Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: na Błoniach zakończył się Marsz Nadziei

2024-04-25 07:59

Biuro Prasowe Jasna Góra

„Każde Życie jest Ważne”, „Pomagamy, Wspieramy, dajemy Nadzieję” - z takimi hasłami i przesłaniem zakończył się na jasnogórskich Błoniach Marsz Nadziei. To w ramach ogólnopolskiej kampanii Pola Nadziei, która zwraca uwagę na działalność hospicjów i wszystkich pacjentów dotkniętych niepełnosprawnościami i chorobą nowotworową. Uczestnicy przy figurze Niepokalanej pomodlili się i złożyli kwiaty.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Marszu wzięli udział uczniowie częstochowskich przedszkoli i szkół, mieszkańcy miasta, a także pacjenci hospicjum. - Od czterech lat korzystam z pomocy hospicjum. Jestem pacjentem onkologicznym, a moi bliscy już nie żyją. Pracownicy dali mi wsparcie i opiekę, są dla mnie jak rodzina. Czuję się jakby podarowano mi drugie życie - powiedział pan Dariusz, pacjent częstochowskiego hospicjum. Dodał, że Marsz jest dla niego manifestacją i apelem, że „osoby chore też mają prawo do normalnego funkcjonowania”.

Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, które jest organizatorem marszu w Częstochowie zauważyła, że są osoby, które potrzebują opieki paliatywnej, hospicyjnej, ale samo słowo hospicjum ich przeraża, bo kojarzą je ze śmiercią i cierpieniem. Jak zaznaczyła, Marsz ma uświadomić społeczeństwu, że hospicjum nie zabiera życia, ale je daje, a także że jest „Sztuką Życia” nie tylko dla pacjentów, ale też dla wszystkich pracowników i wolontariuszy hospicjum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodała, że dziś, kiedy są „ataki na życie” i ustawy za aborcją to w preambule ich stowarzyszenia jest jasno napisane, że mają szczególną troską otoczyć każde życie od poczęcia do naturalnej śmierci. - Każde życie jest ważne. Opiekujemy się też małymi dziećmi i ich rodzicami, którzy potrzebują wsparcia. W naszym domowym hospicjum mamy aż siedemdziesięcioro małych pacjentów - opowiadała Kaptacz. Prezes zaznaczyła, że w tej niełatwej służbie siły dodaje jej modlitwa i wszystkie trudności oddaje Bogu.

- To już nasz 17. Marsz Nadziei i jest to piękne, że młode pokolenie w nim uczestniczy, bo jak zaczniemy siać dobre ziarna to będziemy mieli dobre owoce. Hospicjum to nie jest dyscyplina sportowa, my jesteśmy po to, aby pomagać i dawać nadzieję. Nadzieja zawsze umiera ostatnia i takie inicjatywy mają nam jej dodać - powiedział Grzegorz Kukla od początku związany z częstochowskim hospicjum.

Reklama

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej posiada Hospicjum Domowe, gdzie pod opieką jest ponad 500 pacjentów, ale także stacjonarny Oddział Opieki Paliatywnej, w którym pracownicy zapewniają całodobową opiekę i leczenie objawowe pacjentów, u których dolegliwości w warunkach domowych są niemożliwe do opanowania.

Uczestnicy Marszu przybyli na Jasną Górę z żółtymi emblematami i własnoręcznie wykonanymi żonkilami w dłoniach, które są dla nich symbolem zwycięstwa miłości nad śmiercią.

"Pola Nadziei" to ogólnoświatowa i ogólnopolska kampania zwracająca uwagę na działalność hospicjów, ale też jest to akcja podczas, której zbierane są fundusze na rzecz dzieci i dorosłych ciężko chorych objętych opieką hospicyjną. Żonkilowe „Pola Nadziei” kwitną w ponad 40 hospicjach w Polsce.

Podziel się:

Oceń:

+2 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja na Jasnej Górze w drugim dniu „rekolekcji dla wszystkich”: trzeba być czujnym i rozeznawać

Karol Porwich/Niedziela

- Dziś mnożą się uwodziciele, którzy mają gotowe recepty, a praktycznie ściągają nas z poziomu wiary na poziom, czasem magii, ideologii, walki z człowiekiem zamiast walki z grzechem. Trzeba być bardzo czujnym i szukać rozeznawania - mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Czaja z Opola. W kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy św. w drugim dniu narodowych „rekolekcji dla wszystkich”.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...