Reklama

Niedziela Częstochowska

11 listopada ma być eksplozją patriotyzmu

Przemysław Korczak - www.impressia.pl

"Tyle w Polsce mówimy o tych wielkich Polakach: Piłsudskim, Dmowskim, Paderewskim i wielu innych, którzy przyczyniali się do odzyskania niepodległości. To prawda. Ale myślę, że w Kościele, a zwłaszcza tu, w Niższym Seminarium Duchownym, trzeba nam mówić o wielkich świętych i błogosławionych, którzy swoją pracą, modlitwą i cierpieniem, dążyli do odzyskania niepodległości" - mówił podczas homilii wygłoszonej z racji 100-lecia odrodzenia Niepodległej o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przemysław Korczak - www.impressia.pl

Paulin przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej przez kapłanów zaprzyjaźnionych ze szkołą, m. in. absolwentów i profesorów Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej oraz proboszczów aktualnych alumnów. Obecne były także damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, a pośród nich redaktor naczelna Tygodnika Katolickiego "Niedziela", Lidia Dudkiewicz. Uroczysta Eucharystię, oprócz ks. rektora Jerzego Bieleckiego, koncelebrowali: ks. inf. Marian Mikołajczyk, ks. prof. Zbigniew Wit, ks. prof. Kazimierz Mielczarek, ks. prof. Zdzisław Małecki, ks. prof. Teofil Siudy, ks. prałat Stanisław Gasiński, ks. prefekt Szymon Stępniak, o. Zbigniew Kluska oraz ks. inf. Marian Bronikowski – proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych w Sieradzu, ks. kan. Wojciech Gonera – proboszcz parafii p.w. Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie, ks. Marek Plewniak – proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego w Radomiu i ks. Dominik Tkaczyk z parafii św. Aleksego w Przedborzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas powitania zaproszonych gości ks. Jerzy Bielecki, rektor Niezwykłej Szkoły mówił m. in.: "Chcemy wyśpiewać hymn wdzięczności w 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wołamy tak jak to czynił Juliusz Słowacki: Bogarodzico, Dziewico! Słuchaj nas, Matko Boża, To ojców naszych śpiew. Wolności błyszczy zorza, Wolności bije dzwon, Wolności rośnie krzew. Bogarodzico! Wolnego ludu śpiew Zanieś przed Boga tron. Bóg wysłuchał modlitwy Polaków. W roku 1918 odzyskaliśmy niepodległość, staliśmy się wolnym narodem. Po 123 latach powstało państwo polskie".

Reklama

Przemysław Korczak - www.impressia.pl

O. Jan Poteralski, kaznodzieja z Jasnej Góry, podczas swojego rozważania wskazał na kilka postaci związanych z walką o Polskę: br. Alberta Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego, bł. Bronisława Markiewicza, św. Zygmunta Gorazdowskiego i bł. Karolinę Kózkównę. W odniesieniu do tej ostatniej mówił: "Jakże ona mówi nam wiele o tamtym czasie, o tej kondycji duchowej narodu polskiego. Zostaje przecież zamordowana w 1914 r., w imię tego, że staje w obronie godności Polki i katoliczki". Chociaż o. Poteralski wymienił kilka osób, to jednak zauważył w dalszej części homilii, że takich postaci w naszej historii było zdecydowanie więcej. "Moglibyśmy takich przykładów czasu zaborów wykazywać bardzo dużo. Tych wszystkich ludzi, którzy w czasie, kiedy Polski nie było na mapach Europy, oni w jakiś sposób: swoją pracą, modlitwą, cierpieniem czy męczeństwem, wszystko robili, aby Polska znowu pojawiła się na mapach".

Podprzeor Jasnej Góry przestrzegał także przed zbyt szybkim zakończeniem świętowania 100-lecia niepodległości. "To, że tutaj jesteśmy, to, że w Polsce tyle mówi się o tej niepodległości, że wywieszamy flagi, że są różne akademie i przedstawiania oraz że dzieją się różne akcje, to dobrze. Ale będzie bardzo ważne, żeby ten nasz patriotyzm nie zamknął się do 11 listopada 2018 r. To ma być eksplozja naszego patriotyzmu w następne lata" - takie zadanie stawiał przed obecnymi o. Poteralski. Na zakończenie homilii jasnogórski paulin zachęcał jeszcze: "abyśmy korzystając z tego, do czego doszli nasi przodkowie, co oni osiągnęli, zrodziła się w nas duma i zachwyt oraz poczucie wartości Polaka-katolika, by potem ze spokojem i odwagą iść w przyszłość z flagą biało-czerwoną w ręku i z tą całą historią powstań, zwycięstw i upadków i Syberii, i Katynia i Oświęcimia".

Reklama

Druga część obchodów w seminarium przygotowana została przez uczniów kl. II i III pod nadzorem: prof. Sylwii Poniedziałek i prof. Wioletty Sosneckiej. Rozpoczynając tę część uroczystości ks. Bielecki zauważył, że odbywa się ona pomiędzy 1 a 11 listopada: "We Wszystkich Świętych Kościół oddaje cześć tym, którzy weszli już do chwały niebieskiej. Można powiedzieć: papież ich nie kanonizował, Kościół nie beatyfikował, książki nie zmieściły w Litanii do Wszystkich Świętych. A oni są święci! Są, bo nauczyli się w życiu kochać Boga, ludzi i Polskę, gdyż dla chrześcijanina służba ziemskiej Ojczyźnie pozostaje zawsze etapem na drodze do ojczyzny niebieskiej, która dzięki nieskończonej miłości Boga obejmuje wszystkie ludy i narody na ziemi".

Rektor NSD przypomniał także w swoim wystąpieniu, iż "Niepodległość została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez Polaków, którzy stali się wewnętrznie wolnymi, ugruntowanymi w wierze i odpowiedzialnymi za naród". Kapłan podkreślał, że współczesnemu pokoleniu nie wolno o tym zapomnieć: "Dziś należy o tym pamiętać, gdy obchodzimy 100. rocznice odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Dziś należy o tym pamiętać, jeśli chcemy, aby Polska, nasza Ojczyzna, rozwijała się pomyślnie. Musimy szczególnie pamiętać o tych, którzy zostali wierni Ojczyźnie i być im wdzięczni".

Na zakończenie obecni goście, nauczyciele oraz uczniowie otrzymali ofiarowane przez ks. Jerzego Bieleckiego pamiątkowe reprodukcje obrazu Władysława Barwickiego pt. "Zmartwychwstanie Polski".

Reklama

Seminarium Duchowne w Częstochowie rozpoczęło swoją działalność 1 września 1951 r. pod nazwą: Częstochowskie Seminarium Duchowne - Wydział Przygotowawczy. Założycielem szkoły był bp Zdzisław Goliński.

Historię placówki można podzielić na 3 okresy. Pierwszy to działalność w okresie Polski Ludowej do roku 1991; drugi okres to wejście w życie ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r., na mocy której osoby prawne i fizyczne mogą zakładać i prowadzić szkoły niepubliczne. Oznacza to przyznanie Niższemu Seminarium Duchownego uprawnień szkoły publicznej aż do odwołania: wreszcie trzeci okres zaczyna się 1 września 2002 r. wraz z przekształceniem Niższego Seminarium Duchownego - Liceum Ogólnokształcącego z 4-letniej szkoły ponadpodstawowej na 3-letnią szkołę ponadgimnazjalną.

Placówka realizuje rozszerzonym program nauczania języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze. Ponadto uczniowie uczą się aż 3 języków obcych: angielskiego, niemieckiego, i łacińskiego. Oprócz nauczania przedmiotów przewidzianych przez prawo oświatowe, alumni mają możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Obecnie działają w szkole koła: historyczne, sportowe i dziennikarskie.

Szkoła dysponuje m. in. nowoczesną salą informatyczną, własną biblioteką oraz dużą salą gimnastyczną, boiskiem piłkarskim, kortem tenisowym i własną kuchnią ze stołówką.

W 67-letniej historii swojego istnienia mury szkoły opuściło ponad 1000 absolwentów z różnych części Polski, np. z Gdańska, Zakopanego czy Kołobrzegu. Ponad 370 z nich przyjęło święcenia kapłańskie.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-11-03 18:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium polskości w Szczecinie

Ks. inf. Edmund Cybulski odczytuje akt erekcyjny

Juliusz Samborski

Ks. inf. Edmund Cybulski odczytuje akt erekcyjny

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Tata w przedszkolu

2024-03-28 11:07

Archiwum przedszkola

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...