Reklama

Niedziela Kielecka

V Forum Szkolnych Kół Caritas

Pasjonaci pomagania

S. Małgorzata Chmielewska opowiada wolonatriuszom Kielecczyzny o swoich doświadczeniach

T. D.

S. Małgorzata Chmielewska opowiada wolonatriuszom Kielecczyzny o swoich doświadczeniach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafiach diecezji kieleckiej działa ok. 60 szkolnych kół Caritas, w ostatnim roku powstało kilka nowych. Specyfika ich samarytańskiej pracy jest tak różna, jak różne są środowiska aktywności, od Kielc przez miasta średniej wielkości po wioski Gór Świętokrzyskich i okolic Krakowa. 7 listopada kilkuset młodych ludzi wymieniało doświadczenia i prezentowało swoje dokonania podczas V Forum Szkolnych Kół Caritas, które odbyło się w II LO im. Jędrzeja Śniadeckiego. Gościem specjalnym spotkania była s. Małgorzata Chmielewska, przełożona wspólnoty „Chleb życia”, prowadzącej m.in. na Kielecczyźnie domy dla bezdomnych, chorych, samotnych matek oraz noclegownie dla kobiet i mężczyzn.

Jest się czym chwalić

Członkowie kół z regionu prezentowali swoje formy działalności, począwszy od gospodarzy, czyli II LO. - Do tej bezinteresownej pracy trzeba mieć wyobraźnię miłosierdzia - mówił wolontariuszom ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej. Zwrócił m.in. uwagę na pomoc okazywaną osobom starszym, ale i wartości, które te osoby wnoszą w świat młodych ludzi, a także na możliwość „formowania siebie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Temat przewodni spotkania: „Wolontariat wśród osób starszych” nawiązywał do przeżywanego obecnie Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Delegacje młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas dzieliły się swymi doświadczeniami na rzecz osób starszych w domach pomocy społecznej, hospicjach i klubach seniora. Ks. Banasik wskazał także zaangażowanie wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którzy prowadzą korepetycje w świetlicach środowiskowych, zajęcia literackie, taneczne, teatralne i plastyczne podczas kolonii charytatywnych.

Damian Zegadło - koordynator Diecezjalnego Centrum Wolontariatu zwrócił z kolei uwagę na różnorodne formy działalności szkolnych kół wynikające z ich specyfiki. - Koło ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Kielcach przygotowuje np. świetne spektakle na onkologię, a uczniowie z II LO od siedmiu lat prowadzą korepetycję dla osób niepełnosprawnych w kieleckich ośrodkach, adopcję na odległość czy współorganizują wigilie dla bezdomnych. Rodzaj podejmowanej działalności zależy od wieku, dojrzałości oraz możliwości wolontariuszy - wyjaśnia.

Swojego stylu pracy dopracowało się SKC w ZSE nr 2 im. Oskara Langego. - Zbieramy nakrętki dla osoby chorej na stwardnienie rozsiane, przygotowujemy własnoręcznie wykonane bombki czy kiermasz ciast na cele dobroczynne, wybieramy się z kolędą do Dziennego Ośrodka Chorych na Alzheimera, uczestniczymy w zbiórkach żywności, kweście na rzecz hospicjum w ramach kampanii Pola Nadziei, sprzedajemy świece Caritas, robimy paczki na święta - słowem, reagujemy na potrzeby chwili - mówi Kamilla Rokosz, katechetka z ekonomika. Do koła należy 20-25 osób.

W V Forum Szkolnych Kół Caritas uczestniczyły m.in. delegacje szkół kieleckich oraz z Włoszczowy, Mnichowa, Chęcin, Poskwitowa, Prądnika, Iwanowice i in. Obejmują one aktywną działalnością ok. 1500 osób.

Reklama

Z młodzieżą spotkała się w tym dniu także Małgorzata Muzoł - świętokrzyska kurator oświaty, a o doświadczeniach w pracy z ludźmi starszymi opowiadał Piotr Piwowarczyk - dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach. Wystąpieniom i przemówieniom towarzyszyły odwołania do bł. Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty.

