Reklama

Wiadomości

USA: kontrowersje wokół wystąpienia byłej prezydent Irlandii na katolickiej uczelni

2025-03-23 07:52
Kontrowersyjna była prezydent Irlandii Mary McAleese miała wystąpić na katolickiej uczelni

Adobe Stock

Kontrowersyjna była prezydent Irlandii Mary McAleese miała wystąpić na katolickiej uczelni

Katolickie Kolegium Świętej Maryi w północnej Indianie znalazło się w ogniu krytyki jego absolwentek i uczennic za zamiar wygłoszenia wiosennego wykładu przez byłą prezydent Irlandii Mary McAleese, uważającej się za katoliczkę, a jednocześnie propagującej aborcje, „małżeństwa” osób LGBT, kapłaństwo kobiet i zniesienia chrztu dzieci w Kościele katolickim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

73-letnia obecnie działaczka polityczna, która swój urząd głowy państwa pełniła w latach 1997-2011, ma wygłosić przemówienie w maju br. do absolwentek małej uczelni, znajdującej się naprzeciw katolickiego Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana. Ta Irlandka - samozwańcza praktykująca katoliczka - od dawna jest zwolenniczką przerywania ciąży i tzw. „małżeństw” osób tej samej płci. Po wycofaniu się z czynnego życia politycznego poświęciła się dążeniu do radykalnych zmian w Kościele, w tym do sakramentalnego wyświęcania kobiet i zniesienia chrztu niemowląt.

Biorąc pod uwagę ten jej sprzeciw wobec nauczania Kościoła, kilka grup studenckich z Kolegium uważa, że McAleese jest złym wzorcem katolickiej kobiecości, którego nie powinna promować uczelnia. „To skandaliczna wiadomość dla studentów, że można aktywnie sprzeciwiać się nauczaniu Kościoła, a jednocześnie być przyjmowanym z honorami przez katolicką instytucję” - napisała organizacja Loretto Trust w oświadczeniu z 15 marca, przedstawiając plan zaproszenia byłej prezydent jako „jednoznaczną zdradę” katolickiej tożsamości St. Mary’s.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zamiar uhonorowania McAleese potępiła również studencka grupa obrońców życia „Belles for Life”, która w liście z 14 marca napisała, że jej wybór wysyła „niebezpieczną wiadomość, iż odejście od nauczania Kościoła i odmawianie innym prawa do życia jest budujące dla studentów".

Władze placówki, m.in. rektorka Katie Conboy, ze swojej strony uzasadniają swój wybór tym, że „[McAleese] nadal buduje mosty jako orędowniczka sprawiedliwości, szczególnie w kwestiach ważnych dla kobiet”. Rektorka „zapomniała” jednak, że biskupi Stanów Zjednoczonych od dawna pouczają katolickie szkoły wyższe i uniwersytety, aby „nie zapraszały z wykładami osób, które działają wbrew naszym podstawowym zasadom moralnym”.

Wybór McAleese przez St. Mary's College jest ostatnią z długiej serii decyzji, które wydają się być sprzeczne z katolickimi zobowiązaniami tej instytucji, założonej w 1844 roku przez Siostry Świętego Krzyża. Ostatnio uczelnia spotkała się ze znaczną reakcją rodziców, studentek i absolwentek po ujawnieniu przez media w listopadzie 2023 zamiarów przyjęcia mężczyzn identyfikujących się jako kobiety.

Chociaż kierownictwo szkoły zmieniło kurs, to jednak rozwój wypadków doprowadził do trwałych szkód, w tym bojkotu corocznej zbiórki funduszy i krytykowania uczelni przez jej absolwentki. „Zaufanie zostało nadszarpnięte” - powiedziała Priscilla Pilon, która ukończyła absolwentka szkołę w 1986, a w latach 2008-15 zasiadała w radzie absolwentek.

