Reklama

Niedziela Legnicka

Święto odrodzenia Polski

Uroczystości w katedrze legnickiej

Archiwum Radia Plus

Uroczystości w katedrze legnickiej

11 listopada - Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym. Przypomina czas, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. To dzień, w którym nastąpiło przekazanie władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną. Marszałek stał się wówczas Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisali zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Co roku, 11 listopada w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Legnicy uroczyście obchodzono 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już w przededniu narodowego święta, uczniowie pierwszych klas mundurowych VII Liceum Ogólnokształcącego złożyli na legnickim Rynku uroczyste ślubowanie. Uczniowie klasy wojskowej, policyjnej i pożarniczej zadeklarowali, że słowa zawarte na sztandarach: „Bóg, Honor i Ojczyzna” będą wyznacznikami ich dalszej drogi życiowej.

W sobotę Klub „Gazety Polskiej” i lokalni działacze PiS oraz mieszkańcy miasta spotkali się pod pomnikiem Jana Pawła II na comiesięcznym marszu pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej oraz złożyli kwiaty w miejscach pamięci narodowej, m.in. pod tablicą na budynku przy ul. Libana, Pomniku Ofiar Komunizmu przy ul. Skarbka oraz pod tablicą Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w legnickiej katedrze. Kolejnym punktem sobotniego dnia był „Super taneczny Bal Niepodległości”, który po raz pierwszy zorganizowano w Legnicy. Jak się okazało frekwencja dopisała, bowiem uczestniczyło w nim ponad 80 osób. Na balu, jak mówią uczestnicy, obok dobrej zabawy nie zabrakło podniosłych chwil. Odśpiewano hymn narodowy, rozdano flagi, a także składano życzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w niedzielę, 11 listopada, w katedrze legnickiej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ojczyzny. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Zwracając się do zebranych, Ksiądz Biskup mówił: - Miłość do ojczyzny jest wyrazem naszej miłości. Niektórzy uważają, że ojczyzna jest tam, gdzie jest nam dobrze. Tymczasem człowiek, który wie czym jest ojczyzna, kocha ją, ceni, modli się za nią i poświęca się dla niej. Dziś mamy nowe wyzwania. Kiedy mieliśmy jednego czy drugiego wroga, byliśmy zjednoczeni. Walczyliśmy z wrogiem o wolność. Kiedy ją odzyskaliśmy, to często przeciwko sobie występujemy i brak wśród nas jedności. Modląc się za ojczyznę, trzeba modlić się o jedność wszystkich Polaków, abyśmy wszyscy razem wyrażali wdzięczność za odzyskaną wolność i starali się ją dobrze zagospodarować. Kiedyś śpiewaliśmy „Ojczyznę wolną racz przywrócić, Panie”. Teraz śpiewamy „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie” - mówił dalej bp Cichy: - Abyśmy tej wolności nigdy nie utracili. Aby zewnętrzna wolność ojczyzny połączyła się z naszą wewnętrzną wolnością. Abyśmy naszą postawą w słowach i czynach pokazali, że naprawdę kochamy tę rzeczywistość, której na imię Polska.

Reklama

Należy nadmienić, że w intencji naszej ojczyzny wraz z Księdzem Biskupem modlili się samorządowcy, politycy, przedstawiciele związków kombatanckich, szkół i przede wszystkim sami mieszkańcy.

Dodajmy, że osoby, które uczestniczyły w Eucharystii otrzymały pamiątkowe chorągiewki, których rozdano kilkaset po zakończonej Mszy św. na placu przed katedrą.

Dalsza część niedzielnych uroczystości odbyła się w sali spotkań przy parafii pw. św. Tadeusza Apostoła, przy ul. Asnyka. Tam, odbyło się spotkanie patriotyczne, podczas którego wysłuchano programu słowno-muzycznego w wykonaniu Zespołu „Rota” ze Złotoryi.

Całość obchodów upamiętniających 94. rocznicę odzyskania niepodległości zakończył koncert Legnickiej Orkiestry Symfonicznej oraz wieczorna Msza św. w intencji zmarłych żołnierzy AK i poległych za ojczyznę, sprawowana w poniedziałek w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim osiedlu Piekary.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jest takie miejsce, taki kraj...

Maciej Orman/Niedziela

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Częstochowie przygotowali spektakl słowno-muzyczny pt. „Jest takie miejsce, taki kraj”, z którym 14 listopada wystąpili w kościele Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej.

Więcej ...

Św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 w Alençon - mieście we francuskiej Normandii. Była najmłodszą córką Ludwika i Zelii Martinów, przykładnych małżonków i rodziców, ogłoszonych wspólnie błogosławionymi 19 października 2008 r.

Więcej ...

Budowanie wspólnoty

2024-05-17 19:39

Mateusz Góra

– Idziemy na Skałkę Bulwarami Wiślanymi, wpisując się niejako w tę klasyczną drogę między Wawelem a Skałką, związaną z procesją św. Stanisława. To okazja, żeby uczyć się męstwa w dawaniu świadectwa wiary na co dzień - zauważa ks. Krzysztof Porosło.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli