Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do kapłanów: Pozwólcie na nowo mówić Chrystusowi przez was

Magda Nowak/Niedziela

„Nie bójcie się Boga, bo On posłał swojego Syna, aby nikt nie zginął. Nie bójcie się świata, i jego historii. Nie bójcie się siebie samych i własnej słabości. Pozwólcie na nowo mówić Chrystusowi przez was. Nie lękajcie się świętości!” – te słowa św. Jana Pawła II przypomniał kapłanom archidiecezji częstochowskiej w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski. 29 września ponad 200 kapłanów archidiecezji częstochowskiej pielgrzymowało na Jasną Górę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. w bazylice jasnogórskiej z abp Depo metropolitą częstochowskim koncelebrował również bp. Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka Kapłanów archidiecezji Częstochowskiej na Jasną Górę

„Przybywacie do Maryi Królowej Polski, patronki Kościoła Częstochowskiego, by dziękować za łaski otrzymane w całym życiu kapłańskim, a zwłaszcza w ostatnim roku.” – mówił na początku Mszy św. o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz także: Homilia abp. Depo podczas pielgrzymki kapłanów

- Przybywacie też, żeby na nawo zawierzyć swoje kapłaństwo Matce Jedynego i Najwyższego Kapłana. Ta pielgrzymka to również świadectwo waszej wspólnoty, modlitwy i braterstwa. Modlicie się o odnowienie tego, co powiedzieliście ileś lat temu Pan Bogu: „Przyrzekam spełniać swoje obowiązki jak najlepiej”. Niech to spotkanie w rodzinie kapłańskiej świadczy o niezmiennych wartościach w świecie, który zmienia się nieustannie – kontynuował o. Polak.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka kapłanów

W homilii abp Depo przypomniał, że w ostatnich daniach Kohelet przypomniał, że wszystko ma swój czas - Jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem. Przestrzegał nas, abyśmy wzięli osobistą odpowiedzialność za wszystko, co składa się na nasze życie i nasze codzienne wybory. To one są opowiedzeniem się po stronie Boga lub utraconą łaską współpracy z Nim i życia – mówił abp Depo i dodał: „Mówimy bardzo często, że czasy są trudne, ale za św. Augustynem trzeba powtórzyć, to ludzie są czasem do odczytania. A takim jest każdy z nas”.

- Kiedy dzisiaj przeżywamy święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, odczytajmy dla siebie etymologię ich imion, które są zadaniem, a nie tylko funkcją do spełnienia – zachęcił arcybiskup.

- Michał – „któż jak Bóg”. Mamy zwiastować Słowo Boga, które jest żywe i skuteczne, niezależnie od epoki dziejów, zdolne przeniknąć serca i sumienia ludzi aż do bólu. Zwiastować Słowo Boga, a nie wolę tego świata i jego modele. Gabriel – „moc Boża”. Mamy zawierzać siebie Bogu i mocy Jego miłości, a jednocześnie zawierzając siebie, mamy podprowadzać innych, aby z tej mocy miłości miłosiernej czerpali dla swojego zbawienia. Rafał – „Bóg uzdrawia”. Mamy troszczyć się nie tylko o siebie. lecz o innych. Nie idziemy przez ten świat sami, ale mamy danych nam przez Boga ludzi – kontynuował metropolita częstochowski.

Reklama

- To nie my zwyciężamy. To Bóg zwycięża w człowieku. Jego moc miłości, zdolność otwarcia i przyjęcia przebaczenia – przypomniał arcybiskup i wskazał: „Jezus jest jedyną drogą. łączącym niebo z ziemią. On jest życiem, które się nie kończy. I On jest prawdą, która nigdy nie zawodzi i nie zdradza. To On jest centrum świata i osią historii człowieczej”.

- Z wybrania Bożego i z naszej decyzji współpracy staliśmy się współuczestnikami tego Planu Zbawienia ludzi przez Chrystusa. Jesteśmy zanurzeni w Jego miłości – przypomniał kapłanom abp Depo.

- Uświadamiamy sobie dzisiaj, w sposób może szczególny, wobec wyzwań idących ze świata, że droga prowadząca do Chrystusa i droga życia z Nim naznaczona jest bezlitosną walką z siłami ciemności i zła, które nigdy nie zdołają zniszczyć królestwa łaski i miłości Chrystusa. Niemniej ta walka będzie trwała aż do końca czasów. A na pierwszej linii Bóg wystawił świętych Archaniołów i aniołów Bożych ze św. Michałem Archaniołem, który strącił tego, który chciał stworzyć świat poza Bogiem i wbrew Bogu – wołał arcybiskup i dodał: „ Nie bójmy się tego określenia. Kościół pielgrzymujący jest Kościołem walczącym o wierność, nie przeciwko komukolwiek!”

- Dlatego za św. Janem Pawłem II należy powtórzyć: Nie bójcie się Boga, bo On posłał swojego Syna, aby nikt nie zginął. Nie bójcie się świata, i jego historii. Nie bójcie się siebie samych i własnej słabości. Pozwólcie na nowo mówić Chrystusowi przez was. Nie lękajcie się świętości! Bądźcie współpracownikami Boga w mocy Ducha Świętego, którym zostaliście na pełnieni. To do Jego mocy trzeba nam odwoływać się każdego dnia wobec jakiegokolwiek zadania i wyzwania – wskazał arcybiskup.

