Reklama

Niedziela Przemyska

O Ormianach w Jarosławiu

Beata Słowiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podziemia jarosławskiej Kolegiaty gościły prelegentów i słuchaczy zgromadzonych na sympozjum popularnonaukowym pt. „Dziedzictwo ormiańskie w kulturze polskiej”. Sympozjum zostało zorganizowane przez Fundację „Libertas Culturae” z Rzeszowa oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Wychowawcze im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu. Spotkanie zostało poprzedzone Mszą św. sprawowaną przez ks. prof. Stanisława Nabywańca.

Podczas sympozjum, prowadzonego przez Damiana Knutla, pracownika naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaprezentowano cztery referaty, przybliżające wybrane zagadnienia dotyczące obecności Ormian na ziemiach polskich i ich wpływu na kulturę i historię Polski. Jako pierwsza wystąpiła kustosz Muzeum „Kamienica Orsettich” w Jarosławiu, Joanna Kociuba, która w referacie pt. „Ormianie w panoramie kulturowej Jarosławia” w barwny sposób przedstawiła związki tej społeczności z Jarosławiem. Początki obecności ormiańskiej w Jarosławiu giną w mrokach przeszłości. Handlowy charakter miasta oraz jego korzystne położenie na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych I Rzeczpospolitej sprawiło, że stał się on siedzibą kupców różnych narodowości, w tym także Ormian, którzy posiadali w mieście liczne i bogato zaopatrzone składy. Pani Kustosz w swej opowieści poprowadziła słuchaczy przez historię miasta Jarosławia oraz zamieszkującej go społeczności ormiańskiej, przypominając blaski i cienie współistnienia wielokulturowego środowiska. Na zakończenie zostały wymienione sławne postacie pochodzenia ormiańskiego, związane z Jarosławiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi z prelegentów, ks. prof. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego, zreferował temat „Unia kościelna polskich Ormian”. Przedstawił krótką historię Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, scharakteryzował jego specyfikę oraz wymienił podstawowe różnice pomiędzy nim a Kościołem rzymskokatolickim. Prelegent zaprezentował dążenia do unii z Kościołem łacińskim i towarzyszące im przeciwności. Efektem zabiegów podejmowanych zarówno ze strony duchownych Kościoła katolickiego, jak i ormiańskiego było zawarcie unii, w wyniku której na ziemiach polskich powstał Kościół ormiańskokatolicki.

Reklama

Kolejny referat, pt. „Wybitni Polacy pochodzenia ormiańskiego” wygłosił prezes Fundacji „Libertas Culturae”, Krzysztof Dziduch. W wystąpieniu scharakteryzował dwie wybitne postacie, które wywarły silny wpływ na polską historię i kulturę. Pierwszą z nich był arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego Józef Teodorowicz, teolog, myśliciel, wybitny działacz społeczny, poseł i senator w parlamencie II Rzeczpospolitej oraz twórca kilku tytułów prasowych, skierowanych głównie do niższych warstw społecznych. Drugą z zaprezentowanych postaci był o. Karol Antoniewicz, z wykształcenia prawnik, przykładny mąż i ojciec, który wraz z żoną Zofią prowadził szpital i ochronkę dla sierot i ubogich. Po śmierci dzieci oraz małżonki wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Prowadził misje ludowe na terenach m.in. Galicji, Małopolski, Śląska i Wielkopolski. Zyskał sobie sławę niezrównanego kaznodziei i mistrza słowa. O. Antoniewicz był także utalentowanym poetą, którego utwory, niestety dziś już w większości zapomniane, charakteryzują się wielkim artyzmem, kunsztem słowa i głębią treści.

Ostatni referat wygłosił Damian Knutel z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jego wystąpienie nosiło tytuł „Dzieje Ormian polskich w twórczości Sadoka Barącza” i również zostało zilustrowane licznymi zdjęciami przedstawionymi w formie prezentacji. Opowieść o postaci urodzonego w Stanisławowie dominikanina przybliżyła jego dokonania poczynione na niwie literackiej. W twórczości XIX-wiecznego zakonnika przebijają głównie dwa nurty, wokół których koncentrowały się jego prace: dzieje zakonu dominikańskiego oraz historia narodu ormiańskiego. Współcześnie pozostawione przez Barącza opracowania są nieocenionym źródłem wiedzy, ze względu na swoje walory literackie oraz cytowane w nich dzieła i opracowania, na których autor opierał się w swoich studiach historycznych, a które nie przetrwały do naszych czasów.

Reklama

Spotkanie zakończyła dyskusja, w której głos zabierali zebrani goście, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami oraz wiedzą na poruszane tematy i wspomnieniami z historii Jarosławia i okolic. Sympozjum, które odbyło się 7 września br., wpisało się w V Festiwal Kultury Kresowej, organizowany w Jarosławiu w dniach 6-12 września przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Zostało zorganizowane we współpracy z Fundacją Polsko-Ormiańską, która objęła je patronatem merytorycznym. Patronat honorowy sprawował Urząd Miasta Jarosławia oraz Muzeum „Kamienica Orsettich” w Jarosławiu.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania uczestnikom Sympozjum oraz wszystkim Osobom i Instytucjom, które przyczyniły się do jego organizacji. Szczególne podziękowania składamy na ręce proboszcza Kolegiaty w Jarosławiu, ks. prał. Mariana Bocho, za okazaną gościnność, udzieloną pomoc oraz udostępnienie sal i sprzętu.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-09 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowe Sympozjum Implikacje Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski

Al. Dominik Gaładyk SAC

Międzynarodowe Sympozjum Implikacje Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski odbywało się w dniach 18-19 maja 2017 r. Miejscem spotkania było Wyższe Seminarium Duchowne Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie.

Więcej ...

Budować z Bogiem

2024-06-11 13:33

Niedziela Ogólnopolska 24/2024, str. 24

Grażyna Kołek

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...