Reklama

Porażka ta sprawiła również, że dorobek obecnej rektorki zaczyna być coraz bardziej podważany. Odkąd stanęła ona na czele placówki w 2020 roku, nadzorowała otwarcie centrum LGBTQ+ na kampusie, zatrudniła kontrowersyjnego (a obecnie byłego) franciszkanina, promującego ideologię gender, do kierowania centrum duchowości, agresywnie dążyła do wdrożenia polityki DEI (angielski skrót oznaczający „Różnorodność, Równość i Integrację” - program mający na celu propagowanie sprawiedliwego traktowania i pełnego uczestnictwa wszystkich ludzi, łącznie z tym, co głosi McAleese).

Tymczasem studentki i absolwentki skarżą się, że rektorka nie broniła nauczania Kościoła przeciwko aborcji i nie zapewniła odpowiedniego wsparcia tym, którzy bronią życia. „Podobno różnorodność idei jest mile widziana, ale dlaczego ta katolicka instytucja aktywnie promuje idee i wydarzenia na kampusie, które atakują samo nauczanie katolicyzmu?” - napisała Ashley Kraker w liście z kwietnia 2023 r ., podpisanym później przez 190 innych studentek i absolwentek St. Mary's.

Skutki prowadzonej przez Kolegium polityki „trans” bezpośrednio doprowadziły do powstania grupy Loretto Trust, mającej 230 subskrybentów na swojej liście e-mailowej (na Facebooku ma ich ponad 1000) i poświęconej „zachowaniu katolickiej tożsamości St. Mary’s”.

W 1975 roku, jako profesor prawa karnego, McAleese głosiła, że wybór w sprawie aborcji jest „kwestią praw człowieka”. Chociaż zapewnia, że broni życia, oznajmiła w 2018 roku, że głosowała za zniesieniem konstytucyjnego zakazu aborcji w Irlandii w referendum, dodając, że Kościół katolicki „naprawdę nie pogodził się z konfliktem między prawami człowieka a prawem kanonicznym”.

Reklama

Po odejściu z polityki McAleese uzyskała doktorat z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, co było częścią jej dążenia do wykorzystania „czasu, który mi pozostał”, aby podważyć nauczanie Kościoła na temat seksualności i kobiet. Wcześniej opisywała chrzest niemowląt jako akt przymusu, a Światowe Spotkanie Rodzin, które odbyło się w Dublinie w 2018 roku, nazwała „prawicowym wiecem”.

Była prezydenta wykorzystała również niedawne skupienie się Kościoła katolickiego na „synodalności”, aby opowiedzieć się za demokratyzacją Kościoła i wysunęła pogląd, że nauczanie katolickie powinno być oceniane na podstawie tego, n aile „idzie ono w parze ze świecką koncepcją praw człowieka”.

Członkowie Belles for Life i Loretto Trust doceniają znaczenie wyróżniania godnych pochwały katolickich kobiet i słuchania ich wykładów, nie sądzą jednak, by Mary McAleese pasowała do tego zadania. „Mówcy inauguracyjni powinni być wzorami do naśladowania, a nie orędownikami porzucenia katolickich zasad i wartości” - stwierdza list organizacji.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie z „check and balance”?

2025-04-19 10:26
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Ostatnie lata w polskiej polityce to eksplozja zamiany pojęć. Weźmy choćby tzw. populizm. Zgodnie z definicją (z łac. populus „lud”) jest to zjawisko polityczne polegające na odwoływaniu się w swoich postulatach i retoryce do idei i woli „ludu”, często stawianego w kontrze do „elit”.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

2025-04-19 16:13

Archiwum Parafii św. Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim

Wielkiej Soboty miał być czasem ciszy, modlitwy i przygotowania serc na nadchodzącą Noc Zmartwychwstania. Mieszkańcy Łupowa, jak co roku, z oddaniem przyszli do swojego kościoła, by przygotować świątynię na najważniejsze święta. Zamiast ciszy – zderzyli się z krzykiem farby na ścianie. Ich kościół – zabytkowy, bliski, zadbany z miłością – został zdewastowany. Bezsensowne graffiti oszpeciło święte miejsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...