Reklama

Za o. Leonem Knabitem metropolita częstochowski podkreślił, że „to wołanie „Nie lękajcie się” jest jednym z najtrudniejszych zadań, które postawił nam papież” - I ma racę, bo nie mamy innego wyjścia. Albo będziemy wierni Chrystusowi do końca, albo nie ostoimy się na tym świecie. Innej alternatywy nie ma – mówił abp Depo.

Na zakończenie arcybiskup przypomniał słowa Benedykta XVI, że „dzisiaj dochodzi do podważenia podstaw wiary i wychowania człowieka. Zaczyna brakować zasadniczych pewników, zapotrzebowania na prawo Boga i wartości z Nim związanych. Daje to o sobie znać w naglący sposób. To, co kiedyś było świętością nagle zaczyna być nieważne. W głębi serca odczuwają tę potrzebę nie tylko ludzie odpowiedzialni za kształcenie i wychowanie, ale również sama młodzież i dzieci, którzy nie chcą być pozostawieni sami w obliczu zadań, jakie stawia przed nimi życie. Kto wierzy w Jezusa Chrystusa, ma powód, by nie odczuwać lęku przed przyszłością, albowiem Bóg nas nie opuszcza, Jego miłość dosięga nas tam, gdzie jesteśmy, i takich, jacy jesteśmy, z naszą nędzą i słabościami, by nam ofiarować nową szansę dobra i życia”.

Na zakończenie Mszy św. bp Andrzej Przybylski złożył podziękowania i życzenia imieninowe abp Wacławowi Depo – Imieniny pasterza to powrót do źródeł życia, do źródeł chrztu, ale to także powrót do źródeł tego, kim jest dla nas biskup. – mówił bp Przybylski.

- Świat chce widzieć Kościół jako firmę, a biskupa jedynie jako przełożonego i prezesa, a biskup to coś bardziej głębokiego i więcej. Biskup jest głową, a kapłani to ręce biskupa – dodał bp Przybylski.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. abp Wacław Depo zawierzył kapłanów Matce Bożej Jasnogórskiej, Matce kapłanów w Kaplicy Cudownego Obrazu. Następnie odbyło się spotkanie imieninowe abp Wacława Depo w Kaplicy Różańcowej, m. in. z przedstawicielami Instytutów Życia Konsekrowanego, Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i Instytutów Świeckich oraz uczelnianych, członków ruchów kościelnych, mediów katolickich i innych grup świeckich Kościoła.

Przed Mszą św. kapłani odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich – Wiele jest pytań na Jezusowej drodze. W tych pytaniach jest wpisane nasze życie. Jest też bardzo ważne pytanie o pamięć o Jezusie zapisaną w Ewangelii, pamięć Jego słów i czynów – mówił abp Depo rozpoczynając Drogę Krzyżową.

Dalsza część pielgrzymki odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie w auli seminaryjnej kapłani wysłuchali konferencji duchowej ks. prof. Marka Tatara z Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nt. „Oby się tak zjednoczyli, aby świat uwierzył” – jedność kapłańska, charyzmat i wyzwanie”.

W konferencji ks. Tatar podkreślił, że „jedność Kościoła zaczyna się w jedności konkretnego Kościoła” i wskazał, odwołując się do teologii komunii, na jednośc z punktu widzenia duchowości.

- Wspólnota jest efektem jedności, wynika z charakteru naszego zjednoczenia z Chrystusem – mówił ks. Tatar.

Prelegent przypomniał, że ważna jest jedność w dążeniu do świętości – Gdy mówimy o jedności nie chodzi o uniformizm – podkreślił prelegent o dodał za św. Ignacym Antiocheńskim, doktorem jedności: „Tam, gdzie jest podział i gniew, tam Chrystus nie mieszka”.

Ks. Tatar wskazał kapłanom na niebezpieczeństwa, które rozbijają jedność, a mianowicie: sekularyzację, laicyzację duchowieństwa – Bardzo niebezpieczne jest przyjmowanie świeckiego charakteru życia i tzw. emigracja z kapłaństwa, emigracja w swój świat – mówił prelegent i dodał: „Miłość pasterska jest charyzmatem księdza diecezjalnego”.

Reklama

Przestrzegając przed psychologizmem, który „wciska się do duchowości” przypomniał, że fundamentem jest jedność z Chrystusem, a nie samorealizacja, czy zaakceptowanie jedynie siebie takiego jakim jestem.

- Na drodze życia uświęcającego chodzi o większą zależność od Chrystusa, chodzi o zjednoczenie przeistaczającego, jak je nazywał św. Jan od krzyża – mówił ks. Marek Tatar, wskazując na właściwe rozumienie problemu wolności, formacji do prawdy i tożsamości eklezjalnej.

Koordynatorem pielgrzymki kapłanów był ks. prał. dr Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej w archidiecezji częstochowskiej.

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej sięga swoją historią 1981 r. Pierwsza pielgrzymka pod przewodnictwem bp. Stefana Bareły trzeciego ordynariusza częstochowskiego odbyła się po zamachu na Jana Pawła II.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-09-29 18:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tęsknimy za Wami Kapłanami !

Artur Stelmasiak

W Wielki Czwartek obchodzimy wspominanie ustanowienia sakramentu kapłaństwa. To bardzo radosny dzień dla Kościoła, bo dziś swoiste "imieniny" obchodzi każdy ksiądz.

Więcej ...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43
Wiktoria i Józef Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...