Reklama

Niedziela Wrocławska

Zawsze blisko ludzi

8. rocznica sakry biskupiej bp. Jacka Kicińskiego

Marzena Cyfert

8. rocznica sakry biskupiej bp. Jacka Kicińskiego

W katedrze wrocławskiej modlitwą podczas Eucharystii otaczano bp. Jacka Kicińskiego w 8. rocznicę sakry biskupiej i abp. Józefa Kupnego w dniu imienin. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Homilię wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Nawiązał do otrzymywanych na katechezie obrazków przedstawiających historię zbawienia. Zauważył, że nauczanie historii zbawienia pozwala nam zrozumieć, że to, co dzieje się w życiu, nie jest dziełem przypadku; że w tej historii odkrywamy obraz miłującego Ojca, Boga zatroskanego o swoje stworzenie.

Druga myśl dotyczyła Ewangelii o znalezieniu Jezusa w świątyni. – Kiedy słyszymy te słowa: „Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie”, bardzo często odnosimy frazę „z bólem serca” do Niepokalanego Serca Maryi – zauważył ks. Cembrowicz i podkreślił, że słowa te odnoszą się również do Józefa. Przypomniał, że kilka lat temu jeden z włoskich artystów namalował obraz przedstawiający serce Józefa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Serce Józefa. Dzisiaj chcemy się zatrzymać nad tym znakiem, który jest niezwykle ważny. W Ewangelii nie znajdujemy ani jednego słowa, które wypowiedział Józef. Ale jest obecny, jest bardzo czujny i wrażliwy na głos Pana Boga, na wypełnianie Jego woli – podkreślał ks. Cembrowicz. Przypomniał trzy sny św. Józefa, w których ukazywał mu się anioł i przekazywał wolę Bożą. Józef przyjmował i wypełniał tę wolę.

Nawiązując do rocznicy sakry biskupiej o. bp. Jacka Kicińskiego, ks. Cembrowicz przypomniał moment jego święceń biskupich 19 marca 2016 r. w katedrze wrocławskiej.

– Jest taki zwyczaj, że na zakończenie święceń nowo wyświęcony biskup wygłasza swoje słowo. I ojciec biskup powiedział takie dwa proste zdania: „Wrocław moim domem. Archidiecezja moją rodziną”. W pierwszej chwili może się wydawać, że to taka myśl górnolotna. Ale obserwując przez te osiem lat wypełnianie posługi biskupiej przez ojca biskupa, dostrzegamy, że to nie jest górnolotność i piękne hasło. Widzimy, jak ojciec biskup realizuje je każdego dnia – mówił proboszcz parafii katedralnej.

Reklama

Zauważył, że pierwsza rodzina to rodzina biskupia i kapłańska. Podkreślił bliskość i dostęp do ojca biskupa; to, że można przyjść, porozmawiać o swoich problemach; że ojciec biskup ma cierpliwość w wysłuchiwaniu, potrafi mądrze doradzić.

– Druga rodzina to rodzina zakonna. Duch zakonny, duch klaretyński, misyjny jest ciągle żywy w życiu księdza biskupa. Zwłaszcza wtedy, gdy są różne spotkania z zakonnikami – podkreślał ks. Cembrowicz. Przypomniał funkcję przewodniczącego Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, którą pełni bp Kiciński. Podkreślił również zaangażowanie biskupa Jacka w Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

– I trzecia rodzina to ludzie świeccy, na bardzo różnych poziomach: dzieci, młodzież, małżeństwa, starsi. Ksiądz biskup każdego tygodnia ma swój dzień, kiedy idzie do jadłodajni św. Józefa i tak jak wszyscy wolontariusze smaruje chleb, przygotowuje kanapki dla ludzi potrzebujących, bezdomnych – mówił ks. Cembrowicz i dodał: – To, co jest najważniejsze w tym byciu w tej rodzinie, byciu w tym domu, jakim jest Wrocław to obecność i bliskość. Dzisiaj tak bardzo wszyscy tego potrzebujemy. Z jednej strony się boimy, nie chcemy brać zobowiązań, a z drugiej - potrzebujemy tej bliskości drugiego człowieka.

Na zakończenie biskup Jacek podziękował za wspólną modlitwę: – Te osiem lat tak szybko minęło. W tym czasie doświadczyłem i doświadczam tak wiele życzliwości. Mogę powtórzyć, że Wrocław naprawdę stał się moim domem, a archidiecezja moją rodziną. Dziękuję Wam za wspólną modlitwę.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-03-19 21:48

Wybrane dla Ciebie

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Więcej ...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Archiwum prywatne

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...