Jej brązowy habit znają wszyscy

Gościem specjalnym Forum była s. Małgorzata Chmielewska. - Jestem ogromnie poruszona, bo dzisiaj nauczyłam się bardzo wiele i dziękuję wam za tę działalność - mówiła szkolnym wolontariuszom s. Chmielewska, nazwana przez Stanisława Zasadę, autora książki o niej - „Generałem w habicie”.

Przekonywała, że tak naprawdę każdy człowiek „szuka tylko miłości”. Opowiadała o swoich trudnych doświadczeniach, krzywdzących stereotypach bolesnych dla osób wykluczonych i o długich poszukiwaniach tej miłości, która doprowadziła ją do Boga - „największej miłości”. S. Małgorzata Chmielewska, poznanianka z urodzenia, rocznik 1951 jest obecnie przełożoną Wspólnoty „Chleb Życia”, która prowadzi na ziemi świętokrzyskiej m.in. gospodarstwo rolne w Zochcinie k. Opatowa, specjalizujące się w przetworach, oraz zakład produkcyjny k. Ożarowa, także schronisko dla bezdomnych. Wspólnota „Chleb Życia” ma trzy domy w Warszawie, jeden w Brwinowie koło Warszawy oraz trzy w powiecie opatowskim: Zochcinie, Grocholicach (gmina Sadowie) i w Jankowicach (gmina Ożarów). Dom w Jankowicach powstał w dawnym budynku szkoły podstawowej, działa tam pracownia krawiecka i stolarska.

Reklama

S. Chmielewska po ukończeniu studiów na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego planowała wstąpienie do zakonu benedyktynek. W latach 80. była u małych sióstr Karola de Foucauld. Ostatecznie w 1990 r. wstąpiła do wspólnoty „Chleb Życia” w Bulowicach k. Kęt. Śluby wieczyste złożyła w 1998 r. we Francji. Kobieta Roku 1996, ma czworo adoptowanych dzieci.

Szkolni wolontariusze z zapartym tchem słuchali jej wskazówek i opowieści o życiu, tak jak słucha się praktyka i autorytetu.

„..Jej brązowy habit i białą chustkę na głowie znają wszyscy. Tak samo jak wysoką, szczupłą sylwetkę i ostry głos. Przyznaje, że robiła w życiu wiele rzeczy. Była nauczycielką, sprzątaczką w męskim klasztorze, pracowała z niewidomymi, odwiedzała kobiety w więzieniu, czasem zabierała do siebie na przepustki. Od wielu lat mieszka z bezdomnymi, alkoholikami, samotnymi matkami i recydywistami po długich wyrokach. Dla niektórych jest źródłem zgorszenia, bo ma dzieci, niekiedy zaklnie jak szewc, bo kurzy papierosa za papierosem. Ci jednak należą do nielicznych. Dla większości jest postacią charyzmatyczną. Każdy, kto choć raz ją spotkał, twierdzi, że nigdy jej nie zapomni” (ze wstępu do „Generała w habicie” Stanisława Zasady).

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co mówi cenzurka?

pl.fotolia.com

Emocje wokół reformy edukacji nieco ucichły. Może przyzwyczajamy się powoli do tego, iż nasza oświata jest w stanie reformy permanentnej? Tymczasem dzieci i młodzież zakończyły kolejny rok nauki. Z czym opuszczają mury szkolne?

Więcej ...

Zginął górnik po wypadku w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice

2025-07-06 08:29

Karol Porwich /Niedziela

Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę – przekazał w niedzielę rzecznik KGHM Artur Newecki.

Więcej ...

Bp Przyborek w Markowej: gościnność Rodziny Ulmów rodziła się z Chleba Życia

2025-07-06 17:09
Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

www.ulmowie.pl

Błogosławiona rodzina kierowała się w życiu zasadą miłości Boga i bliźniego

W Markowej trwa Święto bł. Rodziny Ulmów, związane z przypadającym jutro wspomnieniem liturgicznym „Samarytan z Markowej”. Uroczystej Mszy św. w niedzielę w miejscowym kościele przewodniczył bp Piotr Przyborek, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, przewodniczący Rady KEP ds. Turystyki i Pielgrzymek oraz członek Rady ds. Rodziny. W homilii podkreślił, że ujęła go gościnność Ulmów, która nie pozostawiała nikogo głodnym, mimo że niewiele mieli. Jak podkreślił, taka postawa rodzi się z karmienia się Chlebem Życia, czyli komunią św.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...