Reklama

Niedziela Rzeszowska

Po śladach Maryi

Ks. Janusz Sądel

Na kanwie pielgrzymki Czytelników „Niedzieli” po sanktuariach Europy Zachodniej w dniach: 10-22 sierpnia 2013 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pięć autokarów wypełnionych niemal do ostatniego miejsca, wygodne obuwie, turystyczno-sportowe ubranie, walizki wypełnione do granic wytrzymałości zamków rzeczami potrzebnymi na przeżycie dwóch tygodni z dala od domu. Wycieczka? Rajd? Nie. Ci ludzie zostawili swe domy, rodziny i codzienne obowiązki, aby przemierzać nie tylko drogi Europy, ale przede wszystkim odbyć wędrówkę w głąb swego serca, aby wspólnie przeżyć rekolekcje w drodze i przyglądnąć się swojej wierze. Z błogosławieństwem biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, pod patronatem „Niedzieli Rzeszowskiej” 10 sierpnia rozpoczęli 13-dniową pielgrzymkę, swoje „święte wędrowanie” po śladach, jakie Maryja zostawiła nam w sanktuariach Europy Zachodniej.

Maryja jest najlepszą i najpewniejszą przewodniczką po drogach wiary. Jest jej najdoskonalszym wzorem i nauczycielem. Dlatego rzeszowscy pielgrzymi chcieli raz jeszcze wsłuchać się w Jej słowa wypowiedziane i pozostawione w La Salette, Lourdes i Fatimie. Chcieli wpatrzyć się w Jej oblicze w Le Puy-en-Valey we Francji, w Montserrat i Saragossie w Jej Sanktuarium Matki Bożej del Pilar, i w Jej oczach dostrzec matczyną miłość i troskę. Maryja wytyczyła ten pielgrzymi szlak. Ona zebrała tych ludzi, aby byli razem w drodze: razem z Jej Synem, z Nią i ze sobą nawzajem się ubogacając swą obecnością. Na ich drodze postawiła również dwóch wielkich świadków wiary: św. Jana Marię Vianneya w Ars i św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. Przeprowadziła przez czeską Pragę, Carcassonne, Avignon i wiele innych cudnych miejsc, które zapierały dech w piersiach i nie pozwalały wyjść z podziwu dla wszechmocy Stwórcy i dla geniuszu człowieka, który w architekturze i dziełach sztuki zawarł odbicie piękna swej duszy. Na koniec ślady Maryi przyprowadziły pielgrzymów, tam gdzie Ona zawsze prowadzi każdego człowieka - do Jej Syna objawiającego Boże Miłosierdzie. Msza św. w Sanktuarium w Łagiewnikach stała się w ten sposób nie tylko zwieńczeniem pielgrzymiego szlaku, ale również przesłaniem, taką kropką nad „i” postawioną po wszystkich słowach wypowiedzianych podczas objawień Maryi i po treściach odczytywanych z Jej cudownych i łaskami słynących wizerunków. Maryja zawsze wzywa do nawrócenia, do pokuty, do modlitwy. Sama za ludźmi się wstawia i wyprasza łaski. Uprzedza nas, idzie przed nami „w pielgrzymce wiary” i jest na naszej drodze wiary blisko nas. Przede wszystkim jednak zawsze prowadzi nas do Chrystusa, naszego miłosiernego Zbawiciela.

Pielgrzymowanie odnosi się do losu człowieka, wędrującego nieustannie ku wieczności, ku Bogu. Sięga korzeniami do czasów Abrahama, doskonałego wzoru cudzoziemca, nie-rezydenta (gr. Per-epi-demos), pielgrzyma. Pozwala doświadczyć bliskości Boga i człowieka. Pozwala z innej perspektywy spojrzeć na siebie, na życie, na świat. To szczególna łaska doświadczenia prawdy o sensie ludzkiego życia i wiecznym przeznaczeniu człowieka, i o tym, że nie ma takiej drogi, na której człowiek byłby sam. Pielgrzymowanie to łaska. Oby jak najbardziej skuteczna dla tych, którzy wędrowali śladami Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2013-09-04 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pismo katolickie, czyli normalne

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

RPO: zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości konstytucyjne

2024-06-17 14:34

Karol Porwich/Niedziela

Proponowane zmiany ws. nauki religii budzą wątpliwości związane m.in. z konstytucyjną ochroną prawa do nauki oraz ochroną pracy - uważa RPO. Wskazuje m.in. na trudności w realizacji podstawy programowej w grupach międzyklasowych. Według RPO zmiany spowodują też utratę pracy przez część katechetów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy