Reklama

Niedziela Legnicka

Nowa bazylika w diecezji legnickiej

Niedziela legnicka 6/2014, str. 1

Ks. Waldemar Wesołowski

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Tym samym sanktuarium będzie czwartą świątynią w diecezji legnickiej uhonorowaną papieskim tytułem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stosowne pismo w tej sprawie otrzymał biskup legnicki Stefan Cichy z watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Starania o nadanie tego tytułu trwały kilka lat i zostały zakończone powodzeniem.

Uroczyste ogłoszenie decyzji Ojca Świętego nastąpi 15 czerwca podczas dorocznej pielgrzymki służb mundurowych do Legnickiego Pola i Kongresu Eucharystycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tytuł bazyliki mniejszej zobowiązuje

Dla Legnickiego Pola oznacza to pewne zmiany. Jak w każdej bazylice mniejszej będzie trwała tam modlitwa w intencjach Ojca Świętego. O szczególnej łączności tego miejsca ze Stolicą Piotrową przypominały będą papieskie herby. W świątyni będzie trzeba zatroszczyć się o wzorcowe sprawowanie liturgii, szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Ponadto gospodarze miejsca będą musieli zadbać o dostępność świątyni dla pielgrzymów i turystów.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że w ostatnich latach wykonano wiele prac remontowo—restauratorskich w sanktuarium. Jak mówi kustosz ks. Włodzimierz Gucwa, wymieniono pokrycie dachu, remont przeszły także organy wraz z prospektem organowym. Ukończono restaurację czterech ołtarzy bocznych oraz fresków w nawie głównej. Obecnie trwa remont fasady kościoła, ołtarza głównego, sztukaterii i fresków znajdujących się w prezbiterium.

W diecezji legnickiej tytuł bazyliki mniejszej otrzymały już świątynie pw.: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie, Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu. Teraz do tego grona dołączyło także Legnickie Pole.

Lekcja historii

Legnickie Pole znane jest jako miejsce bitwy z 9 kwietnia 1241 r., stoczonej przez wojska księcia śląskiego Henryka II Pobożnego z wojskami mongolskimi. Bitwa, mimo że zakończyła się klęską wojsk i śmiercią księcia Henryka II Pobożnego, powstrzymała nawałę mongolską na Europę. W tym miejscu matka księcia Henryka św. Jadwiga Śląska ufundowała kościół oraz klasztor, w którym osadziła Ojców Benedyktynów sprowadzonych z czeskich Opatowic.

Reklama

Na początku XVIII wieku do Legnickiego Pola wrócili Benedyktyni, którzy przystąpili do budowy nowego kościoła i klasztoru. W latach 1723-38 wznieśli oni i wyposażyli kościół klasztorny pw. Świętego Krzyża i św. Jadwigi oraz kompleks budynków klasztornych. Wystrój malarski kościoła to przede wszystkim freski autorstwa Cosmasa Damiana Asama, których tematem przewodnim jest apoteoza krzyża świętego, gloryfikacja św. Jadwigi i księcia Henryka Pobożnego. W wyposażeniu wnętrza znajdziemy również cenne organy, których autorem jest Adam Horatio Casparini.

Cel pielgrzymów

Każdego roku do Legnickiego Pola, gdzie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej pielgrzymują wierni. Odbywają się pokutne pielgrzymki nocne z Legnicy, wędrują klerycy i młodzież. Jesienią do Legnickiego Pola ruszają pątnicy, którzy wcześniej szli na Jasną Górę i do Krzeszowa. Każdego roku odbywa się pielgrzymka służb mundurowych. Od 2 lat Legnickie Pole gości także młodzież z całej diecezji, która spędza tam czas na Europejskich Spotkaniach Młodych.

Podziel się:

Oceń:

2014-02-06 15:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Unia Europejska sfinansuje odbudowę bazyliki św. Benedykta w Nursji?

Zniszczona przez trzęsienie ziemi bazylika św. Benedykta w Nursji zostanie podniesiona z gruzów. Premier Włoch stwierdził, że jej rekonstrukcja oznacza nie tylko odbudowę kościoła, ale i samej Europy.

Więcej ...

Papież: Pan uczy nas ufnego zasiewania Ewangelii

2024-06-16 12:37

Vatican Media

Pan uczy nas „ufnego zasiewania Ewangelii tam, gdzie jesteśmy, a następnie czekania, aż zasiane ziarno wzrośnie i wyda owoce w nas i w innych” – powiedział Papież Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą „Anioł Pański”.

Więcej ...

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...