Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Świadczą, że Bóg jest miłością

Niedziela sosnowiecka 20/2013, str. 5

Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa

Piotr Lorenc

Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa

Po raz 16. w naszej diecezji miał miejsce zjazd Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa - 4 maja w kościele św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu. W programie były: konferencja ascetyczna wygłoszona przez ks. Tadeusza Michałka SCJ, adoracja Najświętszego Sakramentu i Eucharystia, której przewodniczył bp Piotr Skucha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PIOTR LORENC: - Proszę przybliżyć charyzmat Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

KS. TADEUSZ MICHAŁEK: - Kult Najświętszego Serca Jezusowego to zasadniczy rys duchowości i wyrastającego z niej charyzmatu Arcybractwa Straży Honorowej Serca Pana Jezusa. Słowa klucze: „cześć”, „miłość”, „wynagrodzenie” Najświętszemu Sercu Jezusa zwięźle oddają duchowość i charyzmat Straży. Istnieje wiele praktyk życia duchowego, mistycznego, które praktykowane od wieków w życiu Kościoła, ożywiają także członków Straży, jednakże wyróżnikiem wspólnoty jest codzienna praktyka zwana „godziną obecności”. Każdy z członków, wstępując do Arcybractwa, wybiera sobie jedną godzinę dnia, w której codziennie pragnie trwać przy Jezusowym Sercu, przeżywając tę godzinę w duchu miłości, uwielbienia i zadośćuczynienia za winy, grzechy własne, drugich i całego świata. Godzina obecności przy Sercu Bożym to czas, w którym członkowie Arcybractwa wzbudzają w duszy pragnienie, aby wylały się na świat i na Kościół skarby miłosierdzia, pokoju i gorącej miłości, którymi przepełnione jest Najświętsze Serce Pana Jezusa. Ponadto członkowie wspólnoty praktykują częste nawiedzanie i adorację Najświętszego Sakramentu oraz udział w Eucharystii, zwłaszcza w 1. piątki miesiąca i w czasie nabożeństw eucharystycznych sprawowanych w duchu zadośćuczynienia Sercu Zbawiciela za wyrządzone mu zniewagi w Najświętszym Sakramencie.

- Ile jest wspólnot Straży w naszej diecezji i jak wygląda formacja?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W naszej diecezji jest prawie 30 wspólnot i mniejszych grup istniejących w ramach poszczególnych parafii. W sumie w Arcybractwie jest ponad 500 osób. Na życie duchowe i formację składają się comiesięczne spotkania formacyjne, którym przewodniczy dany ksiądz opiekun - sprawuje Mszę św., prowadzi adorację wynagradzającą, wygłasza konferencję. Podczas spotkań ma miejsce tzw. wymiana „biletów”, czyli wymiana krótkich i zwięzłych myśli związanych z modlitwą. Z okazji 1. piątków wspólnota uczestniczy w Mszy św. i adoracji wynagradzającej.

- Sercanin jest diecezjalnym moderatorem Arcybractwa - czy ma to wpływ na prowadzenie wspólnoty, czy wykorzystuje Ksiądz charyzmat zgromadzenia w działaniach duszpasterskich Straży?

- Od kilkunastu już lat ukształtowała się tradycja, iż Biskup Ordynariusz powierza to zadanie Sercanom. Z pewnością wiąże się to z licznymi wspólnymi elementami charyzmatu i duchowości zgromadzenia, która w wielu wymiarach jest zbieżna z duchowością Straży. Myślę, że duchowość i charyzmat Zgromadzenia Księży Sercanów w pewnych aspektach bardzo pomaga w prowadzeniu Arcybractwa. Założyciel naszego zgromadzenia o. Jan Leon Dehon był bardzo mocno związany z klasztorem Sióstr Wizytek i z duchowością sióstr, do których należała św. Małgorzata Maria Alacoque oraz założycielka Arcybractwa s. Maria od Najświętszego Serca.

Reklama

- Jak długo zajmuje się Ksiądz prowadzeniem Straży i czy miał już Ksiądz podobne doświadczenia?

- Posługę dyrektora czy opiekuna diecezjalnego Straży pełnię od 3 lat. Jest to stosunkowo krótki czas, ale w dużej mierze poznałem już poszczególne wspólnoty Straży i co pewien czas - jak jest ku temu szczególna okazja - mam z nimi kontakt nie tylko korespondencyjny. W Zgromadzeniu Księży Sercanów byłem także zaangażowany w prowadzenie wspólnot świeckich żyjących duchowością sercańską. Jako przełożony miałem tym bardziej kontakt z różnymi grupami i wspólnotami świeckimi.

- Jakie obowiązki mają członkowie Straży?

- Tych obowiązków, które są natury duchowo-religijnej, jest kilka: wierne odprawianie codziennej Godziny obecności przy Sercu Bożym; udział w Mszy św. wynagradzającej Bożemu Sercu za swoje grzechy i całego świata w 1. piątek miesiąca; udział w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych; uczestniczenie raz w miesiącu w Godzinie Świętej. Członkowie Straży starają się nabożnie uczestniczyć w Mszy św., całym swym życiem, formacją przyczyniają się do szerzenia i pogłębiania kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Członkowie Straży modlitewną pamięcią obejmują nie tylko samych siebie i swoje rodziny, ale także swą parafię, Ojczyznę, Ojca Świętego i wszystkich, którzy takiej modlitwy potrzebują.

- W ciągu ostatnich tygodni wspólnota wzbogaciła się o kolejnych członków - najpierw w parafii św. Floriana, teraz w parafii św. Joachima. Jak zostać członkiem wspólnoty, kto nim może być, jakie wiążą się z tym działania?

- Pragnę podkreślić, że nowi członkowie ubogacili także wspólnotę istniejącą przy parafii św. Barbary oraz w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Członkiem może zostać każdy dorosły, wierzący i praktykujący katolik. Ważne jest to, aby ożywiał go kult Najświętszego Serca Jezusa. Do Straży mogą należeć wszyscy wierni, w tym również ludzie chorzy, starsi. Kandydat do Straży rozpoczynając członkostwo w niej obiera sobie jedną godzinę dnia, aby w niej przy zwykłych zajęciach pamiętać o Najświętszym Sercu Jezusa. Do Straży przyjmuje dyrektor lub upoważniony delator. Można być także przyjętym bezpośrednio w klasztorze Sióstr Wizytek w Krakowie, gdzie znajduje się główna siedziba Arcybractwa w Polsce. I jeszcze jedno: moim osobistym życzeniem jest, aby w naszej diecezji powstawały nowe wspólnoty Arcybractwa. Zainteresowanym parafiom służę stosowną pomocą (mój adres: ul. Krasińskiego 31, 41-200 Sosnowiec; tel. 504-089-537).

Podziel się:

Oceń:

2013-05-16 13:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

U źrodła życia

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...