Reklama

Kościół

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeczytaj także: Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji Mszy Świętych

Msze święte zbiorowe

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.

O pieniądzach

Reklama

Dokument przypomina obecne już od dawna w prawie kanonicznym (w tym w obowiązującym od 1983 roku aktualnym Kodeksie Prawa Kanonicznego) zasady dotyczących stypendiów mszalnych, czyli ofiar pieniężnych składanych przez wiernych za odprawienie Mszy świętej w zamówionej przez nich intencji. Przywołano przepis, wedle którego księża powinni pamiętać, „aby także nie otrzymawszy ofiary, odprawiali Mszę świętą w intencjach wiernych, zwłaszcza ubogich”. I właściwie chyba ten fragment najmocniej zaistniał w medialnych przekazach. Obok tego w dokumencie przypomniano także, że kapłan może każdego dnia sprawować wyłącznie jedną Mszę świętą, za którą może zachować ofiarę. Jeśli celebruje dwie lub trzy (w wyjątkowych sytuacjach określonych prawem) albo nawet cztery (wówczas musi otrzymać zezwolenie swego biskupa, który musi mieć na to zgodę Stolicy Apostolskiej), może także zachować wyłącznie ofiarę za jedną z nich, a pozostałe przekazać na cele określone przez biskupa. Chodzi tu o to, by sprawowanie większej liczby Mszy świętej nie stało się sposobem niegodziwego zarobkowania. Zachęta do sprawowania Mszy świętej lub innych sakramentów także dla tych, których nie stać na złożenie ofiar także nie jest niczym nowym. Trzeba jednak zauważyć, że w polskich realiach ofiary składane przez wiernych za sprawowanie Mszy świętych, za sakramenty i posługi, są podstawą utrzymania. Nie wszyscy księża pracują w szkołach, a ofiar zbierane „na tacę” są przeznaczone na utrzymanie budynków, pracowników i dzieł kościelnych. W niektórych krajach księża otrzymują pensje pochodzące z podatków lub innych form utrzymania duchowieństwa. Niemniej zachęca się, by chętnie służyć także tym, którzy nie będą mogli złożyć ofiary, co nie jest niczym nowym ani w prawie, ani w codziennej posłudze księży. W kolejnym fragmencie tego rzekomo rewolucyjnego dokumentu… rewolucji brak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Księgi mszalne

Zamawiający Mszę świętą wiedzą, że zapisuje się ją w specjalnej księdze mającej najczęściej formę kalendarza. Ponieważ przyjętą do odprawienia Msza święta, za którą złożono ofiarę, jest szczególnym zobowiązaniem, przyjmujący ma obowiązek rzetelnego zapisywania intencji i ofiar, a przełożeni mają obowiązek czuwać nad tym, by robiono to skrupulatnie. Zasada ta także nie jest nowa, ponieważ od wieków traktowano zobowiązania mszalne z najwyższym szacunkiem. Rewolucji nadal brak…

Pamiętać o ubogich

Dykasteria przypomniała, by tam, gdzie liczba zamawianych intencji jest wyższa, zachęcać wiernych do akceptowania praktyki przekazywania ich do krajów misyjnych lub kapłanom pracującym w ubogich krajach. Większość zamawiających chce, by zamówiona przez nich Msza święta została odprawiona w ich parafii, co wydaje się być dość oczywiste. W wielu parafiach udało się wprowadzić zasadę, że tylko część przyjętych intencji mszalnych, zwłaszcza z racji pogrzebu, jest odprawiana w miejscowej parafii, natomiast pozostałe przekazywane misjonarzom lub uboższym kapłanom. Nic nowego.

Niewłaściwe praktyki

Na koniec przypomniano, że jest karygodną praktyką, by oprócz intencji, w której sprawuje się Mszę świętą, przyjmować dodatkowe ofiary za intencje wspominane oprócz zasadniczej intencji podczas modlitwy wiernych lub w modlitwie eucharystycznej. Nie jest to jednak nic nowego.

Rewolucja, której nie było

Media rządzą się pewnymi prawami. Wśród nich jest ów nieszczęsny „klikbejt” (ang. clickbait), czyli klikalność tytułów, które mają zachęcać do tego, by otworzyć stronę. Stąd nagłówki epatują mocnymi sformułowaniami, za którymi najczęściej nie znajduje się nic szczególnego. Taki zabieg zastosowałem w tym tekście. Kogo nie zatarasował tytuł: „Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę”? Inną zasadą jest wyciągnięcie „czegoś z niczego”, gdy treści nie będące niczym nadzwyczaj ważnym przedstawia się jako wprost niesamowite. Wynika to czasem z niewiedzy autora, a czasem właśnie z zamiaru zainteresowania pozornie wartościowym materiałem, żeby „się klikało”. Tak właśnie tworzy się teksty o rewolucji, której nie było.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chronić swoją historię

Niedziela małopolska 38/2019, str. 5

Msze św. stanowią istotną część Spotkań Gurgaczowskich

Ks. Marian Kostrzewa

Msze św. stanowią istotną część Spotkań Gurgaczowskich

Więcej ...

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest obowiązkowy?

Karol Porwich/Niedziela

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę. Czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym?

Więcej ...

Biskup Maciej Małyga: Sprawa Jezusa z Nazaretu to nie sprawa przeszłości, ale naszego i mojego dzisiaj tu i teraz

2025-04-20 18:42
Biskup Maciej Małyga

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Maciej Małyga

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego jednej z Mszy świętych w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu przewodniczył bp Maciej Małyga. - Dziś dzielimy się naszą wielką radością i wielką nadzieją. Po czterdziestu dniach postu, po Wielkim Tygodniu, jesteśmy w najważniejszym punkcie Triduum Paschalnego. Ten, który był ukrzyżowany - żyje- mówił bp Maciej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Kościół

Czy w Poniedziałek Wielkanocny udział we Mszy św. jest...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Rozważania na niedzielę: Kolejne rezygnacje z pogrzebów?...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kolejne rezygnacje z pogrzebów?...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Wiara

Co z postem w Wielką Sobotę?

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...