Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: ceremoniarz to stróż znaków Jezusa

Maciej Orman/Niedziela

– Ceremoniarz to stróż znaków Jezusa – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. 23 marca w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie hierarcha przewodniczył Liturgii, podczas której udzielił błogosławieństwa do pełnienia funkcji ceremoniarza 72 lektorom z archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając uczestników uroczystości, ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor WMSD w Częstochowie, zwrócił uwagę na fakt, że ceremoniarzem jest się nie tylko w kościele, podczas sprawowanych obrzędów liturgicznych, ale również tam, gdzie żyje się na co dzień, a to zobowiązuje. – Życzę wam, abyście zawsze zachowywali się godnie tej zaszczytnej funkcji, którą będziecie piastować – dodał.

We wprowadzeniu do Mszy św. bp Przybylski przypomniał, że „nawet najskromniejsza Msza św., sprawowana w najmniejszej wspólnocie, jest wielką tajemnicą i wielką ceremonią”. – Jesteście ceremoniarzami nie tylko dla ludzi, ale dla tajemnicy wiary, dla Boga – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Przybylski wskazał, że liturgia to celebracja znaków, które prowadzą do wiary w Boga, a zadaniem ceremoniarzy jest troska o ich prawidłowe wykonywanie. – Ceremoniarz to stróż znaków Jezusa – przyznał celebrans.

Zobacz zdjęcia: Ustanowienie ceremoniarzy archidiecezji częstochowskiej

Zauważył, że piękno liturgii, w której można dostrzec prawdziwą obecność Jezusa, przyciąga ludzi. W tym kontekście przestrzegał kapłanów i ceremoniarzy przed lekceważeniem znaków liturgicznych i zaniedbywaniem ich. Skutkiem takiej postawy może być przeszkodzenie komuś w wierze.

Wskazując na krzyż, który od V Niedzieli Wielkiego Postu aż do Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek pozostaje zasłonięty, biskup wyjaśnił, że Boga oglądamy wciąż przez zasłonę. Zachęcając ceremoniarzy do bycia kompetentnymi w znajomości znaków i przebiegu ceremonii, akcentował, że „najważniejszy jest duch liturgii”. – Za zasłoną znaków sakramentalnych naprawdę jest Pan Bóg – powiedział bp Przybylski.

Maciej Orman/Niedziela

Hierarcha przypomniał również, że liturgia nie jest niczyją własnością prywatną, dlatego musi być sprawowana zgodnie z przepisami nakazanymi przez Kościół, „żeby móc tak jak Jezus na krzyżu powiedzieć: oddaję siebie, Panie, w Twoje ręce”. Biskup zaznaczył, że ceremoniarz nie jest aktorem, ale „narzędziem, które oddaje się w ręce Boga”. Dodał, że liczne nadużycia liturgiczne wynikają z chęci wyrażenia siebie i szukania siebie.

Reklama

– Liturgia ma nie tylko wymiar doczesny, to jest pokarm na życie wieczne – podkreślił hierarcha.

Maciej Orman/Niedziela

Po homilii nastąpił obrzęd ustanowienia ceremoniarzy. Na jego zakończenie bp Przybylski pobłogosławił ich krzyże.

– Dziękuję za tych młodych panów, którzy jako ceremoniarze będą służyć najwyższemu Panu – powiedział ks. Mateusz Olejnik, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej.

Maciej Orman/Niedziela

Kandydaci na ceremoniarzy uczestniczyli w kursie, który odbywał się w częstochowskim WMSD i obejmował 5 spotkań.

– Zostałem ceremoniarzem po to, żeby pomóc księdzu wikariuszowi ogarnąć całą „zgraję” naszych młodych ministrantów – przyznał Oliwier Spałek z parafii św. Marcina w Kłobucku. Jego zdaniem, jest to bardzo ważna funkcja, ponieważ ceremoniarz musi czuwać nad prawidłowym przebiegiem liturgii. Oliwier stwierdził, że dobry ceremoniarz powinien być odpowiedzialny, sumienny i mieć dobry kontakt z kolegami z Liturgicznej Służby Ołtarza. – Powinien też umieć wszystko zaplanować – uznał. Dodał, że pierwszą próbą w nowej roli będzie posługa w Niedzielę Palmową.

Maciej Orman/Niedziela

Bartłomiej Zębik z personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie został ministrantem zaraz po Pierwszej Komunii św. Od tamtego czasu sukcesywnie przechodził kolejne etapy formacji. – Tak naprawdę już wcześniej wypełniałem część posług, które przynależą do obowiązków ceremoniarza. Dzisiejsza uroczystość natomiast była świadectwem tego, że chciałem pójść do przodu i rozwijać się, żeby służyć Bogu i Kościołowi – wyjaśnił.

Bartłomiej potwierdził, że ceremoniarz to bardzo odpowiedzialna funkcja. – Mamy być wzorem dla młodszych ministrantów. Jesteśmy także powołani do tego, żeby ukazywać piękno liturgii. To na naszych barkach spoczywa również konieczność upomnienia kapłana, jeżeli liturgia nie przebiega prawidłowo – wyliczył.

Reklama

– Postanowiłem zostać ceremoniarzem, ponieważ przez moją służbę chcę pokazać ludziom Jezusa i ułatwić im poznawanie prawd wiary – zaświadczył Bartłomiej Szwichtenberg z parafii św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie. Według niego, bardzo istotna jest pokora, dobra znajomość przepisów liturgicznych oraz radość z wykonywanej posługi. – Najważniejsze, żeby w tym wszystkim był Bóg – podsumował.

Maciej Orman/Niedziela

Do zadań ceremoniarza należą: troska o należytą organizację czynności liturgicznych oraz o wykonywanie ich w sposób godny, w należytym porządku i pobożnie, ustalanie składu asysty, rozdzielenie funkcji, przeprowadzenie próby asysty, przygotowanie paramentów liturgicznych i miejsca celebracji, kierowanie przebiegiem celebracji, koordynacja czynności wszystkich zaangażowanych w liturgię, wydawanie odpowiednich komend, interweniowanie w sytuacjach nadzwyczajnych i nieoczekiwanych oraz podawanie i odbieranie insygniów biskupich.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2024-03-23 18:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kuźnia młodych lektorów

Uczestnicy kursu zorganizowanego przez LSO

Przemysław Lech

Uczestnicy kursu zorganizowanego przez LSO

Prawie 50 ministrantów wzięło udział w kursie lektorskim zorganizowanym przez duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Sosnowieckiej.

Więcej ...

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...