Reklama

Wiadomości

Mazowiecka Kurator Oświaty Wyszyńskiemu mówi "nie", ale tęczowy piątek wspiera i promuje

Pani Wioletta Krzyżanowska podczas powołania na pełniącego obowiązki Mazowieckiego Kuratora Oświaty

gov.pl

Pani Wioletta Krzyżanowska podczas powołania na pełniącego obowiązki Mazowieckiego Kuratora Oświaty

25 października odbędzie się w szkołach tęczowy piątek. Do akcji po raz pierwszy włączyło się Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Dla kurator Wioletty Krzyżanowskiej "niezwykle ważne są cele i wartości, które wypływają z Karty praw podstawowych UE".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeczytaj także: Mazowiecka Kurator Oświaty odwołała Konkurs o kard. Wyszyńskim dla dzieci

"Celem Unii Europejskiej jest zwalczanie wykluczenia społecznego i dyskryminacji wartościami, które powinniśmy na co dzień realizować w naszym życiu społecznym, w postawach obywatelskich, tj. zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, płeć, pochodzenie i również orientację seksualną" - twierdzi Krzyżanowska.

Krzyżanowska, zapytana przez dziennikarzy, na czym będzie polegać wsparcie kuratorium i czy tęczowy piątek pozostanie dobrowolną inicjatywą, zapewniła, że jest to "absolutnie inicjatywa uczniowska (...) i tam, gdzie uczniowie czują potrzebę, mogą ją realizować".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fundacje przygotowały specjalny "pakiet edukacyjny", który dostępny jest online; szkoły z całej Polski otrzymały naklejki i plakaty.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała kurs e-learningowy dla osób w wieku 13-17 lat, który ma "zwiększać świadomość na temat różnorodności płciowych i seksualnych". W kursie wykorzystano krótkometrażowy film "on/jego", wypowiedzi ekspertów i interaktywne ćwiczenia.

Co jeszcze bardziej przerażające, fundacja Sexed.pl przygotowała materiały informacyjne dla klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z zakresu sojusznictwa wobec osób LGBTQ+ i budowy przyjaznych środowisk dla osób transpłciowych.

Ordo Iuris alarmuje

Reklama

* Pod szyldem walki o równość i tolerancję, młodzież szkolna oswajana jest m.in. z przekazem na temat rzekomej powszechności występowania homoseksualizmu oraz zachęcana do wspierania i rozpowszechnia narracji działaczy LGBT.

* Uczniowie mogą również usłyszeć, że o ludzkiej płci nie decyduje natura/biologia, a indywidualne przekonanie i odczucie danej osoby, a także, że niestosowanie wobec takiej osoby preferowanych przez nią zaimków oraz imienia (niezgodnych z posiadaną płcią) jest przejawem „transfobii”.

* Instytut Ordo Iuris przygotował dla rodziców dzieci w wieku szkolnym zaktualizowany poradnik pt. „Jak ustrzec dziecko przed Tęczowym Piątkiem?”.

* Na inicjatywę lobby LGBT odpowiedziało również Centrum Życia i Rodziny, po raz czwarty organizując akcję „Szlachetny Piątek”.

Tęczowy Piątek to nazwa organizowanej od kilku lat akcji, którą aktywiści LGBT chcieliby uczynić tradycją w polskich szkołach. Wydarzenie ma oficjalnie na celu zapobieganie dyskryminacji ze względu na preferencje seksualne czy „tożsamość płciową” (walka z tzw. homofobią i transfobią) oraz „budowanie widoczności osób LGBT”.

Młodzi ludzie oswajani są z przekazem, że skłonności homoseksualne oraz związki pomiędzy osobami tej samej płci są czymś rzekomo zupełnie naturalnym, a nawet powszechnym. Ci którzy, tego rodzaju preferencje w sobie „odkryją”, zachęcani są wręcz do afiszowania się z tym, a pozostali uczniowie do „sojusznictwa z osobami LGBT”.

Reklama

Uczniowie dowiadują się także, że o tym, czy ktoś jest chłopcem czy dziewczynką wcale nie przesądza jego anatomia, posiadanie żeńskich lub męskich narządów płciowych. Ważniejsza jest „tożsamość płciowa”, czyli wewnętrzne, subiektywne odczucie na temat tego kim się jest.

Tego rodzaju przekaz doprowadził już niejedną młodą osobę do tragicznej decyzji o tzw. zmianie płci, której skutki, zwłaszcza w przypadku, gdy doszło do interwencji chirurgicznej, są nieodwracalne.

Ponadto narracja z jaką młodzi ludzie spotykają się podczas „Tęczowego Piątku” może doprowadzić do powstania u niektórych z nich rozterek co do własnej „orientacji seksualnej” czy „tożsamości płciowej”, a przez to do zaburzenia ich niezakłóconego rozwoju psychoseksualnego. Jest ona zarazem nierzadko sprzeczna ze światopoglądem rodziców uczniów, naruszając ich prawo do wychowania i nauczania moralnego i religijnego swoich dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Podziel się cytatem

– Dyrektorzy szkół zobowiązani są do przestrzegania gwarantowanej Konstytucją, zasady pierwszeństwa wychowawczego rodziców. Dlatego rodzice uczniów powinni być poinformowani o ewentualnej organizacji w szkole ich dzieci akcji takich jak „Tęczowy Piątek”. Rodzic ma prawo do wyrażenia sprzeciwu wobec udziału swojego dziecka w tego rodzaju wydarzeniu. Dyrektorzy powinni również pamiętać, że przed dopuszczeniem do podjęcia działalności na terenie szkoły wolontariuszy organizacji zewnętrznych, mają obowiązek uzyskać pozytywną opinię działającej w szkole rady rodziców, stosowanie do art. 86 ust. 2 Prawa oświatowego – wskazuje radca prawny Marek Puzio, starszy analityk Instytutu Ordo iuris.

Ze swoją coroczną inicjatywą „Szlachetny Piątek” wystąpiło natomiast Centrum Życia i Rodziny. Ma ona na celu promowanie wśród młodzieży wartości takich jak szlachetność, czystość i wierność. Centrum zachęca uczniów do przyjścia tego dnia do szkoły w białym ubraniu, a rodziców do wsparcia tej inicjatywy wśród dzieci.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

+20 -3
2024-10-24 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lekcje LGBT będą obowiązkowe w każdej szkole?

pixabay.com

W miniony piątek w niektórych szkołach odbył się tzw. "Tęczowy Piątek". Fundacja Pro-Prawo do Życia zwraca uwagę, że takie zajęcia już od 1 września przyszłego roku będą obowiązkowe we wszystkich polskich szkołach w ramach nowego przedmiotu - przymusowej "edukacji zdrowotnej", a zarówno za "Tęczowym Piątkiem" jak i za obowiązkiem "edukacji zdrowotnej" we wszystkich szkołach stoją te same osoby i środowiska.

Więcej ...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Więcej ...

Iga Świątek wygrywa i jest już w czwartej rundzie Wimbledonu

2025-07-05 19:06
Iga Świątek

PAP/EPA

Iga Świątek

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa