Reklama

Niedziela Częstochowska

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Magda Nowak/Niedziela

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbył się 3 marca w Mstowie. Wzięło w nim udział ponad 400 osób w różnym wieku. Trzon zawodników stanowiły dzieci i młodzież. Ale na starcie stanęły również osoby starsze, rodzice z małymi dziećmi oraz grupa kadetów z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Zawodnicy otrzymali od organizatorów numery startowe i białe koszulki z portretami żołnierzy niezłomnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dystans biegu – 1963 m nawiązywał do roku 1963, w którym zginął ostatni żołnierz niezłomny – Józef Franczak ps. Lalek. Trasę wytyczono ulicami: Partyzantów, Kopernika, Skłodowskiej-Curie, Częstochowską ze startem i metą na Placu Mickiewicza. Po krótkich powitaniach i przemówieniach odśpiewano Hymn Państwowy. Równo w południe wszyscy stanęli na starcie biegu ku czci Żołnierzy Wyklętych.

Zobacz zdjęcia: Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Bieg odbył się pod honorowym patronatem poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigi Wiśniewskiej. Organizatorami wydarzenia byli: poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska oraz radne Gminy Mstów Justyna Klimczak i Monika Pardela we współpracy z wójtem Gminy Mstów Tomaszem Gęsiarzem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej odgrzebujemy z bezimiennych dołów naszych bohaterów, bo to dzięki nim nie daliśmy się do końca zniewolić, to dzięki nim dostaliśmy takiej siły, że potem mogły powstawać ruchy, chociażby ‘56 rok, ‘70, ‘80 – „Solidarność” i mamy teraz wolną, niepodległą, suwerenną Polskę – powiedziała Lidia Burzyńska, poseł na Sejm RP podkreślając, że jesteśmy im winni pamięć historyczną.

Reklama

– Jest to dla nas bardzo ważna uroczystość, która wpisuje się w obchody ogólnopolskie. To pamięć o ludziach, którzy walczyli o niepodległą Polskę, żeby nam się dobrze żyło i także świetna lekcja historii, a przy okazji promocja zdrowego trybu życia – podkreślił Tomasz Gęsiarz.

Justyna Klimczak była zaskoczona tak dużą frekwencją: – Bieg jest organizowany na terenie naszej gminy po raz pierwszy. Chcemy uczcić Żołnierzy Wyklętych, to jest główny cel. Jest nam miło, że ludzie w tak pozytywny sposób odpowiedzieli na tę inicjatywę, to przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Ludzie są coraz bardziej świadomi historii, którą odkrywamy na nowo.

Kiedy 19 stycznia 1945 r. ostatni dowódca Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz rozwiązujący AK, nie wszyscy przyjęli go dosłownie. W obliczu masowych aresztowań żołnierzy AK, w całym kraju zaczęły powstawać różne oddziały wojskowe tzw. drugiej konspiracji, by stawić opór Sowietom i komunistom spod znaku orła bez korony oraz ochraniać ludność cywilną. Członków m.in. Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Narodowych Sił Zbrojnych czy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość nazywany dziś Żołnierzami Wyklętymi – Niezłomnymi. Nie mieli oni naczelnego dowództwa. Ich walkę, trwającą do połowy lat 50. XX wieku, należy nazywać powstaniem narodowym, a nie „wojną domową”, gdyż ich przeciwnikiem były wojska podległe rozkazom Józefa Stalina.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-03 16:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żołnierze wyklęci, niezłomni

Żołnierze VI Brygady Wileńskiej

Archiwum

Żołnierze VI Brygady Wileńskiej

Jeszcze „wyklęci” czy już „niezłomni”? Jak nazywać żołnierzy tzw. drugiej, czyli powojennej, konspiracji? „Wyklęci” przyjęli się, ale dziś, gdy przywrócono im honor, gdy cieszą się społeczną estymą, może bardziej pasuje „niezłomni”?

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...