Reklama

Wiadomości

Prof. Jadwiga Puzynina spocznie w Panteonie Wielkich Polaków

2025-02-12 17:49
Prof. Jadwiga Puzynina

Autorstwa TVIATVN/commons.wikimedia.org

Prof. Jadwiga Puzynina

Uroczystości Pogrzebowe zmarłej 8 lutego śp. prof. Jadwigi Puzyniny, wybitnej polskiej językoznawczyni, rozpoczną się w sobotę 15 lutego 2025 roku o godzinie 13.00 Mszą Świętą w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski senior. Następnie ciało Zmarłej zostanie złożone w Panteonie Wielkich Polaków.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jadwiga Puzynina, z domu Zapolska, urodziła się 29 stycznia 1928 r. w Rożyszczach na Wołyniu. W 1946 ukończyła VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie, a w 1951 studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1956 r. związana była z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, na którym się doktoryzowała i habilitowała, a następnie w 1987 uzyskała tytuł profesora.

Polskie językoznawstwo zawdzięcza prof. Puzyninie teorię i empirię słowotwórstwa synchronicznego, którego opis, inspirowany europejskim strukturalizmem, potem generatywizmem i wreszcie kognitywizmem znajdziemy w jej licznych rozprawach, poczynając od pracy habilitacyjnej "Nazwy czynności we współczesnym języku polskim. Słowotwórstwo, semantyka, składnia" (1969) i wreszcie w podręcznikach akademickich - napisanym wspólnie z prof. Renatą Grzegorczykową "Słowotwórstwie współczesnego języka polskiego" (1979) oraz w pracy zbiorowej "Gramatyka współczesnego języka polskiego. Morfologia" (1984).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dziedziną nową, o charakterze interdyscyplinarnym, jest aksjolingwistyka, którą prof. Puzynina zaczęła uprawiać (a właściwie tworzyć), począwszy od końca lat 70. ubiegłego wieku. Metodycznie budowała podstawy polskiej aksjoligwistyki, określając zadania i metody badawcze tej dyscypliny. Opublikowała ponad sto tekstów, które poświęcone były opisowi znaczeń wyrazów wartościujących, sposobom wartościowania w języku, w tekście i w opisach słownikowych oraz wartościom w kulturze i życiu społecznym.

Najbardziej znane książki Jadwigi Puzyniny z tej dziedziny nauki to: "Język wartości" (1992), "Słowo - wartość - kultura" (1997), "Wartości i wartościowanie w perspektywie językoznawstwa" (2013). Jej prace inspirowały wielu badaczy języka i literatury z różnych ośrodków akademickich w Polsce i za granicą.

Podziel się cytatem

Uczona ma duże zasługi w badaniach nad językiem Cypriana Kamila Norwida. W 1983 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego założyła Pracownię Słownika Języka Cypriana Norwida, którą długo kierowała i która stała się ważnym ośrodkiem badań jego tekstów. Tu powstały liczne publikacje na temat języka twórczości Norwida oraz internetowy słownik języka Norwida.

Jadwiga Puzynina w czasie wojny była członkiem Szarych Szeregów, a w PRL angażowała się w działalność opozycyjną. Była m.in. sygnatariuszem „Memoriału 101” z 1976 roku, współpracownikiem KOR, a w stanie wojennym organizowała pomoc dla represjonowanych przez władze studentów i pracowników UW.

Pełniła funkcję dziekana na Wydziale Polonistyki UW, była członkiem rzeczywistym Komisji Językoznawstwa PAN, członkiem Rady Języka Polskiego, członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. W 2016 prof. Puzynina zainicjowała powołanie Zespołu Etyki Słowa Rady Języka Polskiego PAN, a później Komisję Etyki Komunikacji PAU, której do śmierci była honorową przewodniczącą.

Reklama

Za swoją działalność otrzymała w 2007 Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2008 Medal Uniwersytetu Warszawskiego, w 2009 Nagrodę im. Idziego Radziszewskiego przyznaną przez Towarzystwo Naukowe KUL, w 2011 Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2013 medal ustanowiony przez Prezydenta RP „Zasłużony dla polszczyzny”.

W ubiegłym roku prezydent Andrzej Duda odznaczył prof. Jadwigę Puzyninę Orderem Orła Białego - najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, nadawanym za najznamienitsze zasługi. Badaczka została uhonorowana w uznaniu „znamienitych zasług dla rozwoju polskiej nauki, za wybitne osiągnięcia w działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie językoznawstwa oraz popularyzowanie dziedzictwa polskiej literatury”.

Panteon Wielkich Polaków, znajdujący się w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej, nawiązuje do tradycji chowania zasłużonych dla narodu w miejscach wyjątkowych. Podobnie jak na Wawelu, są w nim grobowce osób wybitnych, których świadectwo życia zapisało się głęboko w historii naszego kraju.

Podziel się:

Oceń:

+7 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kłobuck: Morderstwo księdza

2025-02-13 20:49
Ks. Grzegorz Dymek

Archiwum parafii

Ks. Grzegorz Dymek

Nie żyje 59-letni ksiądz Grzegorz Dymek, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Kłobucku na terenie archidiecezji częstochowskiej - informację tę podają lokalne media klobucka.pl.

Więcej ...

Kolęda bez formy

2025-02-14 22:40
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Gdy odwiedzałam ostatnio przyjaciół mieszkających w bloku na jednym z dużych warszawskich osiedli, na drzwiach wejściowych do klatki schodowej zobaczyłam kartkę z informacją z parafii o dacie i godzinie wizyty duszpasterskiej.

Więcej ...

Stromiec: modlitwa w dniu zakochanych

2025-02-14 20:22
Św. Walenty

Ks. Łukasz Romańczuk

Św. Walenty

Narzeczeni i małżonkowie modlili w kościele w Stromcu, w powiecie białobrzeskim, gdzie od wieków czczony jest święty Walenty - patron zakochanych. Modlitwie przewodniczył ks. Szymon Mucha, proboszcz miejscowej parafii św. Jana Chrzciciela.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes