Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Bożena Sztajner/Niedziela

Z udziałem przedstawicieli organizacji kombatanckich, żołnierzy kampanii wrześniowej, Armii Krajowej oraz młodzieży szkolnej, władz miejskich i przedstawicieli parlamentu i Kościoła 1 września odbędą się w Częstochowie uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody rozpocznie symboliczne zapalenie zniczy na mogiłach Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego na cmentarzu Kule. Następnie na Placu Pamięci Narodowej zostanie odprawiona Msza św. w intencji w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Częstochowy i regionu. Po Mszy św. odbędzie się Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny.

Natomiast w Wieluniu uroczyste obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się 31 sierpnia i 1 września.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Już 31 sierpnia odbędzie się prezentacja wystaw 735 – lecie Wielunia – „Wieluń miastem pokoju i pojednania” oraz spotkanie świadków i kombatantów z uczestnikami Biegu Pamięci – Polska Nowa Wieś – Wieluń w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Następnie odbędzie się zapalenie Znicza i Pokoju i Pojednania na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi pod Opolem, z którego 1 września 1939 roku, wystartowały niemieckie samoloty do ataku na Wieluń. Uczestnikami Biegu Pamięci są uczniowie wieluńskich szkół ponadgimnazjalnych oraz zaproszeni goście z Osterburga – miasta partnerskiego Gminy Wieluń. Uczestnicy biegu przekażą sztafecie z Ostrzeszowa, Burzenina i Sieradza, Ogień Pokoju i Pojednania w trakcie głównych uroczystości.

Wieczorem 31 sierpnia o godz. 21.00 w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu odbędzie się koncert „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Dawida Bera oraz Chóru Kameralnego Vivid Singers.

Natomiast wieluńskie obchody 1 września rozpoczną się o godz. 4.40 przy pomniku upamiętniającym ofiary bombardowania 1 września 1939 roku, gdzie będzie przekazanie Ognia Pokoju i Pojednania przez uczestników Biegu Pamięci sztafecie biegowej z Ostrzeszowa, Burzenina i Sieradza.

Centralnym punktem obchodów będzie Msza Św. o godz. 16. 30 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary. Tego samego dnia odbędzie się m. in. w Muzeum Ziemi Wieluńskiej spotkanie z Janem Tyszlerem, autorem książki „Wieluń i pamięć” , świadkiem bombardowania miasta.

Reklama

W Radomsku, w ramach obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej ich uczestnicy złożą kwiaty w miejscach upamiętniających wydarzenia II wojny światowej: pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza, kwiatów pod Tablicą Memoriałową ku czci straconych w latach 1940-1944 i poległych w czasie bombardowania w dniu 1 września 1939 r. pracowników zakładów „Metalurgii” w Radomsku, pod tablicą poświęconą „Cywilnym Mieszkańcom Radomska, którzy zginęli podczas bombardowania miasta przez niemieckie lotnictwo 1 i 2 września 1939 r.” na Starym Cmentarzu w Radomsku oraz pod pomnikami: Grobem Lotników poległych w II wojnie światowej oraz Grobem Żołnierzy Bohaterów poległych w walce o wolność Ojczyzny we wrześniu 1939 r. znajdującymi się na Nowym Cmentarzu w Radomsku.

Na zakończenie radomszczańskich obchodów o godz.18.00 będzie celebrowana Msza święta w intencji poległych w obronie Ojczyzny w kolegiacie św. Lamberta w Radomsku.

Natomiast w Zawierciu główne obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się 3 września. Najpierw obchody rozpoczną się pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu. Następnie o godz. 18.00 w bazylice pw. Św. Ap. Piotra i Pawła zostanie odprawiona Msza św. w intencji poległych za Ojczyznę żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej.

Wojska hitlerowskie wkroczyły do Częstochowy 3 września 1939 r. Dzień później, w tzw. krwawy poniedziałek, w masakrze przeprowadzonej przez Wehrmacht straciło życie ponad 200 mieszkańców. Już w dniach 1-3 września w pobliżu Częstochowy doszło do jednej z największych bitew kampanii wrześniowej. Na polach wsi Mokra Wołyńska Brygada Kawalerii dowodzona przez płk. Juliana Filipowicza zniszczyła ponad 100 czołgów i pojazdów mechanicznych nieprzyjaciela.

Reklama

W okresie II wojny światowej ogromny dramat spotkał częstochowskich Żydów. Zagłada „dużego getta” rozpoczęła się 21 września 1942 r. i kosztowała życie blisko 30 tys. ludzi. Po Powstaniu Warszawskim Częstochowa stała się faktyczną stolicą Polski podziemnej. Znajdowała się tu Komenda Główna AK wraz z jej dowódcą gen. Leopoldem Okulickim ps. „Niedźwiadek”. Tu także funkcjonował największy uniwersytet „podziemny”, stworzony przez kadrę naukową Uniwersytetu Warszawskiego, Poznańskiego, SGH, SGGW, Akademii Medycznej w Warszawie oraz Wilnie. W częstochowskim kościele św. Jakuba schronienie znalazło wielu kapłanów i uciekinierów po Powstaniu Warszawskim. 16 stycznia 1945 r. do miasta wkroczyły wojska radzieckie.

Już 1 września 1939 r. o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo przeprowadziło atak bombowy na Wieluń. Rozkaz zbombardowania Wielunia wydał generał-major Wolfram von Richthofen – odpowiedzialny za zbombardowanie Guerniki były szef sztabu, a potem dowódca Legionu Condor; we wrześniu 1939 r. dowódca niemieckiego lotnictwa szturmowego, które w 1939 r. bezlitośnie bombardowało również Warszawę.

Nalot na Wieluń przebiegał w trzech fazach. Pierwsza fala samolotów (29 maszyn) uderzyła w zachodnią część Wielunia. Jedne z pierwszych ładunków wybuchowych spadły na cel chroniony konwencjami międzynarodowymi – szpital pw. Wszystkich Świętych, wyraźnie oznaczony na dachu symbolem Czerwonego Krzyża. Podobny los spotkał położony nieopodal budynek oddziału położniczego oraz gmach szpitala zakaźnego przy ul. Piłsudskiego w Wieluniu. Drugi nalot (również 29 samolotów) został przeprowadzony pół godziny po zakończeniu pierwszego, a jego celem była wschodnia część miasta. Podczas trzeciego ataku, w którym znów uczestniczyło 29 maszyn, ponownie zbombardowano szpital, gdzie w sumie zginęło 26 chorych, dwie zakonnice i cztery pielęgniarki.

Reklama

Niemcy zrzucili na Wieluń łącznie 380 bomb, które zabiły ok. 1200 osób, w tym dzieci i chorych. Miasto zostało zniszczone w 70 proc. a samo ścisłe centrum w 90 proc., m.in. ratusz miejski, budynki sakralne – kościół farny i klasztor poaugustiański oraz synagoga.

Najtrudniejsza sytuacja dla polskiej ludności katolickiej, w okresie II wojny światowej, istniała w tzw. Kraju Warty (Reichsagau Posen, Wartheland, Warthegau), do którego została włączona część diecezji częstochowskiej, w powiększonym powiecie wieluńskim. Od samego początku kapłani z terenu ziemi wieluńskiej zostali poddani represjom. Już 9 listopada 1939 r. Niemcy aresztowali 7 kapłanów katolickich i pastora ewangelickiego z Wielunia. 6 października 1941 r. wszyscy kapłani zostali aresztowani i wywiezieni do obozu przejściowego w Konstantynowie k. Łodzi, a stamtąd do obozu koncentracyjnego Dachau. W sumie do obozu w Dachau zostało wywiezionych 55 kapłanów z ziemi wieluńskiej (w tym 2 zakonników).

W latach 1939-1945 zostało zamordowanych 61 duchownych diecezji częstochowskiej, w tym dwóch kapłanów wieluńskich: ks. Maksymilian Binkiewicz i ks. Ludwik Gietyngier, którzy zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II w dniu 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-31 12:08

Wybrane dla Ciebie

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Więcej ...

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Uroczystość Patronki narodu polskiego 3 maja

2024-04-26 20:46

BPJG

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego