci w wierze. Episkopat Polski wezwał do duchowego wsparcia chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W specjalnym słowie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski czytamy: „Odpowiadając, w imieniu całego Kościoła w Polsce, na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaëla I Sako, który błaga Polaków o gest solidarności, prosimy Was, aby dzień 26 sierpnia br., który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, był Dniem Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie”.

Przekazując wezwanie polskich biskupów do modlitwy za prześladowanych chrześcijan, „Niedziela” jednocześnie ukazuje na swoich łamach rozmiary rzezi w Iraku. Wszystko wskazuje na to, że żyjemy w epoce męczenników.

Podziel się:

Oceń:

2014-08-19 14:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Z Janem Pawłem II ku przyszłości”

Bożena Sztajner/Niedziela

Redaktor Lidia Dudkiewicz o „Niedzieli” i jej związkach z Janem Pawłem II.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli