Reklama

Niedziela Częstochowska

„Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!” – list pasterski abp. Wacława Depo

Bożena Sztajner/Niedziela

„Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!” – to tytuł listu pasterskiego abp Wacława Depo metropolity częstochowskiego, który został skierowany do wiernych archidiecezji częstochowskiej z racji obchodów XXVI Światowego Dnia Chorego i pierwszego dnia nowenny przed Narodowym Świętem Niepodległości, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. List ten zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji w niedzielę 11 lutego br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na początku swojego listu abp Depo podkreśla, że „rok 2018, pośród rożnych patriotycznych inicjatyw, jest dla nas czasem dziękczynienia Bogu i modlitwy o Jego błogosławieństwo dla naszej ojczyzny”.

„Modlitewne, jubileuszowe czuwanie za Polskę, będziemy przeżywać w Archidiecezji Częstochowskiej w ramach dziewięciomiesięcznej nowenny, odprawianej przed Narodowym Świętem Niepodległości, obchodzonym w dniu 11 listopada. Dzisiaj, w pierwszym dniu nowenny, a zarazem w Światowym Dniu Chorego podejmijmy refleksję na temat chrześcijańskiego patriotyzmu w kontekście troski o ludzi chorych” – podkreśla abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski odnosząc się do Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego zaznacza, że „Jezus dotknął tego, którego nie wolno było dotykać, a moc Jego słowa przywróciła choremu nie tylko zdrowie fizyczne, ale również godność człowieka i przynależność do Ludu Bożego”.

- Skoro – jak uczy dziś św. Paweł – mamy być naśladowcami Chrystusa, zapytajmy, jak w takim razie powinien wyglądać nasz patriotyzm? – pyta arcybiskup. „Patriotyzm jest konkretyzacją przykazania miłości Boga oraz człowieka i polega na umiłowanie własnej ojczyzny. Jest obowiązkiem chrześcijańskim wynikającym z czwartego przykazania Bożego” – przypomina arcybiskup i dodaje: „Już sam termin „ojczyzna” przywodzi na myśl tak bliską każdemu osobę ojca i matki. Ojczyzna jest więc poniekąd ojcowizną, czyli umiłowanym dziedzictwem otrzymanym po rodzicach. Na to dziedzictwo składa się nie tylko pewne terytorium zamieszkania, ale również historia, tradycja, kultura, język oraz religia i wartości duchowe. To właśnie dzięki kulturze i wartościom duchowym Naród Polski pozbawiony swojej państwowości i wymazany z mapy Europy nie tylko przetrwał”.

„Patriotyzm, który z pewnością trzeba zaszczepiać i pielęgnować w kolejnych pokoleniach Polaków nie jest jednak wartością absolutną i zasadniczo różni się od nacjonalizmu. Tak jak nie można bardziej kochać rodzonej matki i ojca od Jezusa, tak również miłości do ojczyzny nie można stawiać ponad prawo Boże i wymagania Ewangelii” – kontynuuje metropolita częstochowski i przypomina, że „Jezus, który odrzucił mesjanizm polityczny, pragnie zbawienia wszystkich narodów”.

Reklama

Arcybiskup przypomina również słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1995 r. „Należy ukazać zasadniczą różnicę, jaka istnieje między szaleńczym nacjonalizmem, głoszącym pogardę dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłością do własnej ojczyzny. Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. To bowiem przyniosłoby ostatecznie szkody także jego własnemu krajowi, prowadząc do negatywnych konsekwencji zarówno dla napastnika, jak i dla ofiary” – mówił wówczas Papież.

Abp Depo zauważa, że chociaż na przestrzeni wieków setki tysięcy Polaków zdało egzamin z patriotyzmu, oddając życie za ojczyznę w powstaniach narodowych, wojnach światowych czy w walce z reżimem komunistycznym, to miłość do ojczyzny sprawdza się jednak nie tylko w chwilach zagrożenia i wojny, ale również w czasie pokoju. „Wyrazem tej miłości jest solidarność społeczna oraz troska o najsłabszych i najuboższych, w tym ludzi chorych. Jezus, który dotykając chorego na trąd niejako przekracza granice prawa Mojżeszowego, pokazuje nam, że w trosce o chorych zawsze można zrobić więcej”.

Na zakończenie abp Depo odnosząc się do hasła na XXVI Światowy Dzień Chorego „Oto syn Twój (…). Oto Matka twoja” wyraża swoją wdzięczność za wiele przedsięwzięć na rzecz chorych i niepełnosprawnych dziękując szczególnie Katolickiemu Ruchowi Dobroczynnemu „BETEL” i przypominając, że Ruchowi temu patronuje Matka Boża Częstochowska, Madonna ze zranionym obliczem, a jego główną misją jest prowadzenie domów, w których żyją wspólnie osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami. Domy te, nazywane Wspólnotami Życia, rozsiane są w całej Polsce. „W dobie kryzysu migracyjnego warto zauważyć, że od kilku lat świadectwem misyjnego zaangażowania „BETEL” jest dom dla upośledzonych sierot społecznych w Etiopii. Obecnie czynione są starania, by podobna placówka powstała w Kamerunie” – podkreśla abp Depo.

Metropolita częstochowski zaapelował również, by od 11 lutego, każdego 11. dnia miesiąca aż do października, we wszystkich kościołach archidiecezji odprawiano nabożeństwo za ojczyznę, dostosowując jego formę do przeżywanego okresu liturgicznego. Ponadto zachęca wiernych, aby odpowiadając na prośbę Ojca Świętego Franciszka podjęli modlitwę i post w intencji pokoju w dniu 23 lutego br., czyli w piątek pierwszego tygodnia Wielkiego Postu, szczególnie za mieszkańców Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2018-02-10 19:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Awans do rangi lektora

Beata Pieczykura/Niedziela

– Życzę wam osobistych odkryć na kartach Pisma Świętego – powiedział abp Wacław Depo do nowych lektorów 28 listopada podczas uroczystości udzielenia im posługi lektoratu.

Więcej ...

Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma – rozważania ks. Popiełuszki

2024-03-27 20:38

Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki/40rocznica.popieluszko.net.pl

- Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma - to słowa wypowiedziane przez ks. Jerzego Popiełuszkę 6 września 1982 r. podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Stanowią one fragment rozważań proponowanych przez Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w piątym tygodniu programu „osobistej i społecznej duchowej przemiany”, który można podjąć w roku obchodów 40-lecia śmierci kapłana. Każdego dnia od 28 lutego do 9 listopada o godz. 21. przy grobie Błogosławionego odbywa się modlitwa o wolność od lęku i nienawiści oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Inauguracja Kongresu Eucharystycznego w Archidiecezji Krakowskiej

2024-03-28 15:27

Archidiecezja Krakowska

Mszą Świętą Krzyżma w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach został dziś zainaugurowany Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej, którego zwieńczeniem będzie beatyfikacja ks. Michała Rapacza 15 czerwca 2024 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...