Reklama

Niedziela Lubelska

Czy KUL różni się od innych uczelni?

kul.pl

Czy KUL różni się od innych uczelni? Czym kierować się przy wyborze studiów? To tylko niektóre z wielu pytań, jakie padły podczas HeLO KUL - eventu rekrutacyjnego dla kandydatów na studia KUL. Na pytania licealistów odpowiadali przedstawiciele władz uniwersytetu, wykładowcy, pracownicy i studenci. Jeśli chcecie dowiedzieć się np. czy mity związane z katolickim charakterem uczelni są prawdziwe, obejrzyjcie nagranie wydarzenia, dostępne w mediach społecznościowych KUL.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co najbardziej interesuje kandydatów na studia, najlepiej wiedzą oni sami. Właśnie dlatego do udziału w HeLO KUL zaprosiliśmy uczniów z czterech lubelskich liceów: I LO im. Stanisława Staszica, IX LO im. Mikołaja Kopernika, XXI LO im. św. Stanisława Kostki oraz Lubelskiej Szkoły Realnej. Na ich pytania odpowiadali przedstawiciele władz uniwersytetu, wykładowcy, pracownicy i studenci.

Zwracając się do dzisiejszych gości uniwersytetu, Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że katolickie uniwersytety na całym świecie słyną z wysokiego poziomu nauczania, cechuje je prestiż i elitarność. Odpowiadając na pytanie o wyznaniowy charakter uniwersytetu, wyjaśnił, że życie uczelni kształtują zasady ewangelii, ale jest on otwarty dla każdego. Dodał, że zadaniem uniwersytetu katolickiego jest łączenie tradycji i nowoczesności - właśnie dlatego od przyszłego roku akademickiego w programie studiów na wszystkich kierunkach pojawią się zajęcia ze sztucznej inteligencji. Zachęcając do podjęcia studiów na KUL, mówił: - Nie możemy was obdarzyć talentem, ale możemy pomóc wam rozwinąć wasze talenty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pytania uczniów odpowiadały również prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, oraz prorektor ds. kształcenia dr hab. Ewa Trzaskowska, prof. KUL. Jak mówiły, w ofercie KUL znajduje się blisko 100 różnorodnych kierunków - od nauk humanistycznych, przez nauki społeczne, aż po niedawno uruchomioną medycynę. Wśród zalet KUL prorektor Ewa Trzaskowska wymieniła świetną atmosferę, wysoki poziom kształcenia oraz stosowanie nowoczesnych metod dydaktycznych, jak mentoring i tutoring. Jak zadeklarowała, od nowego roku akademickiego KUL zaoferuje stypendia dla najlepszych maturzystów, którzy podejmą studia na uniwersytecie. Prorektor Beata Piskorska z kolei zwróciła uwagę na międzynarodowy wymiar działalności uczelni, dzięki któremu studenci mogą poznawać inne kultury i doskonalić znajomość języków obcych. Dodała, że uniwersytet umożliwia indywidualną organizację zajęć, z której korzystają np. sportowcy tacy jak Mateusz Cierniak, dwukrotny indywidualny mistrz świata juniorów w żużlu.

Reklama

Podczas kolejnego panelu rozmówcami licealistów byli wykładowcy KUL: dr hab. Agnieszka Wolińska, prof. KUL (biotechnolog), dr hab. Lech Giemza, prof. KUL (polonista), oraz dr hab. Wojciech Wytrążek (prawnik). Na pytanie, czy w ogóle warto studiować, prof. Giemza stwierdził, że na to właśnie na studiach można wykształcić w sobie zdolność samodzielnego uczenia, a to niezwykle cenna umiejętność w kontekście stale zmieniającego się rynku pracy. - Studiowanie to nie tylko ta wiedza, którą zdobywa się na zajęciach - podkreślał. Z kolei dr hab. Wytrążek zachęcał, by podczas wybierania kierunku studiów, kierować się swoimi zainteresowaniami. - Uczyć się czegoś, czego nie lubicie - to najgorsza krzywda, jaką możecie sobie zrobić - mówił. A prof. Wolińska zachęcała: - Jeśli przyjdziecie do nas studiować, z pewnością nie będziecie się nudzić. W kontekście studiów na Wydziale Medycznym nie zabrakło też pytań o kierunek lekarski. - Współpracujemy nie tylko z lubelskimi szpitalami, ale także z ośrodkami w Polsce i za granicą, jak np. znaną Polikliniką Gemelli w Rzymie - mówiła. Warto w tym miejscu również wspomnieć, że do kadry Wydziału Medycznego KUL dołączył ostatnio specjalista w zakresie kardiochirurgii i transplantologii klinicznej prof. Michał Zembala.

Szczegóły procesu rekrutacji wyjaśniła kandydatom Joanna Bańczerowska (Biuro Rekrutacji KUL). - Rekrutacja na KUL jest prosta, cały proces przebiega online, a w razie pytań służymy pomocą - przekonywała. Dorota Maj zachęcała maturzystów, by skorzystali z Biura Karier KUL, którego pracownicy mogą pomóc w określeniu predyspozycji kandydata i w wyborze kierunków studiów, a już podczas studiów wspomagają studentów w wejściu na rynek pracy. Z kolei student psychologii oraz filologii klasycznej Piotr Artysiewicz (bo KUL stwarza możliwość studiowania na dwóch kierunkach równocześnie) odpowiadał m.in. na pytania o życie studenckie. - Studia to nie tylko nauka, to także poznawania wielu nowych osób - dzielił się swoimi wrażeniami, podkreślając, że KUL spełnił jego oczekiwania, z jakimi przychodził na uniwersytet. - Uniwersytet stwarza studentom wiele możliwości spędzania czasu poza zajęciami m.in. dzięki bazie sportowej, szerokiej ofercie kół naukowych i organizacji studenckich, jak np. teatry czy chór - dodał.

Licealiści chcieli także dowiedzieć się, czy mity związane z katolickim charakterem uniwersytetu są prawdziwe. Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszamy do mediów społecznościowych KUL, gdzie dostępne jest nagranie HeLO KUL. Tu możemy tylko zdradzić, że w procesie rekrutacji na studia nie jest wymagana opinia księdza proboszcza, za wyjątkiem przyszłych studentów teologii czy prawa kanonicznego.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-21 16:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Katechezy dla dorosłych

Niedziela lubelska 38/2023, str. IV

Archiwum ks. S. Deca

W kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie 21 września rozpoczną się katechezy biblijne dla dorosłych „Dekalog w świetle Ewangelii”. O nowym w naszej diecezji, ale sprawdzonym we Włoszech i innych krajach projekcie, z ks. Sebastianem Decem rozmawia Urszula Buglewicz.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...