Reklama

Wdzięczność za łódź Kościoła

Wdzięczność za łódź Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Beata Pieczykura

– Rocznice są po to, abyśmy na chwilę się zatrzymali i uświadomili sobie, że to, co codzienne i oczywiste, że jest kościół i codziennie są sprawione Msze św., jest ważne dla naszego życia i zbawienia. Dzisiaj chcemy Bogu dziękować za 40 lat tej rodziny Bożej, za to, że w tym kościele mogą być sprawione sakramenty, a to jest możliwe dzięki temu, że mamy tutaj kapłana. Dziś Bogu dziękujemy za powołanie księdza proboszcza, za jego 30 lat gorliwej służby w Kościele – mówił bp Andrzej Przybylski 20 czerwca w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach w duchu wdzięczności za 40 lat jej istnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Radość ze wszystkich wydarzeń, które dokonały się przez 40 lat istnienia parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach, gromadziła wiernych i duszpasterzy, którzy jednym mocnym głosem z wdzięcznością śpiewali: Błogosław nam, Panie.

Razem z nimi 20 czerwca modlił się bp Andrzej Przybylski, przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. W Roku św. Józefa, w 40. roku istnienia parafii i 30. kapłaństwa proboszcza ks. Mirosława Wójcika poświęcił figurę św. Józefa i oddał pod opiekę świętego opiekuna każdego z parafian.

Biskup Andrzej mówił o wierze, odwadze i umiłowaniu Kościoła. Nawiązał do Ewangelii o burzy na jeziorze. Przypomniał, że św. Piotr obudził Jezusa. Ten obraz jest symbolem tego, że człowiek nie panuje nad wszystkim, m.in. nad żywiołami i swoim życiem, a nad wszystkim władzę ma Bóg. – Potrzeba obudzić w sobie wiarę w żywego Boga – podkreślił bp Przybylski i pytał: – Co zrobić, by nie uśpić wiary? I tłumaczył, że do tego są potrzebne dwie rzeczywistości. Pierwsza to Kościół, którego symbolem jest łódź. – Kościół się uobecnia w takich świątyniach jak wasza, to jest łódka na morzu waszego życia – mówił ksiądz biskup. Druga to kapłani: – Kapłan jest powołany jak św. Piotr, aby być w łódce i budzić ludzi, budzić wiarę, prowokować na nawrócenia. W tym kontekście bp Przybylski apelował:

Reklama

– Przychodźcie do tej łodzi, bądźcie co najmniej w niedziele na Mszy św. i módlcie się za swojego księdza, dziękujcie za niego. Patrząc na niego, dziękujcie za każdego kapłana i módlcie się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Modlący się w tym miejscu doświadczają blasku Bożej miłości, gdy wpatrują się w Chrystusa podczas wszystkich celebracji, ponieważ w ołtarzu głównym znajduje się obraz Jego Serca. O tym przymiocie Boga przypomina im także obecność w świątyni św. Faustyny Kowalskiej w znaku relikwii. – To mała wspólnota pobożnych ludzi, związana z parafią – powiedział „Niedzieli” ks. Mirosław Wójcik, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach. W sposób szczególny parafianie czczą Boże Miłosierdzie i Najświętsze Serce Pana Jezusa. Ten kult jest widoczny w konkretnych działaniach, np. odmawiają Koronkę do Miłosierdzia Bożego codziennie w swoich domach oraz w kościele w każdą niedzielę o godz. 15 i trzeci piątek miesiąca. Uczestniczą w nabożeństwach pierwszych piątków miesiąca i pierwszych sobót oraz procesji fatimskiej 13. dnia miesiąca od maja do października. W każdą niedzielę o godz. 8 przed wystawionym Najświętszym Sakramencie panie z Żywego Różańca odmawiają Różaniec. Trwają przed Bogiem zarówno indywidualnie, jak i we wspólnotach, jakich tak: cztery róże różańcowe, Bractwo Miłośników Miłosierdzia, Arcybractwo Najświętszego Serca Bożego, Pomocników Najświętszej Maryi Panny, ministranci i chór Salve Regina (16 osób). Z parafii pochodzą 4 siostry zakonne.

Księdza proboszcza raduje czytelnictwo prasy katolickiej – „Niedzieli” czy „Tęczy” i to, że wierni słuchają katolickich rozgłośni radiowych. – To pomaga w duszpasterstwie. Chętnie czytają i słuchają, np. Mszy św., nabożeństw czy rozważań. Można powiedzieć, że są uduchowieni przez media – opowiada ks. Wójcik. Nasza parafia znajduje się na szlaku pielgrzymim. Dlatego gości pątników z pielgrzymek krakowskiej, góralskiej, czcicieli Bożego Miłosierdzia, Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, czyli duchowieństwa i kleryków archidiecezji gnieźnieńskiej, idących do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Reklama

– Nasza parafia jest nieduża, ale bardzo pracowita. W ostatnich latach zrobiliśmy remont kapitalny kościoła i plebani. Cmentarz jest zadbany i ostatnio powstała aleja im. Jana Pawła II. Pragniemy, aby nasza parafia dalej się rozwijała pod przewodnictwem naszego proboszcza – mówili z dumą parafialnie.

W Kotowicach istniała kaplica, która w latach 1939-1940 została zaadaptowana z pomieszczeń remizy strażackiej. W 1940 r. bp Teodor Kubina utworzył tu samodzielne duszpasterstwo w formie ekspozytury, która w 1945 r. przestała istnieć. Odpowiadając na prośby mieszkańców, bp Bareła w 1973 r. utworzył tu wikariat terenowy, a potem wikariat eksponowany i ekspozyturę. Kaplica w 1976 r. została przebudowana i poświęcona przez bp. Franciszka Musiela. Obecnie jest kościołem parafialnym. 17 czerwca 1981 r. bp Stefan Bareła erygował parafię Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach, wyłączając jej terytorium z parafii we Włodowicach.

Podziel się:

Oceń:

2021-06-20 14:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność za łódź Kościoła

W roku dedykowanym św. Józefowi poświęcenie jego figury ma szczególne znaczenie

Beata Pieczykura/Niedziela

W roku dedykowanym św. Józefowi poświęcenie jego figury ma szczególne znaczenie

Chcemy dziękować Bogu za 40 lat tej rodziny Bożej, za to, że w tym kościele mogą być sprawowane sakramenty, a to jest możliwe dzięki temu, że mamy tutaj kapłana – mówił bp Andrzej Przybylski w parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kotowicach.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

2024-04-24 10:27

Karol Porwich/Niedziela

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec