Reklama

Niedziela Wrocławska

Święci wsparciem dla wiary

Kamil Szyszka

33. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę, jak każda poprzednia, będzie wyjątkowa. W tym roku pielgrzymom na szlaku towarzyszyć będzie dziewięć relikwiarzy. Każdy z nas potrzebuje bowiem świadków wiary, by samemu się umocnić.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1997 r. we Wrocławiu odbywał się 46. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Trwając w jego duchu i wypełniając wezwanie Kongresowe, na pielgrzymce wrocławskiej pojawił się pomysł, by na szlaku nieść w uroczysty sposób Najświętszy Sakrament. Ta tradycja wyjątkowej procesji eucharystycznej nie tylko trwa, ale i się rozwija. Pielgrzymi na trasie niosą również m.in. krzyż i obraz Matki Bożej. Jak podkreśla ks. Tomasz Płukarski, rzecznik prasowy pielgrzymki: - Z doświadczenia wiemy, widać to wyraźnie, że bracia i siostry na pielgrzymce bardzo cenią sobie możliwość niesienia tych znaków. To swoją drogą zadziwiające, jak w tym trudzie wędrowania znaleźć w sobie siły, by nieść np. krzyż. Ktokolwiek jednak pielgrzymował, ten wie, że warto.

Modlitewny „atak”

Tegoroczna pielgrzymka to kolejna okazja nie tylko do tego, by służyć innym, pokonywać siebie, podejmować jeszcze większy trud. To wyjątkowa okazja do pogłębienia wiary. Wyjątkowa, bowiem w realizacji wezwania zawartego w haśle pielgrzymki: „Trwajcie mocni w wierze” mają pomagać święci patronowie. Każdego dnia na szlaku pielgrzymi będą nieśli relikwie świętych i błogosławionych. Wrocławska pielgrzymka znalazła się także w programie peregrynacji Wielkopiątkowego Krzyża bł. Jana Pawła II i przez dwa dni (3 i 4 sierpnia) Krzyż będzie obecny w drodze. Ks. Płukarski zauważa, że każdy z nas potrzebuje wsparcia świętych. - Potrzebujemy świadków wiary po to, żeby naprawdę trwać mocno w wierze. Poza tym pielgrzymka to czas szczególnego, modlitewnego „ataku” na niebo. Wielu tę swoją modlitwę chce wesprzeć właśnie wstawiennictwem świętych. Stąd taki prosty, ale głęboki w znaczeniu gest niesienia relikwii - mówi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Relikwie na wyciągnięcie ręki

Ze świętymi i błogosławionymi będzie się można spotkać na przedzie grupy, która będzie szła jako pierwsza (w ciągu dnia zmienia się kolejność wychodzenia grup). Relikwie będzie więc można mieć dosłownie na wyciągnięcie ręki, niosąc je. To jednak nie jedyna okazja do szczególnej modlitwy za wstawiennictwem patronów. Ich relikwie będą bowiem towarzyszyć pątnikom przez cały dzień, także na postojach, noclegach i podczas Mszy św. Oto jak przedstawia się harmonogram obecności relikwii na wrocławskiej pielgrzymce: dzień 1. (piątek) 02.08.2013 - relikwie Rodziców św. Tereski, dzień 2. (sobota) 03.08.2013 - relikwie św. Faustyny, dzień 3. (niedziela) 04.08.2013 - relikwie bł. Jana Pawła II, dzień 4. (poniedziałek) 05.08.2013 - relikwie św. o. Pio, dzień 5. (wtorek) 06.08.2013 - relikwie św. Jana Bosko, dzień 6. (środa) 07.08.2013 - relikwie św. Jerzego Popiełuszki, dzień 7. (czwartek) 08.08.2013 - relikwie św. Beretty Molli, dzień 8. (piątek) 09.08.2013 - relikwie św. Edyty Stein.

Świętość jest dla innych

Obecność relikwii świętych i błogosławionych ma jeszcze inny wymiar. Ma nie tylko umacniać w wierze, ale i motywować do nieustannego dążenia ku świętości. A ta, czego w sposób szczególny uczy pielgrzymka, jest dostępna dla każdego z nas. Polega nie na koncentrowaniu się na sobie, ale na otwarciu się na innych, jest byciem dla drugiego. Tego ma uczyć przykład wielu osób, dziś kanonizowanych czy beatyfikowanych. Relikwie udostępnione podczas wrocławskiej pielgrzymki to obecność osób, których życie bardzo zbliżone jest do życia każdego z nas: często bardzo codzienne, rzetelne, wypełniające się w rodzinie bądź w życiu konsekrowanym, a jednocześnie święte. Tak jest w przypadku np. bł. Rodziców św. Tereski czy Joanny Beretty Molli. Z pewnością każdy znajdzie wśród tegorocznych patronów pielgrzymkowych przynajmniej jednego, który będzie dla niego autorytetem i umocnieniem w wierze.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-24 09:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

2018 - Rokiem 100-lecia odzyskania Niepodległości, patronem też abp Tokarczuk

babczynski/fotolia.com

Sejm postanowił, że rok 2018 będzie Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ponadto w przyszłym roku w sposób szczególny zostaną upamiętnione: Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet.

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst